MODERN + DESIGN F179

539 föremål
GUNNEL NYMAN, VAS. Otydlig sign. 1940-talets slut.
Klubbat pris
460 EUR
Utropspris
500 EUR
SAARA HOPEA, ring, silver. Ossian Hopea, Borgå 1967.
Klubbat pris
470 EUR
Utropspris
400 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkad av Idman, 1950-tal.
Klubbat pris
470 EUR
Utropspris
1 200 EUR
NANDOR MIKOLA, BJÖRKDUNGE.
NANDOR MIKOLA, BJÖRKDUNGE.
Klubbat pris
480 EUR
Utropspris
600 EUR
ARTTU BRUMMER, SKÅL. Sign. Riihimäen Lasi Oy.
Klubbat pris
480 EUR
Utropspris
800 EUR
GERDA THESLEFF, KERAMIKSKÅL. Sign. GT.
Klubbat pris
480 EUR
Utropspris
400 EUR
PENTTI MEKLIN, "PUSS, PUSS".
PENTTI MEKLIN, "PUSS, PUSS".
Klubbat pris
500 EUR
Utropspris
800 EUR
ALVAR AALTO, PALLAR, ETT PAR.
ALVAR AALTO, PALLAR, ETT PAR.
Klubbat pris
500 EUR
Utropspris
800 EUR
ALVAR AALTO, KLAFFBORD. Artek, 1960-tal.
Klubbat pris
501 EUR
Utropspris
400 EUR
TOINI MUONA, VAS. Sign. TM, Arabia.
Klubbat pris
520 EUR
Utropspris
600 EUR
ALVAR AALTO, BORD. Artek, 1960/70-tal.
Klubbat pris
520 EUR
Utropspris
1 000 EUR
JUHANI HARRI, "KL. 1:50", 1971.
Klubbat pris
523 EUR
Utropspris
600 EUR
TAPIO WIRKKALA, SKÅL, "Lehti" (Blad).
Klubbat pris
530 EUR
Utropspris
500 EUR
ALVAR AALTO, BORD. Stämplad Artek,1950/60-tal.
Klubbat pris
530 EUR
Utropspris
500 EUR
CHRISTINA SNELLMAN, RÖDA BLOMMOR.
Klubbat pris
550 EUR
Utropspris
700 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, TAKLAMPA. Stämplad Orno. 1950-tal.
Klubbat pris
570 EUR
Utropspris
1 200 EUR
EVA CEDERSTRÖM, BLOMMOR I KANNA.
Utropspris
1 000 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA.
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
800 EUR
ELSA ELENIUS, SKÅL. Sign. E E. 1920-/30-tal.
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
400 EUR
ALVAR AALTO, TAKLAMPA A 330. Guldklockan.
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
800 EUR
PAAVO TYNELL, SKRIVBORDSLAMPA, 5233, Idman.
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
800 EUR
OIVA TOIKKA, VAS. Sign Nuutajärvi Notsjö.
Klubbat pris
601 EUR
Utropspris
600 EUR
CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, BORD. Permesso.
Klubbat pris
610 EUR
Utropspris
800 EUR
HELGE DAHLMAN, "YLLÄSTUNTURI".
Klubbat pris
620 EUR
Utropspris
600 EUR
TAPIO WIRKKALA, SKÅL. Sign. Tapio Wirkkala, Iittala -54.
Klubbat pris
620 EUR
Utropspris
1 500 EUR
GUNNEL NYMAN, VAS. Sign. G Nyman Nuutajärvi -48.
Klubbat pris
620 EUR
Utropspris
600 EUR
SVENN ESKE KRISTENSEN, SATSBORD, 3 DELAR. 1950-tal.
Klubbat pris
620 EUR
Utropspris
800 EUR