I konstens tjänst – en samtida samling

Bukowskis är stolta att kunna presentera en privatsamling med konst förvärvad under 40-års tid. Verken bildar en tidslinje som visar Stockholms konstliv under lika lång tid. Samlaren arbetade på Galerie Aronowitsch och hennes son har skrivit en fin sammanfattning av sin mors kontsintresse och samlande. Temaauktionen innehåller runt 100 verk och avslutas söndag 5 maj.

”Galerie Aronowitsch var under många långa decennier ett av Sveriges mest välrenommerade gallerier. Tunga internationella konstnärer varvades djärvt med svenska nyutexaminerade färskingar. Kvalitet och dynamik var alltid honnörsord. Med en viss dragning åt det abstrakta/konstruktivistiska blev galleriet en samlingsplats för ett par generationer av formella experimentalister och färgstarka karaktärer.

Min mamma Margareta Abrahamsson jobbade tillsammans med William Aronowitsch i 40 års tid, och galleriet var på många sätt ett extra rum i min barndomsmosaik. En rik formatteringsplats som gav en fascinerande inblick i både konstnärspsyken och konstbransch.

Min mamma samlade konst såklart. En del favoriter köptes men det blev också många fina gåvor från galleriets konstnärer. Trots att hon aldrig var manisk i sitt samlande fanns det alltid en viss intensiv belåtenhet i att hänga om hemma, och att kunna välja mellan en mängd fina verk. Ungefär som att ta jobbet med sig hem, och där jobbet helt enkelt var kärleken till konsten.

Både William Aronowitsch och min mamma gick bort 2018, och med dem försvann en tangerbar, fysisk koppling till en verksamhet som överskred enkla begrepp som “utställning” eller “försäljning”. Oavsett om galleriet låg på Karlavägen, Strandvägen eller Sturegatan var det en och samma miljö: en öppensinnad yta för allt mellan ryska konstruktivister och svenska neo-duchampska experiment.

Vissa favoriter från min mammas samling kommer jag aldrig att kunna skiljas ifrån. Men det mesta får nu gå vidare. Konsten är inte statisk och det bör samlingar heller aldrig vara. Dessa fina verk från en minst sagt kulört grupp konstnärer får nu förgylla andra väggar än de i mitt barndomshem på Floragatan. Livet går vidare. Konsten likaså.

Carl Abrahamsson, Stockholm, april 2019

Margareta Abrahamsson

LENKE ROTHMAN, assemblage, signerad och daterad 1983.
Slutpris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SVERKER BROSTRÖM, teckning blyerts, signerad.
Slutpris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LENKE ROTHMAN, assemblage, signerad och daterad 1978.
Slutpris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KJELL STRANDQVIST, tempera, signerad KS och daterad 1980.
Slutpris
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LEIF TJERNED, airbrush, collage med laminat, signerad.
Slutpris
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STEN EKLUND, akvarellerad etsning, signerad och daterad -80.
Slutpris
2 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TILDA LOVELL, skulptur, brons, numrerad 32/150.
Slutpris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ULRIK SAMUELSON, multipel, signerad och numrerad 38/110.
Slutpris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PG THELANDER, färgetsning, signerad och numrerad 33/90.
Slutpris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PHILIP VON SCHANTZ, färglitografi, 1981, signerad 11/180.
Slutpris
3 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
EINAR HÖSTE, blandteknik, signerad och daterad -90.
Slutpris
3 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BJÖRN STAMPES, blandteknik, signerad BS och daterat 96.
Slutpris
3 520 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KRISTINA ELANDER, multipel, signerad och numrerad 19/35.
Slutpris
3 710 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MARIA HALL, olja på pannå, signerad a tergo.
Slutpris
3 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
GUNNAR SMOLIANSKY, fotografi, signerad.

Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
KARIN OHLIN, objekt, 1995.
Slutpris
4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LARS ENGLUND, litografi, 1977, signerad HC.
Slutpris
4 250 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OLLE BAERTLING, serigrafi, 1951-68, signerad 37/300.
Slutpris
4 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PETER FREUDENTHAL, olja på duk, signerad och daterad 1989-91.
Slutpris
4 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
STEN EKLUND, akvarellerad etsning, 1978, signerad.
Slutpris
5 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JAN SVENUNGSSON, objekt, kopparplåt, signerad 1988.
Slutpris
5 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
AUGUSTE HERBIN, serigrafi, 1959, 137/150.
Slutpris
5 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PETER FREUDENTHAL, olja på duk, signerad och daterad 1982.
Slutpris
6 700 SEK
Utropspris
6 000 SEK
EBBA MATZ, fotografi, signerad, numrerad 1/10 och daterad 2000.
Slutpris
6 800 SEK
Utropspris
8 000 SEK
LARS ENGLUND, blandteknik, signerad och daterad -67.
Slutpris
8 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LARS ENGLUND, aquarelief, signerad och daterad -89.
Slutpris
9 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
LENA CRONQVIST, etsning, signerad 3/25.
Slutpris
9 260 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LG LUNDBERG, blandteknik, signerad och daterad 1996.
Slutpris
9 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
OLLE BAERTLING, serigrafi, 1956-68, signerad 37/300.
Slutpris
9 450 SEK
Utropspris
8 000 SEK
STEN EKLUND, etsning, signerad.
Slutpris
11 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OLLE BAERTLING, serigrafi, 1953-68, signerad 32/300.
Slutpris
11 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
PAUL OSIPOW, akryl på papper, signerad 95.
Slutpris
12 605 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KRISTINA ELANDER, multipel, signerad och daterad 1992.
Slutpris
14 900 SEK
Utropspris
5 000 SEK
STEN EKLUND, etsning, signerad och daterad.
Slutpris
16 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PG THELANDER, olja på duk, signerad Thelander.
Slutpris
21 001 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MARIE-LOUISE EKMAN, gouache på siden, signerad och daterad 1981.
Slutpris
30 000 SEK
Utropspris
36 000 SEK
STEN EKLUND, färgetsning, signerad.
Slutpris
32 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK