Kan inte nå servern

MODERN + DESIGN F179

 
539 föremål
REIDAR SÄRESTÖNIEMI, "MÅNEN OCH FISKTRÄSKET".
REIDAR SÄRESTÖNIEMI, "MÅNEN OCH FISKTRÄSKET".
Klubbat pris 
46 200 EUR
Utropspris
25 000 EUR
ELLEN THESLEFF, KAMP.
ELLEN THESLEFF, KAMP.
Återrop
Utropspris
35 000 EUR
ANDY WARHOL, "HERSELF" UR "INGRID BERGMAN".
ANDY WARHOL, "HERSELF" UR "INGRID BERGMAN".
Klubbat pris 
22 400 EUR
Utropspris
12 000 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Taito, 1940-/50-tal.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Taito, 1940-/50-tal.
Klubbat pris 
13 000 EUR
Utropspris
2 500 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkare Taito Oy. Sent 1940-tal.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkare Taito Oy. Sent 1940-tal.
Klubbat pris 
12 900 EUR
Utropspris
2 000 EUR
MATTI KUJASALO, "SYSTEM".
MATTI KUJASALO, "SYSTEM".
Klubbat pris 
10 200 EUR
Utropspris
3 000 EUR
ALVAR AALTO, FÅTÖLJER, ETT PAR, NR 48.
ALVAR AALTO, FÅTÖLJER, ETT PAR, NR 48.
Klubbat pris 
9 800 EUR
Utropspris
2 800 EUR
ERIK ENROTH, "MY LOVE".
ERIK ENROTH, "MY LOVE".
Klubbat pris 
9 301 EUR
Utropspris
3 000 EUR
ROY LICHTENSTEIN, "INDUSTRY AND THE ARTS (II), 1969".
ROY LICHTENSTEIN, "INDUSTRY AND THE ARTS (II), 1969".
Klubbat pris 
8 900 EUR
Utropspris
5 000 EUR
REIDAR SÄRESTÖNIEMI, "STALIN GALAKTISESSA AJANTAJUSSA".
REIDAR SÄRESTÖNIEMI, "STALIN GALAKTISESSA AJANTAJUSSA".
Klubbat pris 
8 600 EUR
Utropspris
8 000 EUR
MATTI KUJASALO, "KOLUMBUS".
MATTI KUJASALO, "KOLUMBUS".
Klubbat pris 
8 401 EUR
Utropspris
5 000 EUR
TOVE JANSSON, "HUS".
TOVE JANSSON, "HUS".
Klubbat pris 
7 400 EUR
Utropspris
6 000 EUR
LARS-GUNNAR NORDSTRÖM, KOMPOSITION.
LARS-GUNNAR NORDSTRÖM, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
7 400 EUR
Utropspris
7 000 EUR
SAM VANNI, KOMPOSITION.
SAM VANNI, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
7 400 EUR
Utropspris
5 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, FAT. Sign. Kaipiainen Arabia.
BIRGER KAIPIAINEN, FAT. Sign. Kaipiainen Arabia.
Klubbat pris 
7 100 EUR
Utropspris
4 000 EUR
LARS-GUNNAR NORDSTRÖM, KOMPOSITION.
LARS-GUNNAR NORDSTRÖM, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
6 500 EUR
Utropspris
6 000 EUR
TOVE JANSSON, DEN BLÅ STOLEN.
TOVE JANSSON, DEN BLÅ STOLEN.
Klubbat pris 
6 400 EUR
Utropspris
5 000 EUR
PAAVO TYNELL, TAKKRONA. Tillverkad av Taito Oy. 1940/50-tal.
PAAVO TYNELL, TAKKRONA. Tillverkad av Taito Oy. 1940/50-tal.
Klubbat pris 
6 000 EUR
Utropspris
7 000 EUR
MIKAEL SCHILKIN, KERAMIKSKULPTUR. Svan.
MIKAEL SCHILKIN, KERAMIKSKULPTUR. Svan.
Klubbat pris 
5 400 EUR
Utropspris
3 000 EUR
JIM DINE, GLYPOTEK, NEW YORK AND LONDON, THE ARTIST.
JIM DINE, GLYPOTEK, NEW YORK AND LONDON, THE ARTIST.
Klubbat pris 
5 400 EUR
Utropspris
7 000 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, 9209, Taito Oy.
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, 9209, Taito Oy.
Klubbat pris 
5 200 EUR
Utropspris
2 500 EUR
KARI JUVA, RYTTARE.
KARI JUVA, RYTTARE.
Klubbat pris 
4 900 EUR
Utropspris
2 500 EUR
ILMARI TAPIOVAARA, GOLVLAMPA.
ILMARI TAPIOVAARA, GOLVLAMPA.
Klubbat pris 
4 800 EUR
Utropspris
1 500 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPA. Tillverkad av Idman. 1950-tal.
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPA. Tillverkad av Idman. 1950-tal.
Klubbat pris 
4 600 EUR
Utropspris
3 000 EUR
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Tillverkad av Idman, 1940-/50-tal.
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Tillverkad av Idman, 1940-/50-tal.
Klubbat pris 
4 600 EUR
Utropspris
1 500 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPA. Tillverkad av Idman. 1950-tal.
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPA. Tillverkad av Idman. 1950-tal.
Klubbat pris 
4 600 EUR
Utropspris
3 000 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Formgiven för Taito Oy 1948.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Formgiven för Taito Oy 1948.
Klubbat pris 
4 401 EUR
Utropspris
3 000 EUR
SAM VANNI, KOMPOSITION.
SAM VANNI, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
4 200 EUR
Utropspris
2 500 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPOR, 4 ST.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPOR, 4 ST.
Klubbat pris 
4 200 EUR
Utropspris
4 000 EUR
TOVE JANSSON, "CYKLAMEN".
TOVE JANSSON, "CYKLAMEN".
Klubbat pris 
4 200 EUR
Utropspris
4 500 EUR
CARIN BRYGGMAN, FÅTÖLJER, ETT PAR.
CARIN BRYGGMAN, FÅTÖLJER, ETT PAR.
Klubbat pris 
4 110 EUR
Utropspris
2 000 EUR
CARLOS SCARPA, TAKLAMPA, Venini.
CARLOS SCARPA, TAKLAMPA, Venini.
Klubbat pris 
3 800 EUR
Utropspris
2 000 EUR
ROBERT RAUSCHENBERG, "INDIVIDUAL" UR "7 CHARACTERS".
ROBERT RAUSCHENBERG, "INDIVIDUAL" UR "7 CHARACTERS".
Klubbat pris 
3 800 EUR
Utropspris
5 000 EUR
ALVAR AALTO, GOLVLAMPA, A 810. Stämplad Valaistustyö.
ALVAR AALTO, GOLVLAMPA, A 810. Stämplad Valaistustyö.
Klubbat pris 
3 800 EUR
Utropspris
5 000 EUR
KAJ STENVALL, "RYTMEN I LJUS (OCH BYXORNA PÅ)".
KAJ STENVALL, "RYTMEN I LJUS (OCH BYXORNA PÅ)".
Klubbat pris 
3 600 EUR
Utropspris
4 500 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA. Modell 5066, Taito Oy, 1940-tal.
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA. Modell 5066, Taito Oy, 1940-tal.
Klubbat pris 
3 600 EUR
Utropspris
2 000 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKVAS. Sign. KS, Arabia.
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKVAS. Sign. KS, Arabia.
Klubbat pris 
3 600 EUR
Utropspris
3 500 EUR
GEORGES VON SWETLIK, INTERIÖR MED DÖRR TILL TRÄDGÅRD.
GEORGES VON SWETLIK, INTERIÖR MED DÖRR TILL TRÄDGÅRD.
Klubbat pris 
3 400 EUR
Utropspris
2 800 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkare Taito Oy. 1950-tal.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkare Taito Oy. 1950-tal.
Klubbat pris 
3 200 EUR
Utropspris
3 000 EUR
REIDAR SÄRESTÖNIEMI, SJÄLVPORTRÄTT.
REIDAR SÄRESTÖNIEMI, SJÄLVPORTRÄTT.
Klubbat pris 
3 100 EUR
Utropspris
3 000 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Stämplad Idman. 1950-tal.
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Stämplad Idman. 1950-tal.
Klubbat pris 
3 000 EUR
Utropspris
2 500 EUR
SAM VANNI, ABSTAKTION.
SAM VANNI, ABSTAKTION.
Klubbat pris 
3 000 EUR
Utropspris
4 000 EUR
CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, ETT PAR SOFFOR.
CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, ETT PAR SOFFOR.
Klubbat pris 
3 000 EUR
Utropspris
3 500 EUR
LEA KAUPPI, "FRUKOST I PARADISET".
LEA KAUPPI, "FRUKOST I PARADISET".
Klubbat pris 
2 900 EUR
Utropspris
1 500 EUR
UNTO KOISTINEN, LIGGANDE MODELL.
UNTO KOISTINEN, LIGGANDE MODELL.
Klubbat pris 
2 900 EUR
Utropspris
1 800 EUR
GÖRAN AUGUSTSON, KOMPOSITION.
GÖRAN AUGUSTSON, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
2 800 EUR
Utropspris
1 400 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA. Taito Oy, 1940-tal.
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA. Taito Oy, 1940-tal.
Klubbat pris 
2 700 EUR
Utropspris
2 000 EUR
GEORGES VON SWETLIK, VARIATION PÅ JUNGFRUTEMAT.
GEORGES VON SWETLIK, VARIATION PÅ JUNGFRUTEMAT.
Klubbat pris 
2 600 EUR
Utropspris
1 800 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkad av Taito. 1940-tal.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkad av Taito. 1940-tal.
Klubbat pris 
2 600 EUR
Utropspris
1 500 EUR
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF. Märkt Bryk. Sent 1970-tal.
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF. Märkt Bryk. Sent 1970-tal.
Klubbat pris 
2 600 EUR
Utropspris
1 200 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, BRICKBORD. Sign. Birger Kaipiainen Arabia.
BIRGER KAIPIAINEN, BRICKBORD. Sign. Birger Kaipiainen Arabia.
Klubbat pris 
2 600 EUR
Utropspris
2 000 EUR
ESKO TIRRONEN, "MORGONMOTIV".
ESKO TIRRONEN, "MORGONMOTIV".
Klubbat pris 
2 600 EUR
Utropspris
2 000 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkad av Idman. 1940/50-tal.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkad av Idman. 1940/50-tal.
Klubbat pris 
2 550 EUR
Utropspris
1 800 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Stämplad Taito.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Stämplad Taito.
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
2 000 EUR
GUNNEL NYMAN, TRE VASER. Provexemplar. Osignerade. 1940-tal.
GUNNEL NYMAN, TRE VASER. Provexemplar. Osignerade. 1940-tal.
Klubbat pris 
2 400 EUR
Utropspris
2 000 EUR
VEIKKO MARTTINEN, SITTANDE MODELL.
VEIKKO MARTTINEN, SITTANDE MODELL.
Klubbat pris 
2 400 EUR
Utropspris
2 000 EUR
ELVI MAARNI, FIOLSPELARE.
ELVI MAARNI, FIOLSPELARE.
Klubbat pris 
2 400 EUR
Utropspris
1 200 EUR