Kan inte nå servern

Design + Art Helsinki F182

 
475 föremål
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKSKULPTUR. Svep. Ca 1980.
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKSKULPTUR. Svep. Ca 1980.
Klubbat pris 
670 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
GUNNEL NYMAN, VAS. Sign. G. Nyman Nuutajärvi Notsjö -53.
GUNNEL NYMAN, VAS. Sign. G. Nyman Nuutajärvi Notsjö -53.
Klubbat pris 
670 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
AIMO OKKOLIN, SKÅL. Sign. Aimo Okkolin Riihimäen Lasi Oy.
AIMO OKKOLIN, SKÅL. Sign. Aimo Okkolin Riihimäen Lasi Oy.
Klubbat pris 
666 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, armband "Jotos", 14K guld. Lapponia 1972.
BJÖRN WECKSTRÖM, armband "Jotos", 14K guld. Lapponia 1972.
Klubbat pris 
622 EUR
Utropspris
600 - 700 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, K2-20. Idman, 1950-tal.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, K2-20. Idman, 1950-tal.
Klubbat pris 
620 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
KRISTIAN KROKFORS, "APPELTRÄDGÅRDEN".
KRISTIAN KROKFORS, "APPELTRÄDGÅRDEN".
Återrop
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Idman, 1950-tal.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Idman, 1950-tal.
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, SKÅL, 3362. Sign. Tapio Wirkkala, Iittala -54.
TAPIO WIRKKALA, SKÅL, 3362. Sign. Tapio Wirkkala, Iittala -54.
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
AHTI LAVONEN, KOMPOSITION.
AHTI LAVONEN, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PIRKKO NUKARI, "AVFART".
PIRKKO NUKARI, "AVFART".
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
800 - 1 200 EUR
PIRKKO NUKARI, "FJÄRDE JANUARI".
PIRKKO NUKARI, "FJÄRDE JANUARI".
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
800 - 1 200 EUR
GOLVLAMPA, ITSU. 1940-tal.
GOLVLAMPA, ITSU. 1940-tal.
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
RISTO HALME, FÅTÖLJ.
RISTO HALME, FÅTÖLJ.
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
GÖRAN AUGUSTSON, "CHANS".
GÖRAN AUGUSTSON, "CHANS".
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
MIRJAM SALMINEN, COLLIER, silver. Kaunis Koru 1978.
MIRJAM SALMINEN, COLLIER, silver. Kaunis Koru 1978.
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
ARVO SIIKAMÄKI, "REGNMOLN".
ARVO SIIKAMÄKI, "REGNMOLN".
Återrop
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
PAAVO TYNELL, TAKKRONA. Taito Oy, 1930-tal.
PAAVO TYNELL, TAKKRONA. Taito Oy, 1930-tal.
Återrop
Utropspris
800 - 1 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, armband "Tundra", 14K guld. Lapponia 1972.
BJÖRN WECKSTRÖM, armband "Tundra", 14K guld. Lapponia 1972.
Klubbat pris 
570 EUR
Utropspris
700 - 800 EUR
ESKO TIRRONEN, "VÅR ÖVER KULLEN".
ESKO TIRRONEN, "VÅR ÖVER KULLEN".
Återrop
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, collier "Delos", silver. Lapponia 1987.
BJÖRN WECKSTRÖM, collier "Delos", silver. Lapponia 1987.
Klubbat pris 
520 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
ALVAR AALTO, X-FOTS BORD. 1960-tal.
ALVAR AALTO, X-FOTS BORD. 1960-tal.
Klubbat pris 
520 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
PAAVO TYNELL, DÖRRHANDTAG. Taito Oy, 1930.
PAAVO TYNELL, DÖRRHANDTAG. Taito Oy, 1930.
Klubbat pris 
505 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
BERNARD BUFFET, "L`OEUF SUR LE PLAT" (1955).
BERNARD BUFFET, "L`OEUF SUR LE PLAT" (1955).
Klubbat pris 
500 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, SOFFA. "Remmi", Design Yrjö Kukkapuro.
YRJÖ KUKKAPURO, SOFFA. "Remmi", Design Yrjö Kukkapuro.
Klubbat pris 
500 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
GÖRAN HONGELL, SKÅL. Sign. G. Hongell-Karkula 1941.
GÖRAN HONGELL, SKÅL. Sign. G. Hongell-Karkula 1941.
Klubbat pris 
490 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
MIRJAM SALMINEN, HALSSMYCKE, silver. Kaunis Koru 1973.
MIRJAM SALMINEN, HALSSMYCKE, silver. Kaunis Koru 1973.
Klubbat pris 
490 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
WÄINÖ AALTONEN, PROFILBILD AV KVINNA.
WÄINÖ AALTONEN, PROFILBILD AV KVINNA.
Klubbat pris 
480 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
KUUTTI LAVONEN, "LILJA".
KUUTTI LAVONEN, "LILJA".
Återrop
Utropspris
800 - 1 000 EUR
KAUKO MOISIO, KONSTSMIDE, FAT. Sign. Kauko Moisio. 1980-tal.
KAUKO MOISIO, KONSTSMIDE, FAT. Sign. Kauko Moisio. 1980-tal.
Klubbat pris 
465 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
GÖRAN AUGUSTSON, "ILLUSION".
GÖRAN AUGUSTSON, "ILLUSION".
Återrop
Utropspris
800 - 1 000 EUR
JUHANI HARRI, "DEPRESSION".
JUHANI HARRI, "DEPRESSION".
Klubbat pris 
442 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBAND, "Zelda", silver. Lapponia 1977.
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBAND, "Zelda", silver. Lapponia 1977.
Klubbat pris 
436 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
RITVA-LIISA POHJALAINEN, COLLIER, "Salaisuus", silver.
RITVA-LIISA POHJALAINEN, COLLIER, "Salaisuus", silver.
Klubbat pris 
430 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
ERKKI PIRTOLA, VY ÖVER TAKEN.
ERKKI PIRTOLA, VY ÖVER TAKEN.
Klubbat pris 
420 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
TOINI MUONA, KERAMIKVAS. Sign. TM, Arabia. 1930/40-tal.
TOINI MUONA, KERAMIKVAS. Sign. TM, Arabia. 1930/40-tal.
Klubbat pris 
420 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
LEA NEVANLINNA, SOFFBORD. 1950-tal.
LEA NEVANLINNA, SOFFBORD. 1950-tal.
Klubbat pris 
420 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
AINO AALTO, VAS. Bölgeblick. Karhula, formgiven 1932.
AINO AALTO, VAS. Bölgeblick. Karhula, formgiven 1932.
Klubbat pris 
400 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
RITVA PUOTILA, RYA. Pohjolan Poika.
RITVA PUOTILA, RYA. Pohjolan Poika.
Klubbat pris 
400 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
LAILA LEPPÄNEN, RYA. Loimu. Sign. Laila Leppänen 1967.
LAILA LEPPÄNEN, RYA. Loimu. Sign. Laila Leppänen 1967.
Klubbat pris 
400 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
PÄR-ERIK GRANFELT, SITTANDE KVINNA.
PÄR-ERIK GRANFELT, SITTANDE KVINNA.
Återrop
Utropspris
800 - 1 000 EUR
KRISTIAN KROKFORS, "FORMEL".
KRISTIAN KROKFORS, "FORMEL".
Återrop
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
HÄNGE, 14K guld, odlad pärla. Björn Weckström, Lapponia 1968,
HÄNGE, 14K guld, odlad pärla. Björn Weckström, Lapponia 1968,
Klubbat pris 
380 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR