On trend – designföremål för ett modernt hem!

495 föremål
BRUNO MATHSSON, fåtöljer, ett par, "Karin".
Klubbat pris
4 700 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BRUNO MATHSSON, sidobord,"Annika",  Dux, 1900-tal.
Klubbat pris
1 428 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BYSTER, 2 st, konstmassa, 1900-tal.
Klubbat pris
3 644 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BÄNK / BORD, allmoge, furu, 1800-tal.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
CARLO BUGATTI, stol, Turin, Italien ca 1900.
Klubbat pris
39 001 SEK
Utropspris
30 000 SEK
CEASAR STOFFI, ljusstakar, 28+1 st,  Nagel, Tyskland.
Klubbat pris
5 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
CHARLES & RAY EAMES, kontorsstol, "EA 108", för Vitra.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
CHARLES & RAY EAMES, stol DSR för Vitra.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CHARLOTTE PERRIAND, stol, "Meribel", 1941, Sentou.
Klubbat pris
7 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
CHARLOTTE PERRIAND, stolar, ett par "Les Arcs", 1970-tal.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
CLAESSON KOIVISTO RUNE, soffa "Boxplay", Swedese.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
CLAUS BONDERUP, "Semipendel", 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
661 SEK
Utropspris
1 500 SEK
DYNOR, 8 st, TILL CH24 Y-STOLEN , Carl Hansen & Søn,
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ERIK CHAMBERT, relief monogramsignerad och daterad 1969.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
ERLAND CULLBERG, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
FAT, trä, Kalinga stam Luzon Phillipinerna.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FAT, vrakgods. Sawankhalok, 1400-tal.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FLEMMING LASSEN, tillskriven fåtöljer ett par.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
FLEMMING LASSEN, tillskriven, fåtölj, Danmark 1940-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
FÅTÖLJ, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FÅTÖLJ, 1930/40-tal.
FÅTÖLJ, 1930/40-tal.
Klubbat pris
400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FÅTÖLJER, ett par, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FÅTÖLJER, ett par, Swedish Modern, 1940-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GEORGE BRAQUE, efter. Färglitografi, monogramsignerad i trycket.
Klubbat pris
950 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GLASBORD / SOFFBORD, 1900-talets senare del.
Klubbat pris
500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GUSTAV AXEL BERG, pallar, ett par, 1930/40-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GUSUM, ljusstake, 1900-tal.
GUSUM, ljusstake, 1900-tal.
Klubbat pris
350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HANS WIGERT, etsning, provtryck, signerad.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HATTHYLLA, 1900-talets mitt.
HATTHYLLA, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HERRBETJÄNTER, 4 st, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HERTHA HILLFON, skulptur, huckle, Sverige.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HYLLOR, 4 st, 1900-talets slut.
Klubbat pris
950 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HÅKAN BENGTSSON, kolteckning,
HÅKAN BENGTSSON, kolteckning,
Klubbat pris
9 400 SEK
Utropspris
12 000 SEK