Kan inte nå servern

Design + Art Helsinki F188

 
374 föremål
ELVI MAARNI, LANDSKAP.
ELVI MAARNI, LANDSKAP.
Klubbat pris 
700 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
PAAVO TYNELL, bordslampor, ett par, modell 9201, 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, bordslampor, ett par, modell 9201, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
3 500 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
TAPIO WIRKKALA, vas, 3561, signerad  Tapio Wirkkala, Iittala.
TAPIO WIRKKALA, vas, 3561, signerad Tapio Wirkkala, Iittala.
Klubbat pris 
1 300 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
BÅRD BREIVIK, "MOONFACE".
BÅRD BREIVIK, "MOONFACE".
Klubbat pris 
840 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
TAPIO WIRKKALA, HÄNGE, "Silvermåne", silver. Kultakeskus 1971.
TAPIO WIRKKALA, HÄNGE, "Silvermåne", silver. Kultakeskus 1971.
Klubbat pris 
1 550 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
ILKKA LAMMI, "STUDIE III".
ILKKA LAMMI, "STUDIE III".
Klubbat pris 
4 450 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
KAJ FRANCK, vas, modell 1440, Nuutajärvi Notsjö. 1960-tal.
KAJ FRANCK, vas, modell 1440, Nuutajärvi Notsjö. 1960-tal.
Klubbat pris 
440 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA, model 2062, Orno, 1950-tal.
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA, model 2062, Orno, 1950-tal.
Klubbat pris 
4 550 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
ALVAR AALTO, vas, "Savoy" signerad Karhula 22 IX 37.
ALVAR AALTO, vas, "Savoy" signerad Karhula 22 IX 37.
Klubbat pris 
11 700 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, golvlampa, Stockmann Orno 1900-talets mitt.
LISA JOHANSSON-PAPE, golvlampa, Stockmann Orno 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
1 105 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
ALVAR AALTO, vas, signerad Alvar Aalto. 1950/60-tal.
ALVAR AALTO, vas, signerad Alvar Aalto. 1950/60-tal.
Klubbat pris 
6 300 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
TAPIO WIRKKALA, bricka, silver (916) Kultakeskus, Tavastehus 1962.
TAPIO WIRKKALA, bricka, silver (916) Kultakeskus, Tavastehus 1962.
Klubbat pris 
1 150 EUR
Utropspris
1 300 - 1 500 EUR
GUNNEL NYMAN, SKÅL 38/1107. Riihimäki 1936.
GUNNEL NYMAN, SKÅL 38/1107. Riihimäki 1936.
Klubbat pris 
2 300 EUR
Utropspris
1 300 - 1 500 EUR
TAPIO WIRKKALA, konstglas, skål, signerad Tapio Wirkkala, Iittala -56.
TAPIO WIRKKALA, konstglas, skål, signerad Tapio Wirkkala, Iittala -56.
Klubbat pris 
3 100 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Galaktiska toppar", silver. Lapponia 1981.
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Galaktiska toppar", silver. Lapponia 1981.
Klubbat pris 
900 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
TIMO SARPANEVA, glasskulptur, signerad Timo Sarpaneva, Iittala-55.
TIMO SARPANEVA, glasskulptur, signerad Timo Sarpaneva, Iittala-55.
Klubbat pris 
2 300 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
SIGRID SCHAUMAN, MODELL.
SIGRID SCHAUMAN, MODELL.
Klubbat pris 
1 600 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, ÖRHÄNGEN, "Halvmåne", silver. Kultakeskus 1972.
TAPIO WIRKKALA, ÖRHÄNGEN, "Halvmåne", silver. Kultakeskus 1972.
Klubbat pris 
460 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A622A, Valaistustyö.
ALVAR AALTO, taklampa, modell A622A, Valaistustyö.
Klubbat pris 
630 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
ALVAR AALTO, golvlampa, modell A 810, Valaisinpaja, 1980-tal.
ALVAR AALTO, golvlampa, modell A 810, Valaisinpaja, 1980-tal.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ZOLTAN POPOVITS, SCHACKPJÄS, silver. Lapponia 1977.
ZOLTAN POPOVITS, SCHACKPJÄS, silver. Lapponia 1977.
Klubbat pris 
300 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
KUUTTI LAVONEN, "LILJA".
KUUTTI LAVONEN, "LILJA".
Klubbat pris 
470 EUR
Utropspris
800 - 1 200 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, golvlampa, modell 100, Haimi 1970-tal.
YRJÖ KUKKAPURO, golvlampa, modell 100, Haimi 1970-tal.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
1 700 - 2 000 EUR
KRISTIAN KROKFORS, "LÅNGT BORTA".
KRISTIAN KROKFORS, "LÅNGT BORTA".
Klubbat pris 
1 440 EUR
Utropspris
1 800 - 2 200 EUR
ALVAR AALTO, golvlampa, modell A 809, Valaistustyö.
ALVAR AALTO, golvlampa, modell A 809, Valaistustyö.
Klubbat pris 
3 000 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
ERNST METHER-BORGSTRÖM, KOMPOSITION.
ERNST METHER-BORGSTRÖM, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
3 200 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
OIVA TOIKKA, flaska, signerad Oiva Toikka, Nuutajärvi Notsjö.
OIVA TOIKKA, flaska, signerad Oiva Toikka, Nuutajärvi Notsjö.
Klubbat pris 
1 050 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
BENGT ERIKSON, ARMBAND, silver. Kalevala Koru, 1969.
BENGT ERIKSON, ARMBAND, silver. Kalevala Koru, 1969.
Klubbat pris 
240 EUR
Utropspris
200 - 300 EUR
INKERI LEIVO, pokal, porslin, signerad IL/ML, Arabia.
INKERI LEIVO, pokal, porslin, signerad IL/ML, Arabia.
Klubbat pris 
670 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Nova", silver. Lapponia 1975.
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Nova", silver. Lapponia 1975.
Klubbat pris 
440 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
TAPIO WIRKKALA, fat, silver 813H, Tillander, Helsingfors 1952.
TAPIO WIRKKALA, fat, silver 813H, Tillander, Helsingfors 1952.
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, skål, "3362", signerad Tapio Wirkkala, Iittala.
TAPIO WIRKKALA, skål, "3362", signerad Tapio Wirkkala, Iittala.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
NINA TERNO, RYTTARE.
NINA TERNO, RYTTARE.
Klubbat pris 
1 350 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
KIMMO KAIVANTO, "LÄDER".
KIMMO KAIVANTO, "LÄDER".
 
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
LAILA PULLINEN, FORMER.
LAILA PULLINEN, FORMER.
Klubbat pris 
2 100 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
KAIN TAPPER, RELIEF.
KAIN TAPPER, RELIEF.
Klubbat pris 
5 400 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
VEIKKO VIONOJA, I VÅRLJUS.
VEIKKO VIONOJA, I VÅRLJUS.
Klubbat pris 
3 120 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
HENRY MOORE, FÅR.
HENRY MOORE, FÅR.
Klubbat pris 
320 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
PER STENIUS, MÖTE.
PER STENIUS, MÖTE.
Klubbat pris 
920 EUR
Utropspris
1 500 EUR
ARVO SIIKAMÄKI, brons, signerad 1/2, 2012.
ARVO SIIKAMÄKI, brons, signerad 1/2, 2012.
Klubbat pris 
2 550 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
KIMMO PYYKKÖ, "GURU".
KIMMO PYYKKÖ, "GURU".
Klubbat pris 
1 750 EUR
Utropspris
2 200 - 2 800 EUR
KAJ FRANCK, vas, signerad Kaj Franck, Nuutajärvi Notsjö.
KAJ FRANCK, vas, signerad Kaj Franck, Nuutajärvi Notsjö.
Klubbat pris 
3 700 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
RAIMO UTRIAINEN, KOMPOSITION.
RAIMO UTRIAINEN, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
4 200 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
KAJ FRANCK, flaska, osignerad. Nuutajärvi Notsjö.
KAJ FRANCK, flaska, osignerad. Nuutajärvi Notsjö.
Klubbat pris 
870 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
TAKLAMPA, modell ER92/5, Itsu, 1900-talets mitt.
TAKLAMPA, modell ER92/5, Itsu, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
408 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
KAIJA AARIKKA, HÄNGE, 18K guld. Aarikka 1967.
KAIJA AARIKKA, HÄNGE, 18K guld. Aarikka 1967.
Klubbat pris 
160 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
PAAVO TYNELL,  bordslampa modell 9227, Idman 1960-tal.
PAAVO TYNELL, bordslampa modell 9227, Idman 1960-tal.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
ARMRING, spektrolit, silver. Kaunis Koru 1973.
ARMRING, spektrolit, silver. Kaunis Koru 1973.
Klubbat pris 
427 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Papillon", 18K guld. Lapponia 1986.
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Papillon", 18K guld. Lapponia 1986.
Klubbat pris 
2 507 EUR
Utropspris
1 600 - 1 800 EUR