Modern Masters Helsinki F191

300 föremål
PAAVO TYNELL, golvlampa, Taito, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
3 400 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
OIVA TOIKKA, ljusstake, signerad, Nuutajärvi Notsjö.
Klubbat pris
1 510 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Galaktiska toppar", silver. Lapponia 1979.
Klubbat pris
1 060 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
LIISA VITALI, BROSCH, 14K guld. Kultakeskus, Helsingfors 1970.
Klubbat pris
120 EUR
Utropspris
200 - 300 EUR
RUT BRYK, relief, keramik, signerad Bryk.
Klubbat pris
2 000 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell 335B, Valaistustyö.
Klubbat pris
780 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
GÖRAN HONGELL, vas, glas, signerad GH 6335 Karhula.
Klubbat pris
270 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
TOINI MUONA, FAT, keramik, signerad TM. 1900-talets mitt.
Klubbat pris
440 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
TAPIO WIRKKALA, vas, signerad Venini TW-86.
Klubbat pris
850 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
TAPIO WIRKKALA, vas, signerad Venini TW -87.
Klubbat pris
975 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBAND, "Kultaköngäs", 14K guld. Lapponia 1969.
Klubbat pris
1 350 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PAAVO TYNELL, skål, brons, Taito 1949.
Klubbat pris
1 550 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
DORRIT VON FIEANDT, relief, keramik,  signerad DF.
Klubbat pris
560 EUR
Utropspris
500 EUR
Klubbat pris
2 900 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
Klubbat pris
1 950 EUR
Utropspris
2 300 - 2 500 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A110, Valaistustyö.
Klubbat pris
1 500 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, SLIPSNÅL, 18K guld. Lapponia 2001.
Klubbat pris
501 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
OIVA TOIKKA, glasfågel, signerad O. Toikka, Nuutajärvi.
Klubbat pris
424 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
LIISA VITALI, RING, 14K guld. Kultakeskus, Helsingfors 1972.
Klubbat pris
380 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
Klubbat pris
12 500 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
LEA VEHMANEN-TENNBERG, rya, Helmi Vuorelma Lahti. Ca 170x110 cm.
Klubbat pris
520 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
RUT BRYK, relief, stengods, signerad Rut Bryk -46.
Klubbat pris
2 100 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, Taito, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
670 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ALVAR AALTO, skärm, Artek, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
960 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
ALVAR AALTO, taklampor, ett par, "A330" Valaistustyö.
Klubbat pris
2 800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
ARKIVSKÅP/ARKITEKTSKÅP, Arteks ritkontor 1900-talets mitt.
Klubbat pris
1 800 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
Klubbat pris
2 400 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, RING, odlade pärlor, 18K guld. Lapponia 1973.
Klubbat pris
862 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, pall, "Saturnus" 200, Haimi 1970-tal.
Klubbat pris
111 EUR
Utropspris
200 - 400 EUR
RUT BRYK, figurin, stengods, signerad BRYK.
Klubbat pris
4 600 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
ALVAR AALTO, stol modell 611, för Finmar Ltd, 1934-1939.
Klubbat pris
720 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
BORDSLAMPA, Itsu, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
570 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
TERTTU TOMERO, rya, Hyvilla Oy. Ca 120x112 cm.
Klubbat pris
400 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, armband "Lapplands stenar", 14K guld. Lapponia 1967.
Klubbat pris
2 600 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
TAPIO WIRKKALA, soffbord, Asko, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
1 200 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Klubbat pris
1 000 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
ALVAR AALTO, bord, modell 82, Artek 1900-talets mitt.
Klubbat pris
320 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
Klubbat pris
2 200 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
Klubbat pris
135 EUR
Utropspris
200 - 400 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBANDSUR, "Pola negri", 14K guld. Lapponia 1991.
Klubbat pris
1 500 EUR
Utropspris
1 600 - 1 800 EUR
KAJ FRANCK, DOCKOR 3 st, 1940-tal.
Klubbat pris
565 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR