I konstens tjänst – en samtida samling

Bukowskis är stolta att kunna presentera en privatsamling med konst förvärvad under 40-års tid. Verken bildar en tidslinje som visar Stockholms konstliv under lika lång tid. Samlaren arbetade på Galerie Aronowitsch och hennes son har skrivit en fin sammanfattning av sin mors kontsintresse och samlande. Temaauktionen innehåller runt 100 verk och avslutas söndag 5 maj.

”Galerie Aronowitsch var under många långa decennier ett av Sveriges mest välrenommerade gallerier. Tunga internationella konstnärer varvades djärvt med svenska nyutexaminerade färskingar. Kvalitet och dynamik var alltid honnörsord. Med en viss dragning åt det abstrakta/konstruktivistiska blev galleriet en samlingsplats för ett par generationer av formella experimentalister och färgstarka karaktärer.

Min mamma Margareta Abrahamsson jobbade tillsammans med William Aronowitsch i 40 års tid, och galleriet var på många sätt ett extra rum i min barndomsmosaik. En rik formatteringsplats som gav en fascinerande inblick i både konstnärspsyken och konstbransch.

Min mamma samlade konst såklart. En del favoriter köptes men det blev också många fina gåvor från galleriets konstnärer. Trots att hon aldrig var manisk i sitt samlande fanns det alltid en viss intensiv belåtenhet i att hänga om hemma, och att kunna välja mellan en mängd fina verk. Ungefär som att ta jobbet med sig hem, och där jobbet helt enkelt var kärleken till konsten.

Både William Aronowitsch och min mamma gick bort 2018, och med dem försvann en tangerbar, fysisk koppling till en verksamhet som överskred enkla begrepp som “utställning” eller “försäljning”. Oavsett om galleriet låg på Karlavägen, Strandvägen eller Sturegatan var det en och samma miljö: en öppensinnad yta för allt mellan ryska konstruktivister och svenska neo-duchampska experiment.

Vissa favoriter från min mammas samling kommer jag aldrig att kunna skiljas ifrån. Men det mesta får nu gå vidare. Konsten är inte statisk och det bör samlingar heller aldrig vara. Dessa fina verk från en minst sagt kulört grupp konstnärer får nu förgylla andra väggar än de i mitt barndomshem på Floragatan. Livet går vidare. Konsten likaså.

Carl Abrahamsson, Stockholm, april 2019

Margareta Abrahamsson

74 föremål
MARIE-LOUISE EKMAN, gouache på siden, signerad och daterad 1981.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
36 000 SEK
PG THELANDER, olja på duk, signerad Thelander.
Klubbat pris
21 001 SEK
Utropspris
10 000 SEK
EBBA MATZ, fotografi, signerad, numrerad 1/10 och daterad 2000.
Klubbat pris
6 800 SEK
Utropspris
8 000 SEK
GUNNAR SMOLIANSKY, fotografi, signerad.

Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
OLLE BAERTLING, serigrafi, 1956-68, signerad 37/300.
Klubbat pris
9 450 SEK
Utropspris
8 000 SEK
LARS ENGLUND, aquarelief, signerad och daterad -89.
Klubbat pris
9 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SONJA LARSSON, olja på duk, signerad och daterad 2006 a tergo.
Klubbat pris
6 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
OLLE BAERTLING, serigrafi, 1953-68, signerad 32/300.
Klubbat pris
11 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
CARL-FREDRIK EKSTRÖM, olja på duk, signerad och daterad 1996.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
PETER FREUDENTHAL, olja på duk, signerad och daterad 1982.
Klubbat pris
6 700 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MARIE-LOUISE EKMAN, serigrafi, 1980, signerad och numrerad 20/70.
Klubbat pris
6 900 SEK
Utropspris
6 000 SEK
KRISTINA ELANDER, multipel, signerad och daterad 1992.
Klubbat pris
14 900 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MARIA HALL, olja på pannå, signerad a tergo och daterad -94.
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
LG LUNDBERG, blandteknik, signerad och daterad 1996.
Klubbat pris
9 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MARIA HALL,  olja på pannå, signerad a tergo.
Klubbat pris
3 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
PAUL OSIPOW, akryl på papper, signerad 95.
Klubbat pris
12 605 SEK
Utropspris
5 000 SEK
PETER FREUDENTHAL, olja på duk, signerad och daterad 1989-91.
Klubbat pris
4 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
PETER FREUDENTHAL, olja på duk, signerad och daterad 1969 a tergo.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
JAN SVENUNGSSON,  objekt, kopparplåt, signerad 1988.
Klubbat pris
5 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
AUGUSTE HERBIN, serigrafi, 1959, 137/150.
Klubbat pris
5 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BJÖRN STAMPES, blandteknik, signerad BS och daterat 96.
Klubbat pris
3 520 SEK
Utropspris
4 000 SEK
OLLE BAERTLING, serigrafi, 1951-68, signerad 37/300.
Klubbat pris
4 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PHILIP VON SCHANTZ, färglitografi, 1981, signerad 11/180.
Klubbat pris
3 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
STEN EKLUND, etsning, signerad och daterad.
Klubbat pris
16 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ULRIK SAMUELSON, multipel, signerad och numrerad 38/110.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PG THELANDER, färgetsning, signerad och  numrerad 33/90.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KARIN OHLIN, objekt, 1995.
KARIN OHLIN, objekt, 1995.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KJELL STRANDQVIST, tempera, signerad KS och daterad 1980.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LARS ENGLUND, litografi, 1977, signerad HC.
Klubbat pris
4 250 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LENA CRONQVIST, etsning, signerad 3/25.
Klubbat pris
9 260 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STEN EKLUND, färgetsning, signerad.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STEN EKLUND, akvarellerad etsning, signerad och daterad -80.
Klubbat pris
2 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TILDA LOVELL, skulptur, brons, numrerad 32/150.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STEN EKLUND, akvarellerad etsning, signerad och daterad 1978.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LEIF TJERNED, airbrush, collage med laminat, signerad.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
EINAR HÖSTE, blandteknik, signerad och daterad -90.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KRISTINA ELANDER, multipel, signerad och numrerad 19/35.
Klubbat pris
3 710 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STEN EKLUND, etsning, signerad.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STEN EKLUND, akvarellerad etsning, 1978, signerad.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SVERKER BROSTRÖM, teckning blyerts, signerad.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LENKE ROTHMAN, assemblage, signerad och daterad 1978.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LARS ENGLUND, blandteknik, signerad och daterad -67.
Klubbat pris
8 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LENKE ROTHMAN,  assemblage, signerad och daterad 1983.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK