Den nya romantiken

841 föremål
HÖRNSKÅP, två stycken, 1800-tal.
Klubbat pris
6 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Stolar, 4 st, gustavianska, sent 1700-tal.
Klubbat pris
6 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, sent 1800-tal.
Klubbat pris
6 250 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MATTA, Ziegler design, ca 267 x 201 cm.
Klubbat pris
6 250 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LJUSKRONA, Oscariansk, 1800-talets slut.
Klubbat pris
6 201 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SPELBORD, sengustavianskt, omkring år 1800.
Klubbat pris
6 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATBORD, gustaviansk stil, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
6 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SOFFA, gustaviansk, Lindome omkring år 1800.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SPEGELLAMPETTER, ett par, empire, 1800-talets första del.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
GALLERIMATTA, Koljaj, ca 745 x 82 cm.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Soffa, Gustaviansk, Lindome, omkring år 1800.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
KARMSTOLAR, ett par, Sverige, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
UNO FALKENGREN, fotografi, daterat 1919.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KANDELABRAR ETT PAR, Empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
vitrinskåp, 1900-talets första del.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VASER, ett par, porslin. Qingdynastin, Guangxu (1875-1908).
Klubbat pris
5 921 SEK
Utropspris
5 000 SEK
DAMARBETSBORD, sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris
5 856 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSPENDYL, omkring 1900.
BORDSPENDYL, omkring 1900.
Klubbat pris
5 750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SÄNGBORD, ett par, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
5 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Täbris, signerad, ca 347 x 236 cm.
Klubbat pris
5 600 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MATTA, Keshan, 403 x 300 cm.
MATTA, Keshan, 403 x 300 cm.
Klubbat pris
5 600 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SPEGEL, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MATTA, Najafabad 422 x 291 cm.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
6 500 SEK
BYRÅ, 1800-tal.
BYRÅ, 1800-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Keshan, 400 x 308 cm.
MATTA, Keshan, 400 x 308 cm.
Klubbat pris
5 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MATTA, Qum / Ghom. Ca 306x201 cm.
Klubbat pris
500 EUR
Utropspris
700 EUR
HÖRNSKÅP, 1800-tal.
HÖRNSKÅP, 1800-tal.
Klubbat pris
5 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATBORD, 1800-talets mitt.
MATBORD, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
5 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
VASER, ett par, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal.
Klubbat pris
5 256 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, 1800-tal.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BORDSSPEGEL, silver, Österrike-Ungern, omkring 1900.
Klubbat pris
5 221 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BYRÅ, Rokoko, 1700-tal.
BYRÅ, Rokoko, 1700-tal.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
VITRIN-/BOKSKÅP, 1930-40-tal.
VITRIN-/BOKSKÅP, 1930-40-tal.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATBORD, Gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
WERNER E. A. HOFFMANN, etsningar, 2 st, signerade.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GOLVUR, 1800-talets mitt.
GOLVUR, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
7 000 SEK
SKÄNK, omkring 1900.
SKÄNK, omkring 1900.
Klubbat pris
5 010 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STOLAR 4 st senbarock 1700-talets mitt.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SOFFA, rokoko, Lindome, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
5 002 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BYRÅ, sengustaviansk stil, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ELDSKÄRM, 1800-tal.
ELDSKÄRM, 1800-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKÅP,renässans/renässansstil 1800-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, tidigt 1800-tal, olja på pannå, ett par.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
KÄPPAR, 7 st, 18/1900-tal.
KÄPPAR, 7 st, 18/1900-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
THEODOR BILLING, olja på duk, signerad och daterad -68,
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Klubbat pris
4 900 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BAROCKSKÅP, 1700-tal.
BAROCKSKÅP, 1700-tal.
Klubbat pris
4 802 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Saruk, ca 200 x 150 cm.
Klubbat pris
4 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TAKLAMPA, Art Deco, 1920-30-tal.
Klubbat pris
4 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
VITRINSKÅP, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
LJUSKRONA, sengustaviansk stil, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
URNOR, ett par, porslin, Kina, sen Qing.
Klubbat pris
4 789 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Klubbat pris
4 755 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SPEGEL, sengustaviansk 1700-talets slut.
Klubbat pris
440 EUR
Utropspris
500 EUR
BYRÅ, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
4 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KLÄDSKÅP, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
4 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Klubbat pris
4 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
HÖRNSKÅP, rokoko, 1700-tal.
HÖRNSKÅP, rokoko, 1700-tal.
Klubbat pris
4 600 SEK
Utropspris
6 000 SEK
AXEL NILSSON, olja på duk, signerad och daterad 1928.
Klubbat pris
4 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ANDERS ZORN, etsning, 1904, signerad med blyerts.
Klubbat pris
4 600 SEK
Utropspris
7 000 SEK
TAKLAMPA, 1940-tal.
TAKLAMPA, 1940-tal.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
STOLAR, ett par, senbarock, 1700-tal.
Klubbat pris
4 450 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, omkring 1900.
Klubbat pris
4 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FERDINAND FAGERLIN, olja på pannå, ej signerad.
Klubbat pris
4 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
NICLAS FALKENGREN (1776-1813), spegel, gustaviansk, Jönköping.
Klubbat pris
4 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK