Design + Art Helsinki F182

475 föremål
BJÖRN WECKSTRÖM, hänge "Flugornas herre", 14K guld. Lapponia 1980.
Klubbat pris
1 153 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ANTONI TÀPIES, "UN VASE DE TERRE CRUE ET LE DU NOM DE TAPIES" (PL1) 1988.
Klubbat pris
1 150 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
KAJ FRANCK, SKÅL. Sign. Notsoe FK.
Klubbat pris
1 150 EUR
Utropspris
700 - 800 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkad av Taito Oy. 1950-tal.
Klubbat pris
1 150 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
UNTO KOISTINEN, "HANDEN PÅ PANNAN".
Klubbat pris
1 150 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
ITSU, TAKLAMPA. 1950-tal.
ITSU, TAKLAMPA. 1950-tal.
Klubbat pris
1 110 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
Klubbat pris
1 100 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
LASSE MARTTINEN, "STIGANDE KOMPOSITION I RÖTT".
Klubbat pris
1 100 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
ALPO JAAKOLA, "DAM MED SVART HATT".
Klubbat pris
1 100 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
KAJ FRANCK, VAS. KF 239. Sign. K. Franck, Nuutajärvi Notsjö -59.
Klubbat pris
1 051 EUR
Utropspris
1 300 - 1 500 EUR
Klubbat pris
1 050 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, BORDSLAMPA. Senator. Orno.
Klubbat pris
1 010 EUR
Utropspris
1 000 - 1 400 EUR
ALPO JAAKOLA, HÄNDELSE I SKOGEN.
Klubbat pris
1 000 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, collier "Galaktiska toppar", silver. Lapponia 1979.
Klubbat pris
1 000 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, TAKLAMPOR, ETT PAR. Modell 61-368, Stockmann, Orno.
Klubbat pris
1 000 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
Klubbat pris
1 000 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, armring, 14K guld. Lapponia 1966.
Klubbat pris
1 000 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Klubbat pris
960 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Klubbat pris
950 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Märkt Taito 5763.
Utropspris
1 700 - 2 000 EUR
GEORGES VON SWETLIK, SKISS TILL JUNGFRUTEMAT.
Utropspris
1 500 - 1 700 EUR
KRISTIAN KROKFORS, "ABSTRAKT LANDSKAP".
Klubbat pris
940 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
BORDSLAMPOR, ETT PAR. Tillverkade av Itsu. 1950-tal.
Klubbat pris
925 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, VÄGGLAMPA. Märkt Orno, 1940-tal.
Klubbat pris
920 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
MARIA LINDEMAN, GOLVLAMPA. Idman. Sent 1950-tal.
Klubbat pris
920 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
KRISTIAN KROKFORS, BYKARTA.
KRISTIAN KROKFORS, BYKARTA.
Klubbat pris
920 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, 9222. Tillverkad av Idman.
Klubbat pris
920 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
Klubbat pris
920 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
EVA CEDERSTRÖM, BERGVY.
EVA CEDERSTRÖM, BERGVY.
Klubbat pris
900 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
OIVA TOIKKA, GLASKUB. Sign. Oiva Toikka, Nuutajärvi 4/50.
Klubbat pris
900 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF. Rosenägg. Sign Bryk. Arabia. 1960.
Klubbat pris
860 EUR
Utropspris
800 - 900 EUR
Klubbat pris
860 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, Idman 1900-taltes mitt.
Klubbat pris
820 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ALVAR AALTO, SERVERINGSVAGN. Modell 98. 1980-tal.
Klubbat pris
820 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Modell, K1-9/L, Idman. 1950-tal.
Klubbat pris
820 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
TAPIO WIRKKALA, bord, Asko 1900-talets mitt.
Klubbat pris
820 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
LASSE MARTTINEN, STILLEBEN.
LASSE MARTTINEN, STILLEBEN.
Klubbat pris
820 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
MAURI ALMARI, bordslampa, K11-15, Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris
820 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
TAPIO WIRKKALA, fanerfat, 1950-tal.
Klubbat pris
810 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
Klubbat pris
808 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKSKÅL. Sign. KS Arabia.
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
PAOLO VENINI, VAS. Signerad Venini Murano Italia.
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
ANU PENTTINEN, VAS. Magnitude. Sign. Anu Penttinen, 2005.
Klubbat pris
790 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
Klubbat pris
780 EUR
Utropspris
800 - 1 200 EUR
Klubbat pris
775 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
TAPIO WIRKKALA, HALSSMYCKE, "Halvmåne", silver. Westerback 1972.
Klubbat pris
770 EUR
Utropspris
700 - 800 EUR
AHTI SUSILUOTO, "SOLÖN".
AHTI SUSILUOTO, "SOLÖN".
Klubbat pris
750 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
ITSU, TAKLAMPA. 1950-tal.
ITSU, TAKLAMPA. 1950-tal.
Klubbat pris
720 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
FRIEDL HOLZER-KJELLBERG, KERAMIKSKÅL. Sign. Arabia F.K.H.
Klubbat pris
720 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
TOINI MUONA, KERAMIKVAS. Sign. TM Arabia. 1940-tal.
Klubbat pris
707 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, armband "Månbro" , silver. Lapponia 1970.
Klubbat pris
680 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
ALVAR AALTO, X-FOTPALL. Modell X601. Formgiven 1954.
Klubbat pris
670 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR