Kan inte nå servern

Important Winter Sale 645

Auktion Live 7–9 december, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 1–6 december, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppettider vardagar kl 11–18, helg kl 11–16

Se auktionsschema

Var god notera Om du avser att bjuda för ett belopp som överstiger 3 miljoner kronor kan ett specialgodkännande via bankreferens krävas. Mejla validation@bukowskis.com för att bli godkänd på denna budnivå.

 
1151 föremål
110. Ljusstakar, sex stycken, 1800-talets början, Empire.
110. Ljusstakar, sex stycken, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
572. Gerda Nordling, Franskt landskap.
572. Gerda Nordling, Franskt landskap.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
535. Axel Petersson Döderhultarn, Mjölkpiga och ko.
535. Axel Petersson Döderhultarn, Mjölkpiga och ko.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
121. Uppsatsskål, Frankrike 1800-talets första del, Empire.
121. Uppsatsskål, Frankrike 1800-talets första del, Empire.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1035. Bältesspänne, nefrit. Sen Qingdynasti.
1035. Bältesspänne, nefrit. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
884. Meipingvas, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
884. Meipingvas, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
350. Fat, porslin. Royal Copenhagen, 'Flora Danica', Danmark, omkring 1900.
350. Fat, porslin. Royal Copenhagen, 'Flora Danica', Danmark, omkring 1900.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
555. Axel Jungstedt, På promenad i Neuilly, Paris.
555. Axel Jungstedt, På promenad i Neuilly, Paris.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
836. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
836. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
747. Olof Hermelin, "Skidåkande gubbe på väg".
747. Olof Hermelin, "Skidåkande gubbe på väg".
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
749. August Hagborg, "Väntan".
749. August Hagborg, "Väntan".
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
755. Julius Kronberg, "Studie till Drottningen av Saba".
755. Julius Kronberg, "Studie till Drottningen av Saba".
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
550. Anshelm Schultzberg, "Nice - Chateau des Portiques".
550. Anshelm Schultzberg, "Nice - Chateau des Portiques".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
568. Anna Palm de Rosa, Paris, Place de la Concorde.
568. Anna Palm de Rosa, Paris, Place de la Concorde.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
490. Ring Rey Urban.
490. Ring Rey Urban.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
603. Carl Wilhelmson, ”Segelsömnad".
603. Carl Wilhelmson, ”Segelsömnad".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
584. Stanislaw Zoladz, Vinterväg med hus och traktor.
584. Stanislaw Zoladz, Vinterväg med hus och traktor.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
508. Anna Gardell-Ericson, Solnedgång, Västkusten.
508. Anna Gardell-Ericson, Solnedgång, Västkusten.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
757. Julius Kronberg, "Han dröjer".
757. Julius Kronberg, "Han dröjer".
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
200 000 - 300 000 SEK
724. August Jernberg, Interiör med piprökande man.
724. August Jernberg, Interiör med piprökande man.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
501. Ett par örhängen 18K guld med olika fasettslipade färgstenar.
501. Ett par örhängen 18K guld med olika fasettslipade färgstenar.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
210. Henry Nutting, tekanna, silver, London 1805.
210. Henry Nutting, tekanna, silver, London 1805.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
37. Skrivbord, Frankrike 1800-talets andra hälft, Napoleon III.
37. Skrivbord, Frankrike 1800-talets andra hälft, Napoleon III.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
88. Ljuskrona för sju ljus, 1700-talets senare del, Gustaviansk.
88. Ljuskrona för sju ljus, 1700-talets senare del, Gustaviansk.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1057. Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1057. Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1058. Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1058. Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1059. Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1059. Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1065. Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1065. Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
512. "L'entré de Stockholm de la côté de Saltsjön".
512. "L'entré de Stockholm de la côté de Saltsjön".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
649. Pipa.
649. Pipa.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
671. Blomsterplockande barn i skärgårdslandskap.
671. Blomsterplockande barn i skärgårdslandskap.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
134. Sked av Erik Castman Wimmerby (1719-85).
134. Sked av Erik Castman Wimmerby (1719-85).
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
32. Konsolbord, Stockholmsarbete omkring år 1800, Sengustavianskt.
32. Konsolbord, Stockholmsarbete omkring år 1800, Sengustavianskt.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
748. "Marstrands fästning från Koön".
748. "Marstrands fästning från Koön".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1072. Bålskål, vapenporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1072. Bålskål, vapenporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
932. Praktvas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
932. Praktvas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1086. Vas, porslin. Qingdynastin med Kangxis märke.
1086. Vas, porslin. Qingdynastin med Kangxis märke.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
646. Antonio Canova Efter, Amor och Psyche.
646. Antonio Canova Efter, Amor och Psyche.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
756. Aktstudie.
756. Aktstudie.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
399. Cartier collier "Panthère" stål och 18K guld.
399. Cartier collier "Panthère" stål och 18K guld.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
986. Skulptur, alabaster. Indien, Hannuman, sent 1800-tal.
986. Skulptur, alabaster. Indien, Hannuman, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
942. Fat, porslin. Annamesiskt, 1500-/1600-tal.
942. Fat, porslin. Annamesiskt, 1500-/1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
941. Rökelskar, tripod. Kina, 1600-/1700-tal.
941. Rökelskar, tripod. Kina, 1600-/1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
940. Rökelsekar, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
940. Rökelsekar, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
42. Karmstolar, ett par, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
42. Karmstolar, ett par, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
955. Wu Shixian (1865-1919), akvarell på papper.
955. Wu Shixian (1865-1919), akvarell på papper.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1144. Stekfat, kompaniporslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1144. Stekfat, kompaniporslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
69. Taburett, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Gustaviansk.
69. Taburett, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Gustaviansk.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1102. Fat, ett par, porslin. Sen Qingdynasti med Qianlongs märke.
1102. Fat, ett par, porslin. Sen Qingdynasti med Qianlongs märke.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1108. Tallrikar, fem stycken, porslin. Mingdynastin, Wanli (1573-1620).
1108. Tallrikar, fem stycken, porslin. Mingdynastin, Wanli (1573-1620).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1003. Bord, hardwood. Qingdynastin, 1800-tal.
1003. Bord, hardwood. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1023. Rullmålning, signerad Wen Zhengming (1470-1559),
1023. Rullmålning, signerad Wen Zhengming (1470-1559),
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
993. Buddhistisk munkmantel, Kesa, siden, 1800-tal.
993. Buddhistisk munkmantel, Kesa, siden, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1126. Urna, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1126. Urna, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
193. Adolf Zethelius, kaffekanna, silver Stockholm 1811. Empire.
193. Adolf Zethelius, kaffekanna, silver Stockholm 1811. Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
656. Nils Möllerberg, "Systrarna (Väninnor)".
656. Nils Möllerberg, "Systrarna (Väninnor)".
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
652. Ivar Johnsson, "Kungen rider Eriksgata".
652. Ivar Johnsson, "Kungen rider Eriksgata".
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
198. Christian Hammer, kanna, silver, Stockholm 1857.
198. Christian Hammer, kanna, silver, Stockholm 1857.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
893. Ytterfoder, cloisonné. Qingdynastin, 1800-tal.
893. Ytterfoder, cloisonné. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
891. Kruka, Hu, cloisonné. Mingdynastin (1368-1644).
891. Kruka, Hu, cloisonné. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
930. Skålfat, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
930. Skålfat, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
844. Kruka, keramik. Sydostasien, 1400-/1500-tal.
844. Kruka, keramik. Sydostasien, 1400-/1500-tal.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
843. Kruka med lock, keramik. Yuandynastin (1271-1368).
843. Kruka med lock, keramik. Yuandynastin (1271-1368).
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
668. Bruno Liljefors, Ejdrar i bränning.
668. Bruno Liljefors, Ejdrar i bränning.
Klubbat pris 
300 000 SEK
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
866. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
866. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
946. Tazzor, ett par, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.
946. Tazzor, ett par, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK