Design + Art Helsinki F188

41 föremål
YRJÖ KUKKAPURO, FÅTÖLJ, "Karuselli", Haimi, 1970-tal.
Klubbat pris
4 200 EUR
Utropspris
1 300 - 1 500 EUR
ALVAR AALTO, dörrhandtag, 2 st, Valaistustyö.
Klubbat pris
1 660 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
FÅTÖLJER, ett par, sannolikt formgivna av Runar Engblom, sent 1940-tal.
Klubbat pris
4 400 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
ALVAR AALTO, satsbord E88, Artek, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
680 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, fåtölj, "Karusell", Haimi, 1970-tal.
Klubbat pris
2 100 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ALVAR AALTO,  barnstolar 4 st, modell 611, Artek 1940/1950-tal.
Klubbat pris
1 800 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
RUT BRYK, brickbord, stengods, signerad Bryk.
Klubbat pris
3 500 EUR
Utropspris
4 500 - 5 000 EUR
SERVERINGSVAGN, 1940-tal.
SERVERINGSVAGN, 1940-tal.
Klubbat pris
610 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, STOL, "Nikke", formgiven 1958, Asko.
Klubbat pris
1 550 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ALVAR AALTO, serveringsvagn modell 98, Artek 1900-talets mitt.
Klubbat pris
1 000 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
ALVAR AALTO, bord, Artek, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
420 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
LEA NEVANLINNA, SOFFBORD 1950-tal.
Klubbat pris
400 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
TAPIO WIRKKALA, soffbord, Asko, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 100 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ALVAR AALTO, skärm, Artek, 1900-talets mitt. Ca 150x240 cm.
Klubbat pris
810 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
EERO AARNIO, pallar, 3 st, rotting "Story Stool", Hand made, Sokeva.
Klubbat pris
740 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR