Important Winter Sale 637

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
301Matta, semiantik Keshan sannolikt, ca 192 x 134 cm.10 000 SEK
302Matta, semiantik Kina, art deco, ca 322,5 x 243-247,5 cm (samt kortsidorna med ca 1-1,5 cm slätväv).8 000 SEK
303Matta, semiantik Kirman, ca 457,5 x 317 cm.Återrop
304Matta, semiantik Kirman, ca 218 x 140,5 cm.2 000 SEK
305Matta, semiantik Marockansk, ca 163 x 116-119 cm.2 000 SEK
306Matta, antik Melas bönematta, ca 154-158 x 100-106 cm (samt kortsidorna med ca 1 respektive 3,5 cm slätväv), Anatolien.19 000 SEK
307Matta, semiantik Meshed, ca 224 x 141,5 cm.16 000 SEK
308Matta, semiantik Nain Tuteshk, ca 229 x 150 cm.15 000 SEK
309Matta, semiantik/old Nain, part silk, ca 250,5 x 162 cm.18 000 SEK
310Matta, old Nain Tuteshk, ca 240 x 152,5 cm.22 000 SEK
311Matta, antik Sarouk, ca 421-428 x 316-324,5 cm.14 000 SEK
312Matta, antik/semiantik Shirvan sannolikt, ca 178-180 x 125-129,5 cm (kortsidorna inklusive 2-2,5 cm "slätväv"),12 000 SEK
313Matta, antik Täbris, ca 380-381,5 x 271,5-283 cm, inskription: Yekbar Jorabchi.16 000 SEK
314Matta, semiantik Täbris, ca 528-535 x 346,5-352,5 cm, signerad Farhan.75 000 SEK
315Matta, semiantik Täbris, ca 357,5 x 253,5-263 cm.Återrop
316Matta, semiantik Täbris, ca 310-314 x 246,5 cm.14 000 SEK
317Matta, semiantik Täbris, ca 353 x 241 - 245 cm.Återrop
318Matta, semiantik Täbris, "De fyra årstiderna" , ca 261 x 175 cm.15 000 SEK
319Matta, semiantik Veramin/Ghom, ca 334,5 x 207,5 cm.16 000 SEK
320Matta, semiantik/old, Veramin, ca 213 x 146 cm.6 000 SEK
321Matta, antik/semiantik Yesd, ca 557-562 x 366,5-370,5 cm.Återrop
322Matta, semiantik Yesd sannolikt, ca 409-420 x 325,5-333,5 cm.30 000 SEK
323Potpurriurnor med lock, ett par, blått glas, Göteborg, 1700-tal.22 000 SEK
324Champagnestrutar, 12 stycken, glas. Sengustavianska, omkring år 1800.38 000 SEK
325Praktpokal med lock, glas. Böhmen, 1700-tal.8 000 SEK
326Skål med lock, glas. St Petersburg, Ryssland, 1700-talets slut.24 000 SEK
327Glas, 9 stycken. Ryssland, Potiemkin, 1700-tal.15 000 SEK
328Flaska med propp, opalinglas. Ryssland, omkring år 1800.Återrop
329Karaff med propp samt glas, 13 stycken. Ryssland, 1800-tal.8 000 SEK
330Vas, opalinglas. Troligen Ryssland, sent 1800-tal.Återrop
331Vas, glas. Böhmen/Ryssland, 1800-tal.Återrop
332Soppterrin med lock och fat, fajans. Rörstrand, 1700-tal.24 000 SEK
333Fat, fajans. Rörstrand, 1700-tal.5 000 SEK
334Ytterfoder, fajans. Rörstrand, 1700-tal.8 000 SEK
335Tallrikar, två stycken, fajans. Rörstrand och Marieberg, 1700-tal.4 500 SEK
336Kaninvas, fajans. Marieberg, 1700-tal.Återrop
337Fat, fajans. Frankfurt, 1700-tal.Återrop
338Saltkar, ett par, fajans. Delft, 1700-tal.2 000 SEK
339Garnityr, fem delar, fajans. Holland, Delft, sent 1700-tal.22 000 SEK
340Figurin, porslin. Meissen, 1700-tal.Återrop
341Figurin, porslin. Meissen, "Crie de Paris", 1745. Krimskramsförsäljaren.Återrop
342Figurin, porslin. Volkstedt, circa 1770, Venus och Cupid.Återrop
343Kopp med fat, porslin. Wien, sent 1700-tal.2 000 SEK
344Kaffekopp med fat, porslin. Wien, 1700-tal. I läderklätt originaletui.4 000 SEK
345Figurin, porslin. Fürstenberg, 1700-tal.Återrop
346Figuriner, åtta stycken, porslin. Meissen, 1800-talets senare del. "Affenkapelle".24 000 SEK
347Paradurna, porslin. Empire, Ludwigsburg, målad av C Goll, tidigt 1800-tal.Återrop
348Kopp med fat, porslin. Kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg, Ekaterina, 1700-tal.8 000 SEK
349Te- och kaffeservis, 14 delar, porslin. Ryssland, Empire, troligen Yusupov Porslinsfabrik.260 000 SEK
350Bordsdekorationer/uppsatsskålar, ett par, porslin. Ryssland, 1800-tal.4 000 SEK
351Kopp med fat, porslin. Empire, 1800-tal, Möjligen Ryssland.Återrop
352Tallrik, vapenporslin. 1800-tal. Bezborodko.3 500 SEK
353Ägg, porslin. Ryssland, troligen kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg, 1800-tal.16 000 SEK
354Ägg, två stycken, porslin. Ryssland, 1800-tal.11 000 SEK
355Ägg, porslin. Ryssland, sekelskifte 1900.5 500 SEK
356Ägg, porslin. Ryssland, Kejserliga porslinsmanufakturen, 1800-tal.16 000 SEK
357Ägg, porslin. Ryssland, troligen kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg, sent 1800-tal.18 000 SEK
358Ägg, porslin. 1800-tal, troligen Kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg.16 000 SEK
359Ägg, porslin. 1800-tal, troligen Kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg.16 000 SEK
360Ägg, porslin. 1800-tal, troligen Kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg.17 000 SEK
361Ägg, två stycken, porslin. Ryssland, 1800-tal, troligen kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg.4 500 SEK
362Ägg, två stycken, porslin. 1800-tal, troligen kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg.16 000 SEK
363Ägg, två stycken, porslin. Omkring 1890-1900, troligen Kejserliga Porslinsmanufakturen, St Petersburg.6 000 SEK
364Ägg, tre stycken, porslin. Ryssland, 1890-1900, troligen kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg.13 000 SEK
365Ägg, tre stycken, porslin. Ryssland, 1890-1900, troligen Kejserliga porslinmanufakturen, St Petersburg.13 000 SEK
366Ägg, två stycken, porslin. Omkring 1890-1900, troligen Kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg.13 000 SEK
367Ägg, två stycken, porslin. Omkring 1890-1900, troligen Kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg.6 500 SEK
368Ägg, två stycken, porslin. Omkring 1890-1900, troligen Kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg.6 500 SEK
369Ägg, två stycken, porslin. Ryssland, 1890-1900, troligen Kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg.6 000 SEK
370Ägg, två stycken, porslin. Ryssland, 1890-1900, troligen Kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg.11 000 SEK
371Ägg, två stycken, porslin. Ryssland, 1890-1900, troligen Kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg.5 000 SEK
372Ägg, två stycken, porslin. Omkring 1890-1900, troligen Kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg.7 000 SEK
373Ägg, två stycken, porslin. Ryssland, 1900-tal.13 000 SEK
374Tallrikar, åtta stycken, porslin. 'Flora Danica', Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.28 000 SEK
375Tallrikar, sju stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.24 000 SEK
376Saltkar, ett par, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.4 000 SEK
377Cremekoppar med lock, nio stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, tidigt 1900-tal.16 000 SEK
378Desserttallrikar, tolv stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.32 000 SEK
379Ilias Lalaounis garnityr med collier, armband och en ring.18 000 SEK
380Bulgari armband "Tubogas" 18K guld och stål.24 000 SEK
381Bulgari "Tubogas" ett par örhängen 18K guld och stål.20 000 SEK
382Ring WA Bolin 18K guld med runda briljantslipade diamanter.9 000 SEK
383Brosch silver och guld med pärlor och rosenslipade diamanter.14 000 SEK
384WA Bolin puderdosa 18K guld med en cabochonslipad safir och rosenslipade diamanter.22 000 SEK
385Lornjett platina med en fasettslipad safir och åttkantslipade diamanter.13 000 SEK
386Ring 18K vitguld med en cushionformad gammalslipad diamant.70 000 SEK
387Armring i form av orm 18K guld med rubiner.34 000 SEK
388Camébrosch sardonyx med turkoskrans.12 000 SEK
389G Möllenborg garnityr med ett armband, ett par örhängen och en brosch 18K guld.29 000 SEK
390Armring 18K guld med en pärla.5 000 SEK
391Medaljong 14K guld med pärlor och rosenslipade diamanter.Återrop
392Brosch guld med rosenslipade diamanter och fasettslipade rubiner i form av en halvmåne.34 000 SEK
393Ett par örhängen 18K vitguld med boutonformade odlade pärlor samt ett par påhängen.12 000 SEK
394Collier silver och 18K guld med fasettslipade smaragder, rosenslipade diamanter och pärlor, 1800-tal.Återrop
395Armband med mikomosaiker och aventuringlas, Italien 1800-tal.Återrop
396Ring 18K vitguld med en fasettslipad rubin samt gammalslipade diamanter.30 000 SEK
397Collier odlade Tahiti-pärlor.12 000 SEK
398Tiara/collier med gammal- och rosenslipade diamanter.75 000 SEK
399Cartier armband "Trinity" 18K guld.44 000 SEK
400Tiara/broscher 18K vitguld och silver med gammal- och åttkantslipade diamanter samt pärlor.46 000 SEK