Important Winter Sale 637

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
202Isak Sauer, bägare, silver, Stockholm 1751.10 000 SEK
203Henrik Wittkopf d ä, mockakanna/mjölkkanna, silver, Stockholm 1752. Rokoko.Återrop
204Petter Lund, kaffekanna, silver, Stockholm 1761. Rokoko.Återrop
205Nils Bergqvist, tekanna, silver, Stockholm 1754. Tidig rokoko.Återrop
206Pehr Zethelius, gräddkanna, Stockholm 1782. Rokoko-gustaviansk.12 000 SEK
207Jöns Silfverberg, bägare, silver, Ystad 1761.Återrop
208Berndt Falkengren, bägare, silver, Visby (verksam 1737-1785).20 000 SEK
209Bägare, Nils Dahl, silver, Linköping (verksam 1739-1786).Återrop
210Erik Enander, bägare, silver, Uppsala 1791.5 000 SEK
211Pehr Zethelius, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1775. Rokoko.85 000 SEK
212Mikael Nyberg, ljusstakar, s.k. spelstakar, ett par, silver, Stockholm 1787, Gustavianska.36 000 SEK
213Adolf Zethelius, nattljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1816.24 000 SEK
214Svea Svensson, kandelabrar, ett par, för 5 ljus vardera, silver, Stockholm 1908.46 000 SEK
215Lars Boye, sockerskålar, ett par, silver, Stockholm 1776. Gustavianska.28 000 SEK
216Lars Boye, sockerskål med lock, silver, Stockholm 1780. Gustaviansk.Återrop
217Sven Örn, tårtspade, silver, Stockholm 1761. Rokoko.12 000 SEK
218Pehr Zethelius, saltkar, ett par, silver och blått glas, Stockholm 1808. Sengustavianska.5 000 SEK
219Emick Romer, tedosor med lock, ett par, silver, London, 1762, samt schatull i mahogny.40 000 SEK
220Andrew Fogelberg, karotter med lock, ett par, silver, London 1772.20 000 SEK
221Hunt & Roskell Late Storr & Mortimer, kanna med lock, silver, London 1881.17 000 SEK
222Sydney Bellamy Harman, tallrikar, 24 st (12 flata + 12 djupa), silver, London 1910. Rokoko-stil.60 000 SEK
223Sked med dubbel kerubknopp, silver, icke identifierad bomärke/mästarstämpel, Skandinavien 1600-tal.Återrop
224Sked med dubbel kerubknopp, möjligen av David Richter d ä (verksam i Stockholm 1630-1677 (-78)).8 000 SEK
225Lars Pihl, sked, silver, Västervik (verksam 1730-1755).2 600 SEK
226Sked, silver, Nordeuropa, tidigt 1700-tal. Icke identifierade stämplar.3 000 SEK
227Sked, icke identifierad norsk stämpel. Trondhjem 1600-talets andra hälft.4 000 SEK
228Joachim Dyring, begravningssked i förgyllt silver, (verksam 1751-1773 (1796)) Hedemora.7 500 SEK
229Samuel Bardet, dessertbestick, 18 delar, förgyllt silver i ask, Augsburg 1775-77.18 000 SEK
230K. Andersson, bricka, silver, Stockholm 1923.28 000 SEK
231WA Bolin, bestickuppsättning 144 delar, silver, Stockholm 1931. Modell "A".30 000 SEK
232Pehr Zethelius, kanna med tvättfat, Stockholm 1796 och 1804. Sengustaviansk.Återrop
233WA.Bolin, bestickuppsättning 137 delar, silver, Stockholm 1935-1979, "Modell F".32 000 SEK
234Teglashållare, icke identifierad mästarstämpel, Moskva före 1899. Sannolikt Pyetr Milukov.15 000 SEK
235Teglashållare, Moskva 1899-1908. Möjligen Vasily Agafonov.Återrop
236Kåsa, silver, St Petersburg 1893, möjligen Nikolaj Alexejev.9 000 SEK
237Semen Kazakov, kåsa, förgyllt silver och emalj, Moskva 1908-1917.9 000 SEK
238Saltkar, silver och cloisonné, icke identifierad mästare. Probermästare Ivan Lebedkin.11 000 SEK
239Skål/Bratina, silver, Khlebnikov, Moskva 1910. Svenska importstämplar.32 000 SEK
240Ivan Saltykov, skrin i förgyllt silver och cloisonné emalj, Moskva (1896-1908).24 000 SEK
241Firma Alexandre Gueyton, 12 st skedar, silver ur Youssopovs Skandinaviska servis, Paris, 1800-talets andra hälft,24 000 SEK
242Cigarrask/skrin, icke identifierad mästare, silver, Ryssland, 1800-tal.15 000 SEK
243Cigarettetui, silver, Moskva 1908-1917.Återrop
244Ciggarettetui, silver, Ryssland. S:t Petersburg ca 1860 samt svenska importstämplar.Återrop
245Dosa, delvis förgyllt silver, Vasili Popov (1816-1840), Moskva.6 000 SEK
246Ikon, med delvis förgylld silverram, Ryssland 1800-tal.20 000 SEK
247Ikon, med förgylld silverram, Moskva 1800-tal.13 000 SEK
248Ikon, med rizza i delvis förgyllt silver och cloisonnéemalj, icke identifierbar mästare S.G, 1852, Ryssland.18 000 SEK
249Ikon, med rizza i silver och cloisonnéemalj, okänd mästare, Moskva 1822.8 000 SEK
250Ikon, Arkhangelsk 1857.20 000 SEK
251Äggkopp, förgyllt silver, sannolikt 1700-tal. Ostämplad.9 500 SEK
252Dosa, guld 18k, otydliga mästarstämplar, möjligen Hanau 1800-talets början.Återrop
253Snusdosa, silver med camée av agat signerad på grekiska av Luigi Michilini Frankrike, efter 1838.8 500 SEK
254Ljusstakar, ett par, guld, Sheffield 1861.46 000 SEK
255Paradkopp med fat, "The Demidoff cup", guld och emalj, Gabriel-Raoul Morel, Paris, daterad 1824.3 300 000 SEK
256Melchior Faust, parfymflacong, guld 20k och blå emalj, Göteborg 1768.90 000 SEK
256AAuguste Bourdillon (1729-1790) Stockholm 1771, fickur, guld med blå emalj.19 000 SEK
257Michaelsson & Benedicks, dosa, agat och guld, Stockholm 1809.24 000 SEK
258Åkdyna, rölakan, ca 106 x 44 cm, Skåne 1807, sannolikt Skytts härad.9 500 SEK
259Täcke, rölakan, ca 197,5-201,5 x 122-125 cm, Skåne 1825, Villands härad.Återrop
260Vävd tapet, "Vargjakt", gobelängteknik, ca 250,5 x 240,5 cm, Flandern 1600-talets första hälft eller äldre.42 000 SEK
261Vävd tapet, "David och Goliath", gobelängteknik, ca 272 x 283-289 cm, Flandern, möjligen 1500-talets andra hälft.Återrop
262Vävd tapet, "Feuilles de choux", gobelängteknik, 1500-talets tredje fjärdedel, Flandern, troligen Audenarde.560 000 SEK
263Vävd tapet, "Verdure, gobelängteknik. 267,5-269,5 x 247-256 cm, Flandern 1600-tal.110 000 SEK
264Vävd tapet, "Verdure", gobelängteknik, "entre-fenêtre", ca 314 x 109, cm, Aubusson omkring 1700-1700-talets förra hälft.32 000 SEK
265Vävd tapet, "Verdure", gobelängteknik, ca 312-318 x 302-307 cm, Aubusson omkring 1700-1700-talets förra hälft.105 000 SEK
266Vävd tapet, "Verdure", gobelängteknik, "entre-fenêtre", ca 316 x 107 cm, Aubusson omkring 1700-1700-talets förra hälft.36 000 SEK
267Vävd tapet, “La poesie pastoral”, gobelängteknik, ca 251,5 x 283 cm, efter Boucher, Frankrike 1700-tal.48 000 SEK
268Vävd tapet, "Verdure", gobelängteknik, ca 301 x 254 cm, Frankrike 1700-tal.55 000 SEK
269Matta, gobelängteknik, ca 625 x 431,5 cm, Aubusson 1800-talets mitt - omkring 1900, Frankrike.26 000 SEK
270Matta/sängtäcke, antik Alpujarra, ca 228 x 169 cm, Andalusien, Spanien, daterad 1776.40 000 SEK
271Glasmålning, Persien (Iran), sen Qajardynasti, motivstorlek ca 43,5 x 31 cm.8 000 SEK
272Matta, antik Anatol, ca 128 x 104,5-108 cm (samt kortsidorna med ca 8-10 cm slätväv).38 000 SEK
273Matta, antik Anatolisk/Kaukasisk, ca 148-149 x 104,5-110 cm (samt en kortsida med 1-1,5 cm slätväv).7 500 SEK
274Matta, antik/semiantik Anatolisk kelim, ca 292-301 x 125-135 cm.5 000 SEK
275Matta, antik Azerbajdzjan, 1800-tal eller äldre, ca 466,5 x 185 cm.Återrop
276Matta, semiantik Beijing sannolikt, ca 263 x 179,5-183,5 cm, Kina.12 000 SEK
277Matta, antik Chodor huvudmatta, Turkmenistan, ca 377-381,5 x 233-240 cm (samt kortsidorna med 2-2,5 cm slätväv).Återrop
278Matta, semiantik Ghom, ca 308 x 209 cm.16 000 SEK
279Matta, semiantik Ghom, ca 342,5 x 222 cm.15 000 SEK
280Matta, semiantik/old Heris/Gorovan, ca 352 x 277 cm.70 000 SEK
281Matta, antik Heris, figural, troligen, ca 361-368 x 294,5 cm.240 000 SEK
282Matta, antik Heris/Bakshaish, ca 633-645 x 321-328,5 cm.200 000 SEK
283Matta, antik Heris, ca 469,5-471 x 300-309,5 cm.65 000 SEK
284Matta, antik Heris, ca 334 x 271-276 cm samt kortsidorna med ca 1-4 cm slätväv).30 000 SEK
285Matta, antik/semiantik Heris, ca 356 x 298 cm.34 000 SEK
286Matta, semiantik Heris, ca 590,5 x 374,5-384,5 cm.40 000 SEK
287Matta, antik Indisk, sannolikt Agra, ca 467,5-474 x 369,5-374 cm.80 000 SEK
288Matta, semiantik Isfahan, ca 298 x 209 cm.10 000 SEK
289Matta, old Isfahan, ca 310 x 204 cm.Återrop
290Matta, old Isfahan, figural, ca 233,5 x 156,5 cm.16 000 SEK
291Matta, old Isfahan, part silk signerad, ca 225 x 149 cm (samt kortsidorna med ca 1,5-2,5 cm slätväv).19 000 SEK
292Matta, semiantik Karadja, ca 216 x 140-144 cm.8 000 SEK
293Matta, semiantik Karadja, ca 137-139,5 x 148-150 cm.9 000 SEK
294Matta, antik Kashgai, "Mille fleurs", ca 267-269 x 180,5-186,5 cm.6 000 SEK
295Matta, semiantik silke Keshan, ca 313 x 200-217 cm.14 000 SEK
296Matta, semiantik Keshan, ca 422 x 321 cm.30 000 SEK
297Matta, semiantik Keshan, ca 364 x 274 cm.10 000 SEK
298Matta, semiantik Keshan figural, ca 216 x 133,5 cm.15 000 SEK
299Matta, semiantik Keshan figural, ca 220 x 133,5 cm.17 000 SEK
300Matta, semiantik Keshan, ca 210 x 130,5-134 cm.11 000 SEK