Bukowskis har åter nöjet att bjuda in till en temaauktion med utvalda böcker, som denna gång spänner från 1498 till 1939.
Den sena medeltiden möter vi i ett missale för Prag tryckt 1498, med flera kolorerade träsnitt och ett par läckert målade initialer. Från 1500-talet kan vi erbjuda en av medicinhistoriens främsta milstolpar, Andreas Vesalius’ ”De humanis corporis fabrica” i den andra och bästa folioupplagan (Basel 1555), med berömda anatomiska träsnitt och bunden i ett samtida band. Läs mer
Den sena medeltiden möter vi i ett missale för Prag tryckt 1498, med flera kolorerade träsnitt och ett par läckert målade initialer. Från 1500-talet kan vi erbjuda en av medicinhistoriens främsta milstolpar, Andreas Vesalius’ ”De humanis corporis fabrica” i den andra och bästa folioupplagan (Basel 1555), med berömda anatomiska träsnitt och bunden i ett samtida band.
Monumentala är de 83 etsningarna från Rom (Marsfältet), Paestum och Herculaneum av Giovanni Battista & Francesco Piranesi, det sistnämnda arbetet tillägnat Gustav III som reste i Italien 1783-4. Exemplaret har en mycket passande proveniens och har tillhört Ivar Tengbom, en av vårt lands mest betydande nyklassiska arkitekter, upphovsman till bl. a. Konserthuset och Tändstickspalatset i Stockholm.
Vyer från Sverige finns i Thersners ”Fordna och närvarande Sverige” (1816-67) i ett exemplar som tillhört ”Den blinde excellensen” Gustaf Trolle-Bonde på Säfstaholm.
Av särskilt intresse på auktionen är ett läckert samlingsband från 1700-talets mitt med graverade kartor och vyer över St. Petersburg och en karta över Moskva. Det har tillhört greve Adam Horn (1717-1778), som på 1750-talet sändes till St. Petersburg av Adolf Fredrik för att i hemlighet erhålla den ryska regeringens stöd för det svenska hovet i dess kamp mot hattpartiet. Först i bandet sitter den berömda och ytterst sällsynta väggkartan över St. Petersburg (1,4 x 2 m) av Mikhail Makhaev, här i vackert originalskick med de 9 sektionerna ej sammanfogade.
Ett praktverk från följande sekel, 1800-talet, är P. F. Siebolds ”Nippon. Archiv zur Beschreibung von Japan” (1832-52), det första arbete som i stor skala dokumenterar Japans etnografi och geografi. På auktionen föreligger inte textvolymerna men däremot verkets 364 litograferade planscher och kartor. Det rör sig om ett av exemplaren på större papper.
Hoppet till 1900-talet sker via Alphonse Muchas härliga färglitografier i jugendstil i albumet ”Le Pater” från 1899, och auktionen avslutas kronologiskt med en raritet bland moderna böcker, ”Clefs des paves” (1939) av Robert Delaunay & Anatole Jakovsky med ett tidigt och mycket sällsynt collage i plast.