Important Spring Sale 641

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
201Champagnekylare, silver, Wien 1844. Mästarstämpel FT. Nyrokoko.20 000 SEK
202Jacob Hallardt, ljusstakar, ett par, Stockholm 1811, silver, sengustavianska.Återrop
203Johann Philipp Heckenauer, ljusstakar, ett par, silver, Augsburg 1787-1789.18 000 SEK
204Ljusstakar, ett par, oidentifierad mästare (möjligen Dimitry Agafanov, Kirov). 1800-talets andra hälft.15 000 SEK
205Fredrik och Wilhelm Zethelius, tekanna, vattenkanna på värmare samt mjölkkanna, silver, Stockholm 1845. (3).13 000 SEK
206Gustaf Möllerborg, konfektyrskålar, ett par samt ställning, delvis förgyllt silver, Stockholm 1851.Återrop
207Kanna med lock/Toddykanna, silver, Edingburgh 1773, oidentifierad mästare.15 000 SEK
208Jean-Baptiste-Claude Odiot, kanna, silver, Paris 1819-1838.24 000 SEK
209Bestickservis, silver, 123 delar, snarlik modell svensk rund, olika smeder, graverat vapen Tersmeden.16 000 SEK
210Atelier Borgila, bestickservis, 135 delar silver, Stockholm 1944.Återrop
211Bestickservis, 189 delar, silver, Cohr, Danmark samt MEMA, Lidköping.Återrop
212Fredrik Petersson Ström, toiletteaskar, ett par, silver, Stockholm 1790. Gustavianska.3 500 SEK
213Snusdosa, delvis förgyllt silver och agat, oidentifierad mästarstämpel, mitten 1700-talet. Rokoko.5 500 SEK
214Dosa, silver, otydlig mästarstämpel, kontrollmästarstämpel Viktor Savinkov, Moskva 1869.Återrop
215C.E. Bolin, cigarrskrin, silver, S:t Petersburg 1896-1908.9 000 SEK
216Gustaf Möllenborg, dosa, 18K guld, Stockholm 1843.32 000 SEK
217Chatelaine med fickur, 18K guld , emalj och stenar, Paris efter 1838, Louis XVI-stil.48 000 SEK
218Dosa, guld och emalj, icke identifierad stämpel M, möjligen Hannau, tidigt 1800-tal.80 000 SEK
219Herre i blå justacorp.Återrop
220Ikon, med rizza i silver och cloisonnéemalj, möjligen Emelian Kuznetsov, 1800-tal, S:t Petersburg.14 000 SEK
221Åkdyna, "Den innelykta fågeln", flamskväv, ca 54 x 87 cm, Skåne, 1760, signerad EMD.50 000 SEK
222Kudde (Jynne), "Bebådelsen", flamskväv, ca 40 x 43 cm, Skåne, 1800-talets förra hälft.10 000 SEK
223Åkdyna, "Urnor och par", flamskväv, ca 96 x 48,5 cm, Skåne 1800-tal.15 000 SEK
224Åkdyna, rölakan, ca 50 x 99,5 cm, Skåne, 1800-talets första hälft.Återrop
225Åkdyna, rölakan, ca 81 x 50 cm, Skåne, 1800-talets mitt.6 000 SEK
226Kudde (Jynne), rölakan, ca 55 x 52,5 cm Skåne, 1800-tal.Återrop
227Åkdyna, rölakan, ca 109,5 x 46 cm, Skåne 1800-talets första hälft.9 500 SEK
228Broderi, antik Uzbekistan suzani, ca 244 x 145 cm.48 000 SEK
229Broderi, antik Uzbekistan suzani, ca 230 x 169 cm.46 000 SEK
230Broderi, ett par, semiantika Pateh Kirman, ca 279 x 88 cm respektive 282 x 84 cm.12 000 SEK
231Vävd tapet, fragment, gobelängteknik, ca 183 x 113 cm, Flandern 1600-tal.11 000 SEK
232Vävd tapet, “La poesie pastoral”, gobelängteknik, ca 251,5 x 283 cm, efter Boucher, Frankrike 1700-tal.42 000 SEK
233Vävd tapet, "Blindbock", gobelängteknik, ca 349 x 333 cm, Frankrike, omkring 1700-1700-talets förra hälft.75 000 SEK
234Vävd tapet, "Verdure", gobelängteknik, ca 218 x 327 cm, Flandern omkring år 1700-1700-talets förra hälft.82 000 SEK
235Matta, Savonnerieteknik, ca 560 x 429 cm, Louis XVI stil, Frankrike.Återrop
236Matta, antik Anatol, sannolikt Gördes (Ghiordes) ca 157 x 120 cm.Återrop
237Matta, antik Bergama, möjligen ca 143 x 82 cm.3 000 SEK
238Matta antik Çanakkale/Bergama, ca 117 x 94-96 cm.14 000 SEK
239Matta, antik Bergama, ca 199-202 x 154-158 cm ( samt kortsidorna 2,5-3 cm "slätväv" på vardera sida).4 000 SEK
240Matta, antik Avanos, ca 180 x 136 cm (samt 5 resp. 6 cm slätväv på vardera kortsida).Återrop
241Matta, antik Gördes (Ghiordes), ca 206 x 113 cm.Återrop
242Matta, antik Anatolik Namazlyk kelim, ca 168 x 106 cm.6 500 SEK
243Matta, antik Kurdisk, ca 247-253 x 116-125 cm.Återrop
244Matta, antik, Turkmen, ca 204-206 x 124 cm.Återrop
245Gallerimatta, Antik Shirvan, sannolikt ca 370 x 140 cm.Återrop
246Gallerimatta, antik, Malajir, ca 510 x 147 cm.Återrop
247Matta, antik Malajir, ca 201,5 x 131,5 cm.4 000 SEK
248Matta, semiantik Lilihan, figural, ca 191 x 158-161 cm.Återrop
249Matta, semiantik, Keshan s.k. Dabir, ca 394,5 x 310 cm.Återrop
250Matta, antik s.k. "Cloud band Kazak", ca 230 x 144 cm.8 000 SEK
251Matta, antik Heris, ca 375 x 280,5 cm.Återrop
252Matta, semiantik Heris, ca 376-373,5 x 267 cm.40 000 SEK
253Matta antik Meshed, signerad Amoghli, ca 526,5 x 356 cm.Återrop
254Matta, antik Heris, sk Serapi, ca 360 x 321 cm.70 000 SEK
255Matta, semiantik Karadja, ca 196 x 150 cm.Återrop
256Matta, semiantik Heris, ca 203 x 144 cm.Återrop
257Matta, Antik Keshan, sk Motachem, ca 197 x 143 cm.Återrop
258Matta, semiantik Keshan figural, ca 105 x 79,5 cm.8 000 SEK
259Matta, Antik Keshan s.k. Motachem, signerad, ca 226 x 137 cm.34 000 SEK
260Matta antik Keshan, s.k. Motachem, ca 206 x 137,5 cm.32 000 SEK
261Matta, semiantik Keshan, s.k. Dabri, ca 349 x 269 cm.Återrop
262Matta, semiantik Keshan, ca 216,5 x 140 cm.7 500 SEK
263Matta, semiantik silke keshan, ca 194 x 127 cm.13 000 SEK
264Matta antik silke Täbris, ca 171 x 118,5 cm.Återrop
265Matta, semiantik/old silke Keshan, ca 318,5 x 213,5 cm.Återrop
266Matta Old silke Hereke, ca 152 x 110 cm.5 500 SEK
267Matta, Old, silke, Hereke signerad, ca 84,5 x 66 cm.4 500 SEK
268Matta, antik Kirman Laver, figural ca 382 x 311-315 cm.105 000 SEK
269Matta, semiantik Kirman, ca 453 x 340 cm.38 000 SEK
270Matta, semiantik Kirman, ca 510,5-513 x 315-318,5 cm.17 000 SEK
271Matta, semiantik, Kirman Laver, ca 242 x 142 cm.36 000 SEK
272Matta, semiantik Kirman Laver, ca 97,5 x 64,5 cm.5 500 SEK
273Matta, semiantik Täbris, figural, signerad ca 234 x 170 cm.12 000 SEK
274Matta, semiantik Kirman Laver, ca 213 x 136 cm.10 000 SEK
275Matta, semiantik Kirman /Teheran, figural ca 319 x 210-215 cm.14 000 SEK
276Matta, semiantik Kirman Laver, ca 524 x 344 cm.Återrop
277Matta, antik/semiantik, Teheran/Nain Tuteshk, ca 314 x 211 cm.Återrop
278Matta, Old Nain, part silk, ca 257 x 165 cm.16 000 SEK
279Matta, old Nain Tuteshk, ca 168,5 x 113 cm.4 000 SEK
280Matta, old Nain Tuteshk, part silk, ca 223 x 156 cm.28 000 SEK
281Matta, semiantik Isfahan, ca 336 x 212 cm.22 000 SEK
282Matta, Old Isfahan, part silk, ca 242,5 x 149 cm.Återrop
283Matta, semiantik Isfahan, signerad Hekmat Nejad, ca 224 x 151 cm (samt 1 respektive 4 cm slätväv på vardera sida).48 000 SEK
284Matta, semiantik Isfahan, ca 375 x 252 cm.Återrop
285Matta, semiantik Isfahan s.k. Ahmad, ca 213 x 140 cm.38 000 SEK
286Matta, Old Isfahan, part silk, ca 311 x 201 cm.Återrop
287Matta, antik Teheran, ca 281 x 200 cm.Återrop
288Matta, semiantik Teheran, ca 384,5 x 288 cm.Återrop
289Matta, semiantik Meshed/Moud, ca 292 x 214 -218 cm.8 500 SEK
290Matta, fragment, antik Karabagh 1700-tal, ca 293-300,5 x 202,5-205,5 cm.38 000 SEK
291Matta, semiantik Veramin, ca 300 x 204 cm.22 000 SEK
292Matta, semiantik Ghom, ca 314,5 x 218 cm.Återrop
293Matta, antik Täbris, ca 470 x 312,5 cm.28 000 SEK
294Matta, semiantik Täbris, ca 379 x 280 cm.16 000 SEK
295Matta, semiantik, Täbris, figural, ca 138 x 86 cm.9 500 SEK
296Matta, antik Täbris, s.k. Hadjalili ca 419-394 x 323,5-308.Återrop
297Matta, semiantik Täbris, ca 398 x 290 cm.50 000 SEK
298Matta, Antik Täbris, s.k. Hadjalili, ca 169 x 121-125 cm.Återrop
299Matta, semiantik Täbris, ca 357,5 x 256 cm.12 000 SEK
300Matta, antik Ziegler Mahal, ca 446 x 418 cm.Återrop