Kan inte nå servern

Design + Art Helsinki F185

 
454 föremål
KAJ FRANCK, VAS, KF 239, signerad K. Franck, Nuutajärvi Notsjö -63.
KAJ FRANCK, VAS, KF 239, signerad K. Franck, Nuutajärvi Notsjö -63.
Klubbat pris 
1 550 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
KAJ FRANCK, VAS. Notsjö, 1967.
KAJ FRANCK, VAS. Notsjö, 1967.
Klubbat pris 
1 600 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
KAJ FRANCK, VAS. Sign. Kaj Franck, Nuutajärvi Notsjö. 1970-tal.
KAJ FRANCK, VAS. Sign. Kaj Franck, Nuutajärvi Notsjö. 1970-tal.
Klubbat pris 
2 860 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
KAJ STENVALL, "VÄRDEN OCH HANS OMEDELBARA NÄRVARO".
KAJ STENVALL, "VÄRDEN OCH HANS OMEDELBARA NÄRVARO".
Klubbat pris 
9 600 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
KALERVO KALLIO, NAKEN SKÖNHET.
KALERVO KALLIO, NAKEN SKÖNHET.
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
3 000 - 5 000 EUR
KALERVO PALSA, INTERIÖR.
KALERVO PALSA, INTERIÖR.
Klubbat pris 
6 400 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
KARI HUHTAMO, FORMER.
KARI HUHTAMO, FORMER.
Återrop
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia. Tidigt 1970-tal.
KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia. Tidigt 1970-tal.
Klubbat pris 
4 650 EUR
Utropspris
1 700 - 2 000 EUR
KIM SIMONSSON, KERAMIKSKULPTUR.  Idol. Sign. HL TP, 3/5, Kim. Arabia.
KIM SIMONSSON, KERAMIKSKULPTUR. Idol. Sign. HL TP, 3/5, Kim. Arabia.
Klubbat pris 
3 005 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
KIMMO KAIVANTO, "OPTIMISTISKT FEL".
KIMMO KAIVANTO, "OPTIMISTISKT FEL".
Klubbat pris 
7 202 EUR
Utropspris
7 000 - 8 000 EUR
KIMMO PYYKKÖ, I VINDEN.
KIMMO PYYKKÖ, I VINDEN.
Klubbat pris 
2 600 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
KRISTIAN KROKFORS, "KARTA".
KRISTIAN KROKFORS, "KARTA".
Klubbat pris 
960 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
KRISTIAN KROKFORS, "LÅNGT BORTA - BLÅ".
KRISTIAN KROKFORS, "LÅNGT BORTA - BLÅ".
Klubbat pris 
1 700 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
KRISTIAN KROKFORS, "LÅNGT BORTA - RÖD".
KRISTIAN KROKFORS, "LÅNGT BORTA - RÖD".
Klubbat pris 
2 100 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
KRISTIAN KROKFORS, ANDALUCIA.
KRISTIAN KROKFORS, ANDALUCIA.
Klubbat pris 
2 800 EUR
Utropspris
1 800 - 2 200 EUR
KUUTTI LAVONEN, "REGINA CELI".
KUUTTI LAVONEN, "REGINA CELI".
Klubbat pris 
3 400 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKVAS. Sign. KS Arabia. Sent 1950-tal.
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKVAS. Sign. KS Arabia. Sent 1950-tal.
Klubbat pris 
4 300 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
LARS-GUNNAR NORDSTRÖM, "DIMENSIONELL FUNKTION".
LARS-GUNNAR NORDSTRÖM, "DIMENSIONELL FUNKTION".
Klubbat pris 
17 400 EUR
Utropspris
12 000 - 15 000 EUR
LEENA LUOSTARINEN, "DEN RÖDA ÖKNEN".
LEENA LUOSTARINEN, "DEN RÖDA ÖKNEN".
Klubbat pris 
47 200 EUR
Utropspris
10 000 - 12 000 EUR
LENNART SEGERSTRÅLE, GÅVAN.
LENNART SEGERSTRÅLE, GÅVAN.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
LEO LINDSTEN, MODELL.
LEO LINDSTEN, MODELL.
Klubbat pris 
4 200 EUR
Utropspris
1 800 - 2 200 EUR
LIISA HALLAMAA, KERAMIKSKÅL. Sign. LH, Arabia.
LIISA HALLAMAA, KERAMIKSKÅL. Sign. LH, Arabia.
Klubbat pris 
200 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
LIISA VITALI, COLLIER, 14K guld, Kultakeskus, Helsingfors 1970.
LIISA VITALI, COLLIER, 14K guld, Kultakeskus, Helsingfors 1970.
Klubbat pris 
430 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, BORDSLAMPA, Missis, Orno/Iittala.
LISA JOHANSSON-PAPE, BORDSLAMPA, Missis, Orno/Iittala.
Klubbat pris 
400 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, BORDSLAMPA. Orno, 1950-tal.
LISA JOHANSSON-PAPE, BORDSLAMPA. Orno, 1950-tal.
Klubbat pris 
900 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA, modell 2063. Orno, 1950-tal.
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA, modell 2063. Orno, 1950-tal.
Klubbat pris 
2 650 EUR
Utropspris
1 700 - 2 000 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA. Orno. 1940-tal.
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA. Orno. 1940-tal.
Klubbat pris 
4 400 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA. Tillverkare Orno. 1950-tal.
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA. Tillverkare Orno. 1950-tal.
Klubbat pris 
4 200 EUR
Utropspris
1 300 - 1 500 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA. Tillverkare Orno. Sent 1940-tal.
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA. Tillverkare Orno. Sent 1940-tal.
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, TAKLAMPA. Tillverkare Orno, 1950-tal.
LISA JOHANSSON-PAPE, TAKLAMPA. Tillverkare Orno, 1950-tal.
Klubbat pris 
820 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Stämplade Orno, 1950-tal.
LISA JOHANSSON-PAPE, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Stämplade Orno, 1950-tal.
Klubbat pris 
1 600 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
MARI RANTANEN, UTAN TITEL.
MARI RANTANEN, UTAN TITEL.
Klubbat pris 
470 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
MARIA LINDEMAN, TAKLAMPA NR K2-1. Stämplad Idman.
MARIA LINDEMAN, TAKLAMPA NR K2-1. Stämplad Idman.
Klubbat pris 
400 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
MARINO MARINI, RYTTARE.
MARINO MARINI, RYTTARE.
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
MARTTA WENDELIN, EFTER STORMEN (HOGLAND).
MARTTA WENDELIN, EFTER STORMEN (HOGLAND).
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
1 800 - 2 200 EUR
MATTA, Beni Ourain, Marocko, 1970/1980-tal.
MATTA, Beni Ourain, Marocko, 1970/1980-tal.
Klubbat pris 
661 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
MATTA, funkis, 1930-tal.
MATTA, funkis, 1930-tal.
Klubbat pris 
1 260 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
MATTA, funkis, 1930-tal.
MATTA, funkis, 1930-tal.
Klubbat pris 
3 700 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
MAUNO MARKKULA, "SPÅRVAGN".
MAUNO MARKKULA, "SPÅRVAGN".
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
MAURI ALMARI, BORDSLAMPA, Idman, 1900-talets mitt.
MAURI ALMARI, BORDSLAMPA, Idman, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
645 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
MAURI ALMARI, BORDSLAMPA, K11-15, Idman, 1900-talets mitt.
MAURI ALMARI, BORDSLAMPA, K11-15, Idman, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
540 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
MAURI ALMARI, BORDSLAMPA. K11-22 Idman, 1900-talets mitt.
MAURI ALMARI, BORDSLAMPA. K11-22 Idman, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
585 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
MAURI ALMARI, TAKKRONA, K 1-41, Idman, 1900-talets mitt.
MAURI ALMARI, TAKKRONA, K 1-41, Idman, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
970 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
MAX SALMI, "SKÅDESPELERSKAN".
MAX SALMI, "SKÅDESPELERSKAN".
Klubbat pris 
1 410 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
MAX SALMI, KOMPOSITION.
MAX SALMI, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
3 150 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
MICHAEL SCHILKIN, VALPEN IMMO. Sign. Schilkin Arabia. 1948.
MICHAEL SCHILKIN, VALPEN IMMO. Sign. Schilkin Arabia. 1948.
Klubbat pris 
2 850 EUR
Utropspris
2 800 - 3 200 EUR
MÄRTA BLOMSTEDT, FÅTÖLJ, Aulanko-modellen formgiven 1939.
MÄRTA BLOMSTEDT, FÅTÖLJ, Aulanko-modellen formgiven 1939.
Klubbat pris 
3 200 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
NANDOR MIKOLA, BJÖRKAR.
NANDOR MIKOLA, BJÖRKAR.
Klubbat pris 
975 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
NANNY STILL, FLASKOR, 6 ST. Sign. Nanny Still Riihimäen Lasi Oy.
NANNY STILL, FLASKOR, 6 ST. Sign. Nanny Still Riihimäen Lasi Oy.
Klubbat pris 
1 450 EUR
Utropspris
1 500 - 1 800 EUR
NIKOLAI LEHTO, MOR OCH BARN.
NIKOLAI LEHTO, MOR OCH BARN.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
NIKOLAI LEHTO, TVÅ ENAR.
NIKOLAI LEHTO, TVÅ ENAR.
Klubbat pris 
450 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
OIVA TOIKKA, VAS. Sign. Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö 1988.
OIVA TOIKKA, VAS. Sign. Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö 1988.
Klubbat pris 
400 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
OLE KANDELIN, "VÄNTAN".
OLE KANDELIN, "VÄNTAN".
Klubbat pris 
3 405 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
OLLI LYYTIKÄINEN, "UTAN TITEL".
OLLI LYYTIKÄINEN, "UTAN TITEL".
Klubbat pris 
400 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
OLLI LYYTIKÄINEN, SLUTSATS.
OLLI LYYTIKÄINEN, SLUTSATS.
Återrop
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
OLLI VASA, KERAMIKSKÅL. Sign. OL -63, Arabia.
OLLI VASA, KERAMIKSKÅL. Sign. OL -63, Arabia.
Klubbat pris 
420 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
OUTI IKKALA, "MÅLNING".
OUTI IKKALA, "MÅLNING".
Klubbat pris 
820 EUR
Utropspris
800 - 1 200 EUR
OUTI IKKALA, KOMPOSITION.
OUTI IKKALA, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
4 200 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
PAAVO PELVO, "SOMMARVIND".
PAAVO PELVO, "SOMMARVIND".
Klubbat pris 
300 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, 9209, Taito Oy. 1940-tal.
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, 9209, Taito Oy. 1940-tal.
Klubbat pris 
3 500 EUR
Utropspris
3 600 - 4 000 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, 9227. Märkt Taito Idman VM 424.
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, 9227. Märkt Taito Idman VM 424.
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
600 - 700 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, modell 5066. Tillverkare Taito Oy, 1940-tal.
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, modell 5066. Tillverkare Taito Oy, 1940-tal.
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA. Modell 5066, Taito Oy, 1940-tal.
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA. Modell 5066, Taito Oy, 1940-tal.
Klubbat pris 
1 600 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA. Tillverkad av Taito Oy eller Idman. 1940-tal.
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA. Tillverkad av Taito Oy eller Idman. 1940-tal.
Klubbat pris 
3 000 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA. Tillverkad av Taito Oy. 1930/40-tal.
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA. Tillverkad av Taito Oy. 1930/40-tal.
Klubbat pris 
4 810 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA, modell K10-10. Idman, 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA, modell K10-10. Idman, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
4 400 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Märkt Idman.
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Märkt Idman.
Klubbat pris 
6 000 EUR
Utropspris
1 700 - 2 000 EUR
PAAVO TYNELL, LJUSSTAKE. Stämplad Paavo Tynell.
PAAVO TYNELL, LJUSSTAKE. Stämplad Paavo Tynell.
Klubbat pris 
410 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
PAAVO TYNELL, SPOTLIGHT. Idman 1960-tal.
PAAVO TYNELL, SPOTLIGHT. Idman 1960-tal.
Klubbat pris 
1 750 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
PAAVO TYNELL, TAKKRONA. Tillverkad av Taito Oy. 1950-/60-tal.
PAAVO TYNELL, TAKKRONA. Tillverkad av Taito Oy. 1950-/60-tal.
Klubbat pris 
6 000 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, 9029-5. Taito.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, 9029-5. Taito.
Klubbat pris 
3 000 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

104. Birger Kaipiainen, plakett, chamotterat stengods, Arabia, Finland 1946.
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
Budhistorik
105 000
 
SEK
ditt bud
100 000
 
SEK
ditt bud
95 000
 
SEK
ditt bud
90 000
 
SEK
ditt bud
85 000
 
SEK
ditt bud
80 000
 
SEK
ditt bud
75 000
 
SEK
ditt bud
70 000
 
SEK
ditt bud
65 000
 
SEK
ditt bud
60 000
 
SEK
ditt bud
55 000
 
SEK
ditt bud
50 000
 
SEK
ditt bud
48 000
 
SEK
ditt bud
46 000
 
SEK
ditt bud
44 000
 
SEK
ditt bud
42 000
 
SEK
ditt bud
40 000
 
SEK
ditt bud
38 000
 
SEK
ditt bud
36 000
 
SEK
ditt bud
34 000
 
SEK
ditt bud
Aktuellt bud:
105 000 SEK