Important Spring Sale 665

Utlämning efter auktionen

326 föremål
1082. Urna, porslin, Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
1087. Kruka, porslin. Tianqi, 1600-tal.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
893. Fat, två stycken, porslin. Sen Mingdynasti, Jiajing (1522-66).
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
845. Vas, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
870. A Charcoal burner, Tianqi/Chongzhen (1621-1644).
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
993. Kruka, porslin. Tidig Mingdynasti (1368-1644).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
865. Urna, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
985. Ask med lock, cloisonné och jade. Qingdynastin.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1060. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
954. Rock, Jifu, broderad, Qingdynastin, omkring 1900.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
900. Tekanna med lock, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
867. Fat, porslin. Sen Qingdynasti/Republik med Qianlongs märke.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1011. Vaser, ett par, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
902. Skål, porslin. 1800-tal. Bencharong / benjarong.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1079. Fat, porslin. Mingdynastin, Jiajing, 1500-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1003. Skål, porslin. Qingdynastin.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
855. Album, två stycken. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
888. Väggvas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
875. Skål, porslin, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1069. Vas, porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1110. Fat, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1086. Fat, porslin. Swatow, Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1077. Urna, s.k. Guan, porslin. Mingdynastin, Jiajing, 1500-tal.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
974. Rullmålning, signerad Ma Jin (1900-1970), daterad 1942.
Klubbat pris
120 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1117. Bricka, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1066. Vas, porslin. Sen Qingdynasti/omkring 1900.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
891. Vinkanna, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
909. Lama, förgylld brons. Tibeto-kinesisk, 1700-/1800-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
1109. Fat, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
987. Hängen och knappar, nefrit, 12 stycken. Qingdynastin 1700-/1800-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
873. Vaser, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
829. Fat, porslin. Qingdynastin, Jiaqings märke och period (1796-1820).
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1031. Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1116. Fat, ett par, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
898. Terrin med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
953. Rock, Jifu, broderad väv, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1085. Vas, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1094. Vas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1088. Skål, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
861. Skål, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
1045. Praktfat, porslin. Qingdynastin med Qianlongs märke.
Klubbat pris
230 000 SEK
Utropspris
120 000 - 150 000 SEK
999. Figurin, vitglaserad. Yuan/Mingdynastin.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
991. Figurin, soapstone. Qingdynastin, 1700-/1800-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1048. Skål, porslin. Qingdynastin med Qianlongs märke.
Klubbat pris
145 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
969. Rullmålning, signerad 瓮斋 Sheng Zhai, daterad 1829.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
988. Figuriner, tre stycken, nefrit. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
986. A nephrite cup, sen Mingdynasti.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1074. Vas, porslin. Kina, Republik (1912-1949).
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
895. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
894. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1043. Hatstand, porslin, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
879. Vas, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
834. Koppar, ett par, porslin, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
1042. Tedosor, ett par, porslin. Qingdynastin, 1700-/1800-tal.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
992. Vas med lock, bowenit. Kina, Republik/1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
847. Ställ, hardwood. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
944. Skärm, broderat siden och trä. Qingdynastin.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1090. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
863. Fat, porslin. Mingdynastin, med Xuandes märke.
Klubbat pris
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1010. Vas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
689. Leopoldo Nóvoa, "Blanc à deux éléments".
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
850. Jacka, broderat siden. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
849. Rock, broderat siden. Kina, sen Qingdynasti.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
448. Terrin med lock, fajans. Marieberg 1760-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
447. Fat, fajans. Rörstrand, daterat 19/1 (17)71.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
454. Urnor, ett par, porslin. Empire, 1800-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK