Den nya romantiken

841 föremål
SKÅP, gustaviansk stil, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, sent 1800-tal.
Klubbat pris
6 250 SEK
Utropspris
8 000 SEK
LJUSKRONA, sengustaviansk stil, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MATTA, Keshan, ca 400 x 284, signerad.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
PERUKSTOCK/VAS, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
VÄGGKLOCKA, Holland, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATBORD, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR 1600/1700-TAL , uppfodrad duk 42 x 33 cm.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BYRÅ, tidigt 1900-tal.
BYRÅ, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SALONGSBORD, gustaviansk stil, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SIDEBOARD, 1900-talets mitt.
SIDEBOARD, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KUPOR 3 st tidigt 1900-tal.
KUPOR 3 st tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
1 988 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SÄNGBORD, ett par, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STOLAR, ett par, sengustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GOLVUR, 1800-talets mitt.
GOLVUR, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
7 000 SEK
LOCKURNOR, ett par, porslin, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
3 211 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, Keshan, ca 410 x 296 cm.
Klubbat pris
7 200 SEK
Utropspris
9 000 SEK
VINKYLARE barock-stil 1800-tal.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSSTAKAR 2 par barockstil 18/1900-tal.
Klubbat pris
2 545 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, Old Ghom, ca 228 x 140 cm.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SLAGBORD, allmoge, 1800-tal.
SLAGBORD, allmoge, 1800-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 005 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SOFFA, gustaviansk, Lindome omkring år 1800.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MATTA persisk semiantik, ca 306 x 199 cm.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA Nain old part silk 187 x 116 cm 278-268.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKRIVBORD, gustaviansk stil,  1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GALLERIMATTA, Koljaj, ca 745 x 82 cm.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
CARL JOHAN FAHLCRANTZ, tillskriven olja på duk.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
SOFFA, Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
3 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
JOHAN FREDRIK MARTIN,  Akvarellerad linjeetsning, signerad.
Klubbat pris
15 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
KARUSELLBORD, England, 1800-tal.
Klubbat pris
3 750 SEK
Utropspris
4 000 SEK
HURTSAR/SÄNGBORD, ett par, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARTIER, scarves, 3 st.
CARTIER, scarves, 3 st.
Klubbat pris
716 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Byrå, Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
KARMSTOLAR, ett par, svensk senbarock, 1700-talets mitt.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
AUGUST MALMSTRÖM, "Odygd (Ordningens återställande)".
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
POUDREUSE, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BORD Louis XVI 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATTA Keshan semiantik ca 400 x 280 cm.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
MATTA, Najafabad, ca 392 x 292 cm.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
7 000 SEK
IVAR AROSENIUS, akvarell och blyerts.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
BORDSSPEGEL, Gustaviansk stil.
Klubbat pris
3 450 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SPEGEL, empirstil. 1900-talets början.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, Najafabad 422 x 291 cm.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
6 500 SEK
KANDELABRAR 2 st daterade 1810 och 1812.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SPEGEL OCH KONSOLBORD, rokokostil, 1900-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
MATTI HAUPT, pastell, signerad.
Klubbat pris
180 EUR
Utropspris
300 EUR
HÖRNSKÅP, allmoge, omkring år 1800.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
STOLAR, 2+1+1 stycken, Chippendale, England, 1700-tal.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KANDELABRAR ett par Gusum modell 7 omkring 1900.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SÄNGBORD, ett par, 1900-talets första del.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SIDEBOARD, 1920-tal.
SIDEBOARD, 1920-tal.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GOLVUR, David Pain, London, 1700-tal och senare.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SKÅP, Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
6 400 SEK
Utropspris
10 000 SEK
LJUSSTAKAR 5 st snarlika senbarock 1700-tal.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKÄNK, gustaviansk, sent 1700-tal.
Klubbat pris
7 700 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MATTA, Keshan, ca 417 x 321 cm.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
18 000 SEK
GOLVUR, Sverige, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska, omkring 1800.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
BYRÅ, 1900-talets mitt.
BYRÅ, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORD, senbarockstil, omkring år 1900.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Spegel, sengustiaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, 1800-TAL, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
750 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKKRONA, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÄNK, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK