On trend – designföremål för ett modernt hem!

495 föremål
SKÅP, Maitland & Smith, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
9 900 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, kelim, Veramin, 183 x 160 cm.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FÅTÖLJER, ett par, Swedish Modern, 1940-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
CHARLOTTE PERRIAND, stolar, ett par "Les Arcs", 1970-tal.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
CHARLOTTE PERRIAND, stol, "Meribel", 1941, Sentou.
Klubbat pris
7 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LISA LARSON, mask, stengods, K-Studion, Gustavsberg.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LISA LARSON, mask, keramik, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 625 SEK
Utropspris
4 000 SEK
CHARLES & RAY EAMES, kontorsstol, "EA 108", för Vitra.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
AUGUSTE RODIN, efter, skulptur, stenmassa, signerad.
Klubbat pris
8 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORD, 2 snarlika, varav ett Fiam, Italien.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATGRUPP, 5 delar, Italien, 1900-talets senare del,
Klubbat pris
1 522 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SIDEBOARD, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SERVERINGSVAGN, Cecare Lacca, Italien 1900-talets mitt.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
RON ARAD, fåtölj / gungstol "Voido", Magis.
Klubbat pris
5 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ANDERS WIDOFF, olja på duk, signerad och daterad 82.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKRIVBORD, funkis, 1930-tal.
SKRIVBORD, funkis, 1930-tal.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STOLAR, 6 st, Danmark, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SAM LARSSON, karmstolar, 4 st, Dux, sent 1900-tal.
Klubbat pris
2 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Klubbat pris
7 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSKRONA, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MADELEINE PYK, gouache, signerad.
Klubbat pris
1 650 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GUSTAV AXEL BERG, pallar, ett par, 1930/40-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SOFFA, Swedish Modern, 1940-tal.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAKLAMPA, Italien, 1900-talets mitt.
Utropspris
3 000 SEK
STOLAR 3 st Sol Luna Spanien 2000-tal.
Klubbat pris
4 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATBORD, Natuzzi, Italien, omkring 2000.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SOFFA, sannolikt Jio-möbler, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
4 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SERVERINGSVAGN, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
3 075 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SOFFBORD, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BERNDT FRIBERG, vas, stengods, Gustavsberg Studio, 1965.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, "Moss", Kasthall, samtida.
Klubbat pris
4 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VERNER PANTON, golvlampa, "Pantella", Louis Poulsen, Danmark.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, Old Spanien, ca 250 x 172 cm.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SPEGLAR 2 st, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STIG LINDBERG, figurin, parian, Gustavsberg.
Klubbat pris
3 850 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Klubbat pris
2 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SOFFBORD, 1900-talets slut.
SOFFBORD, 1900-talets slut.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JOSEF FRANK, taklampa, modell 2353, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
4 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STURE JOHANNESSON, färgserigrafi, signerad.
Klubbat pris
1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HERTHA HILLFON, skulptur, huckle, Sverige.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SOFFBORD, troligen DUX, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SOFFBORD, 1900-TALETS ANDRA HÄLFT.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ALVAR AALTO, spegel, Artek, 1900-talets andra hälft,
Klubbat pris
4 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VICO MAGISTRETTI, stolar 2 st Italien 1900-talets slut.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LISA LARSON, ytterfoder, stengods, Gustavsberg.
Klubbat pris
3 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STOLAR, 4 st, Faldsled, Danmark, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
3 060 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BÄNK / BORD, allmoge, furu, 1800-tal.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
KARMSTOLAR, 6 st, Thonet, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SOFFBORD, 1900-talets slut.
SOFFBORD, 1900-talets slut.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SOFFBORD, 1900-talets slut.
SOFFBORD, 1900-talets slut.
Klubbat pris
4 806 SEK
Utropspris
2 500 SEK
KARMSTOLAR, 4 st, 1900-talets andra hälft,
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SOFFBORD, 1900-talets slut.
SOFFBORD, 1900-talets slut.
Klubbat pris
2 810 SEK
Utropspris
2 500 SEK
VAS, flintgods, jugend, troligen Rörstrand, omkring 1900.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SOFFBORD, Italien 1900-talets mitt.
Klubbat pris
550 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets slut.
TAKLAMPA, 1900-talets slut.
Klubbat pris
165 EUR
Utropspris
200 EUR
TAPIO WIRKKALA, ljusstakar, ett par, Kultakeskus.
Klubbat pris
165 EUR
Utropspris
200 EUR
SOFFBORD, art déco, 1920/30-tal.
Klubbat pris
55 EUR
Utropspris
200 EUR