Kan inte nå servern

Design + Art Helsinki F182

 
475 föremål
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKVAS. Sign. KS, Arabia. 1950-tal.
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKVAS. Sign. KS, Arabia. 1950-tal.
Klubbat pris 
2 400 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia. 1970-tal.
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia. 1970-tal.
Klubbat pris 
2 310 EUR
Utropspris
1 500 - 1 700 EUR
ALVAR AALTO, TAKLAMPA NR A 333. Rova. Stämplad Valaistustyö.
ALVAR AALTO, TAKLAMPA NR A 333. Rova. Stämplad Valaistustyö.
Klubbat pris 
2 300 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia. 1970-tal.
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia. 1970-tal.
Klubbat pris 
2 300 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
KARI JUVA, "KÖRSBÄRSTRÄDGÅRD".
KARI JUVA, "KÖRSBÄRSTRÄDGÅRD".
Klubbat pris 
2 250 EUR
Utropspris
1 800 - 2 200 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, collier "Tundra", 14K guld. Lapponia 1966.
BJÖRN WECKSTRÖM, collier "Tundra", 14K guld. Lapponia 1966.
Klubbat pris 
2 250 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM,  ARMBAND, Quadrate Forms, 14K guld. Lapponia 1970.
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBAND, Quadrate Forms, 14K guld. Lapponia 1970.
Klubbat pris 
2 200 EUR
Utropspris
2 200 - 2 400 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Märkta Idman. 1950-tal.
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Märkta Idman. 1950-tal.
Klubbat pris 
2 200 EUR
Utropspris
1 700 - 2 000 EUR
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Tillverkad av Taito Oy, 1930-tal.
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Tillverkad av Taito Oy, 1930-tal.
Klubbat pris 
2 200 EUR
Utropspris
1 800 - 2 200 EUR
ALVAR AALTO, TAKLAMPA, A111. Tillverkad av Valaistustyö.
ALVAR AALTO, TAKLAMPA, A111. Tillverkad av Valaistustyö.
Klubbat pris 
2 200 EUR
Utropspris
1 700 - 2 000 EUR
KRISTIAN KROKFORS, "LÅNGT BORTA".
KRISTIAN KROKFORS, "LÅNGT BORTA".
Klubbat pris 
2 200 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
ALVAR AALTO, BARNSTOL. Formgiven 1931-1932.
ALVAR AALTO, BARNSTOL. Formgiven 1931-1932.
Klubbat pris 
2 200 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
TAKLAMPA. Valinte Oy 1900-talets mitt.
TAKLAMPA. Valinte Oy 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
2 150 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia. 1970-tal.
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia. 1970-tal.
Klubbat pris 
2 100 EUR
Utropspris
1 500 - 1 700 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. "Tähtitaivas" (Stjärnhimmel). Märkta Idman.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. "Tähtitaivas" (Stjärnhimmel). Märkta Idman.
Klubbat pris 
2 100 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
KUUTTI LAVONEN, "NOUVELLE MÈRE".
KUUTTI LAVONEN, "NOUVELLE MÈRE".
Klubbat pris 
2 100 EUR
Utropspris
1 500 - 1 800 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPA, 9460. Tillverkare Oy Taito Ab, sent 1940-tal.
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPA, 9460. Tillverkare Oy Taito Ab, sent 1940-tal.
Klubbat pris 
2 100 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
VEIKKO VIONOJA, "DRESCHER".
VEIKKO VIONOJA, "DRESCHER".
Klubbat pris 
2 100 EUR
Utropspris
2 500 - 3 500 EUR
ALVAR AALTO, VAS. Sign. Alvar Aalto, Iittala -56.
ALVAR AALTO, VAS. Sign. Alvar Aalto, Iittala -56.
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Märkt A 1965. Tillverkad av Taito.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Märkt A 1965. Tillverkad av Taito.
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
GUNNEL NYMAN, TAKLAMPA. Idman. 1950-tal.
GUNNEL NYMAN, TAKLAMPA. Idman. 1950-tal.
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
PER STENIUS, "INDIAN TEMPLES, HARDWAR".
PER STENIUS, "INDIAN TEMPLES, HARDWAR".
Klubbat pris 
1 950 EUR
Utropspris
1 600 - 1 800 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPOR, 2 ST. Modell 9222.
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPOR, 2 ST. Modell 9222.
Klubbat pris 
1 950 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
PER STENIUS, LJUSLEK BLAND TRÄD.
PER STENIUS, LJUSLEK BLAND TRÄD.
Klubbat pris 
1 900 EUR
Utropspris
2 000 - 2 200 EUR
GEORGES VON SWETLIK, FLASKA, KANNA OCH GLASBURK- EN STUDIE I VITT.
GEORGES VON SWETLIK, FLASKA, KANNA OCH GLASBURK- EN STUDIE I VITT.
Klubbat pris 
1 900 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Tillverkarens stämpel Taito. 1950-tal.
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Tillverkarens stämpel Taito. 1950-tal.
Klubbat pris 
1 850 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Tillverkad av Idman.
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Tillverkad av Idman.
Klubbat pris 
1 850 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
STEFAN LINDFORS, LJUSSKULPTUR. Field. 1990-talets början.
STEFAN LINDFORS, LJUSSKULPTUR. Field. 1990-talets början.
Klubbat pris 
1 850 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBANDSUR. "Golda", 14K guld. Lapponia 2004.
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBANDSUR. "Golda", 14K guld. Lapponia 2004.
Klubbat pris 
1 850 EUR
Utropspris
1 500 - 1 700 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkad av Taito. 1940/50-tal.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkad av Taito. 1940/50-tal.
Klubbat pris 
1 850 EUR
Utropspris
1 500 - 1 700 EUR
TOINI MUONA, KERAMIKVAS. Arabia, 1940-talet.
TOINI MUONA, KERAMIKVAS. Arabia, 1940-talet.
Klubbat pris 
1 800 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Tillverkad av Taito/Idman.
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Tillverkad av Taito/Idman.
Klubbat pris 
1 800 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, BURK MED LOCK. Sign. KS, Arabia.
KYLLIKKI SALMENHAARA, BURK MED LOCK. Sign. KS, Arabia.
Klubbat pris 
1 800 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
TIMO SARPANEVA, GLASSKULPTUR. Sign. -55.
TIMO SARPANEVA, GLASSKULPTUR. Sign. -55.
Klubbat pris 
1 700 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
ALVAR AALTO, X-FOTPALL, ETT PAR. Modell X601. Formgiven år 1954.
ALVAR AALTO, X-FOTPALL, ETT PAR. Modell X601. Formgiven år 1954.
Klubbat pris 
1 650 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
UNTO KOISTINEN, "NAKEN".
UNTO KOISTINEN, "NAKEN".
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, KONSTFÖREMÅL. Tokyo. Sign. Tapio Wirkkala, Iittala -55.
TAPIO WIRKKALA, KONSTFÖREMÅL. Tokyo. Sign. Tapio Wirkkala, Iittala -55.
Klubbat pris 
1 650 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA. Tillverkare Orno.
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA. Tillverkare Orno.
Klubbat pris 
1 600 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Orno.
LISA JOHANSSON-PAPE, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Orno.
Klubbat pris 
1 600 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
PAAVO TYNELL, ETT PAR TAKLAMPOR. Tillverkade av Idman. 1950-tal.
PAAVO TYNELL, ETT PAR TAKLAMPOR. Tillverkade av Idman. 1950-tal.
Klubbat pris 
1 600 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
FRITZ JAKOBSSON, STILLEBEN MED ÄPPLEN.
FRITZ JAKOBSSON, STILLEBEN MED ÄPPLEN.
Klubbat pris 
1 550 EUR
Utropspris
1 800 - 2 200 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, armband " Fantasi", 14K guld. Lapponia 1971.
BJÖRN WECKSTRÖM, armband " Fantasi", 14K guld. Lapponia 1971.
Klubbat pris 
1 550 EUR
Utropspris
2 000 - 2 200 EUR
AINO AALTO, SKÅL. Böljeblick. Karhula, formgiven 1934.
AINO AALTO, SKÅL. Böljeblick. Karhula, formgiven 1934.
Klubbat pris 
1 550 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
GUNNEL NYMAN, TAKLAMPA. Idman.
GUNNEL NYMAN, TAKLAMPA. Idman.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
RAFAEL WARDI, SAGAN OM DROTTNINGEN.
RAFAEL WARDI, SAGAN OM DROTTNINGEN.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
OLLI LYYTIKÄINEN, "SJÄLVPORTRÄTT MED GLAS I HAND", 1973.
OLLI LYYTIKÄINEN, "SJÄLVPORTRÄTT MED GLAS I HAND", 1973.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
1 800 - 2 200 EUR
OIVA TOIKKA, KERAMIKFAT. Sign. Oiva Toikka 85014 Rörstrand.
OIVA TOIKKA, KERAMIKFAT. Sign. Oiva Toikka 85014 Rörstrand.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKRELIEF. Stor docka. Sign. Kaipiainen R Sweden.
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKRELIEF. Stor docka. Sign. Kaipiainen R Sweden.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
OIVA TOIKKA, GLASKUB. Sign. Oiva Toikka, Nuutajärvi.
OIVA TOIKKA, GLASKUB. Sign. Oiva Toikka, Nuutajärvi.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
1 500 - 1 800 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, armbandsur "Pola negri", 14K guld. Lapponia 1987.
BJÖRN WECKSTRÖM, armbandsur "Pola negri", 14K guld. Lapponia 1987.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
HARRO KOSKINEN, "PUSS!".
HARRO KOSKINEN, "PUSS!".
Klubbat pris 
1 450 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
JETTE STOLTZ, VALLMOFÄLT.
JETTE STOLTZ, VALLMOFÄLT.
Klubbat pris 
1 425 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
ALVAR AALTO, soffa, modell 544, Artek, 2000-tal.
ALVAR AALTO, soffa, modell 544, Artek, 2000-tal.
Klubbat pris 
1 370 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKKANNA. Sign. KS, Arabia. 1950-tal.
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKKANNA. Sign. KS, Arabia. 1950-tal.
Klubbat pris 
1 350 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
OIVA TOIKKA, VAS. "Piennar", sign. Oiva Toikka, Nuutajärvi Notsjö. 1970-tal.
OIVA TOIKKA, VAS. "Piennar", sign. Oiva Toikka, Nuutajärvi Notsjö. 1970-tal.
Klubbat pris 
1 350 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkad av Idman, 1950-tal.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkad av Idman, 1950-tal.
Klubbat pris 
1 350 EUR
Utropspris
1 400 - 1 800 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, SOFFBORD. Prototyp. Tidigt 1980-tal.
YRJÖ KUKKAPURO, SOFFBORD. Prototyp. Tidigt 1980-tal.
Klubbat pris 
1 350 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
TAPANI RAITTILA, STILLEBEN MED PÄRON.
TAPANI RAITTILA, STILLEBEN MED PÄRON.
Klubbat pris 
1 350 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
TOINI MUONA, KERAMIKVAS. Sign. TM.
TOINI MUONA, KERAMIKVAS. Sign. TM.
Klubbat pris 
1 300 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, taklampa, model 1304, Stockmann Orno, 1950-tal.
LISA JOHANSSON-PAPE, taklampa, model 1304, Stockmann Orno, 1950-tal.
Klubbat pris 
1 300 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, POKAL. Sign. Kaipiainen.
BIRGER KAIPIAINEN, POKAL. Sign. Kaipiainen.
Klubbat pris 
1 300 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKRELIEF. Liten docka. Sign. Kaipiainen.
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKRELIEF. Liten docka. Sign. Kaipiainen.
Klubbat pris 
1 251 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA. Modell 5066, Taito Oy, 1940-tal.
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA. Modell 5066, Taito Oy, 1940-tal.
Klubbat pris 
1 250 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, 9222. Tillverkad av Taito Oy.
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, 9222. Tillverkad av Taito Oy.
Klubbat pris 
1 250 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
TAPIO JUNNO, "SOMMARDAG".
TAPIO JUNNO, "SOMMARDAG".
Återrop
Utropspris
3 500 - 4 500 EUR
NANNY STILL, FLASKOR, 6 ST. Sign. Nanny Still Riihimäen Lasi Oy.
NANNY STILL, FLASKOR, 6 ST. Sign. Nanny Still Riihimäen Lasi Oy.
Klubbat pris 
1 250 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
GÖRAN AUGUSTSON, "UPPSTÅNDELSEN".
GÖRAN AUGUSTSON, "UPPSTÅNDELSEN".
Klubbat pris 
1 200 EUR
Utropspris
1 500 - 1 800 EUR
DORA JUNG, VÄVNAD. Flaska. Signerad. 1950-talets slut.
DORA JUNG, VÄVNAD. Flaska. Signerad. 1950-talets slut.
Klubbat pris 
1 200 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Tillverkad av Taito Oy, 1940/50-tal.
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Tillverkad av Taito Oy, 1940/50-tal.
Klubbat pris 
1 200 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, collier "Saattueen varjot", 14K guld. Lapponia 1973.
BJÖRN WECKSTRÖM, collier "Saattueen varjot", 14K guld. Lapponia 1973.
Klubbat pris 
1 200 EUR
Utropspris
1 500 - 1 700 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, SOFFA. Prototyp. Tidigt 1980-tal.
YRJÖ KUKKAPURO, SOFFA. Prototyp. Tidigt 1980-tal.
Klubbat pris 
1 171 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR