Kan inte nå servern

Selected Classics Helsinki F192

 
272 föremål
KAMMARHERRENYCKEL, brännförgylld brons, Ryssland Nikolai I 1825-1855.
KAMMARHERRENYCKEL, brännförgylld brons, Ryssland Nikolai I 1825-1855.
Klubbat pris 
3 400 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
IKON,  Moskva 1898-1914, Ryssland.
IKON, Moskva 1898-1914, Ryssland.
Klubbat pris 
3 900 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
SEKRETÄR AV ANDERS SCHERLING, gustaviansk, Stockholm 1783.
SEKRETÄR AV ANDERS SCHERLING, gustaviansk, Stockholm 1783.
Klubbat pris 
2 700 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
KOPPARSTICK, Nicolas l´Armessin (1684-1755), 1700-tal.
KOPPARSTICK, Nicolas l´Armessin (1684-1755), 1700-tal.
Klubbat pris 
1 001 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PEKKA HALONEN, "BLOMMANDE HÄGG".
PEKKA HALONEN, "BLOMMANDE HÄGG".
Klubbat pris 
7 650 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
DEKORATIONSTALLRIK, trä, Ryssland, tidigt 1900-tal.
DEKORATIONSTALLRIK, trä, Ryssland, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
1 450 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
MATTA, silke Ghom, 313x206 cm.
MATTA, silke Ghom, 313x206 cm.
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
JUSSI MÄNTYNEN, ISBJÖRN.
JUSSI MÄNTYNEN, ISBJÖRN.
Klubbat pris 
5 900 EUR
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
EERO JÄRNEFELT, "BÖLJESLAG".
EERO JÄRNEFELT, "BÖLJESLAG".
Klubbat pris 
9 800 EUR
Utropspris
7 000 - 8 000 EUR
PEKKA HALONEN, "HARMAA PÄIVÄ" ("GRÅ DAG").
PEKKA HALONEN, "HARMAA PÄIVÄ" ("GRÅ DAG").
Klubbat pris 
11 000 EUR
Utropspris
10 000 - 15 000 EUR
HUGO SIMBERG, NIAGARA.
HUGO SIMBERG, NIAGARA.
Klubbat pris 
5 000 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
IKON, Ryssland 1800-talets slut.
IKON, Ryssland 1800-talets slut.
Klubbat pris 
2 600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PÅSKÄGG, porslin. Ryssland, 1800-tal.
PÅSKÄGG, porslin. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris 
840 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
BRICKA med konversationsstycke.
BRICKA med konversationsstycke.
Klubbat pris 
1 450 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
F. KLIMENKO, akvarell, signerad och daterad 1913.
F. KLIMENKO, akvarell, signerad och daterad 1913.
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
OSCAR KLEINEH, HAVSLANDSKAP.
OSCAR KLEINEH, HAVSLANDSKAP.
Klubbat pris 
11 600 EUR
Utropspris
10 000 - 15 000 EUR
URNOR, ETT PAR, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722).
URNOR, ETT PAR, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
1 250 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
Spegellampetter, ett par, senbarock 1700-tal.
Spegellampetter, ett par, senbarock 1700-tal.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
HÄNGE, emalj, rosenslipade diamanter, 14K (56) guld. Ryssland.
HÄNGE, emalj, rosenslipade diamanter, 14K (56) guld. Ryssland.
Klubbat pris 
865 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
OKÄND KONSTNÄR, FLAMLÄNDSK SKOLA, KROGINTERIÖR, 1600/1700-TAL.
OKÄND KONSTNÄR, FLAMLÄNDSK SKOLA, KROGINTERIÖR, 1600/1700-TAL.
Klubbat pris 
1 700 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
IKON, Ryssland 1899-1908, okänd guldsmed сж.
IKON, Ryssland 1899-1908, okänd guldsmed сж.
Klubbat pris 
2 600 EUR
Utropspris
1 500 - 1 800 EUR
EDOUARD DROUOT, "La Renomée" guldmålad brons.
EDOUARD DROUOT, "La Renomée" guldmålad brons.
Klubbat pris 
960 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
SANTERI SALOKIVI, "I FRISK BRIS".
SANTERI SALOKIVI, "I FRISK BRIS".
Klubbat pris 
1 760 EUR
Utropspris
1 200 EUR
PÅSKÄGG, porslin. Ryssland, 1800-tal.
PÅSKÄGG, porslin. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 750 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
FIGURIN, Kuznetsov, 1891-1917.
FIGURIN, Kuznetsov, 1891-1917.
Klubbat pris 
4 209 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
RING, gammalslipad diamant, platina.
RING, gammalslipad diamant, platina.
Klubbat pris 
13 000 EUR
Utropspris
14 000 - 16 000 EUR
OFFICERSSABEL, Ryssland, modell 1841-65.
OFFICERSSABEL, Ryssland, modell 1841-65.
Klubbat pris 
3 800 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
SIGRID SCHAUMAN, LANDSKAP FRÅN ÅLAND (ÖNNINGEBY).
SIGRID SCHAUMAN, LANDSKAP FRÅN ÅLAND (ÖNNINGEBY).
Klubbat pris 
4 400 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
VASILI TIMOFEEV, FLICKA MED PÄRLHALSBAND.
VASILI TIMOFEEV, FLICKA MED PÄRLHALSBAND.
Klubbat pris 
7 800 EUR
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
KANDELABRAR, ETT PAR, silver, finska importstämplar Helsingfors 1926.
KANDELABRAR, ETT PAR, silver, finska importstämplar Helsingfors 1926.
Klubbat pris 
2 300 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
AKSELI GALLEN-KALLELA, PORTRÄTT AV RUDOLF AHONIUS.
AKSELI GALLEN-KALLELA, PORTRÄTT AV RUDOLF AHONIUS.
Klubbat pris 
11 950 EUR
Utropspris
10 000 - 15 000 EUR
EERO JÄRNEFELT, SKÄRJUNGFRUN OCH HAVSHJÄLTE.
EERO JÄRNEFELT, SKÄRJUNGFRUN OCH HAVSHJÄLTE.
Klubbat pris 
5 201 EUR
Utropspris
2 500 EUR
ESTER HELENIUS, olja på duk, signerad.
ESTER HELENIUS, olja på duk, signerad.
Klubbat pris 
1 010 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
CARL JOHAN FAHLCRANTZ, LANDSKAP.
CARL JOHAN FAHLCRANTZ, LANDSKAP.
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
VASILI LEVI, olja på pannå, signerad.
VASILI LEVI, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris 
2 300 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
ALBERT EDELFELT, "FARTYG I MÅNSKEN".
ALBERT EDELFELT, "FARTYG I MÅNSKEN".
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
ALBERT EDELFELT, "AU BOIS DE BOULOGNE" (PROMENAD I VAGN I CHAMPS-ELYSÉES).
ALBERT EDELFELT, "AU BOIS DE BOULOGNE" (PROMENAD I VAGN I CHAMPS-ELYSÉES).
Klubbat pris 
180 000 EUR
Utropspris
200 000 - 240 000 EUR
RING, 18K guld. Roland Mellin, Helsingfors 1857.
RING, 18K guld. Roland Mellin, Helsingfors 1857.
Klubbat pris 
980 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
ALBERT EDELFELT, LOTSEN "NYLÄNDSK SJÖMAN".
ALBERT EDELFELT, LOTSEN "NYLÄNDSK SJÖMAN".
Klubbat pris 
35 700 EUR
Utropspris
30 000 - 40 000 EUR
ELLEN FAVORIN, HÖSTLANDSKAP.
ELLEN FAVORIN, HÖSTLANDSKAP.
Klubbat pris 
5 405 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
LJUSSTAKAR, ett par, brons, senempire, 1800-talets mitt.
LJUSSTAKAR, ett par, brons, senempire, 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
850 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
TORSTEN WASASTJERNA, VÅRBLOMMOR.
TORSTEN WASASTJERNA, VÅRBLOMMOR.
Klubbat pris 
3 300 EUR
Utropspris
1 300 - 1 500 EUR
MATTA, Iran old, 135x200 cm.
MATTA, Iran old, 135x200 cm.
Klubbat pris 
3 000 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
VAPENSKÖLD, bemålat gjutjärn, Ryssland, 1800-talets andra hälft.
VAPENSKÖLD, bemålat gjutjärn, Ryssland, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
2 100 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
KARMSTOLAR ETT PAR, Ryssland 1900-talets slut.
KARMSTOLAR ETT PAR, Ryssland 1900-talets slut.
Klubbat pris 
2 700 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
HUGO SIMBERG, etsning, signerad och daterad 1897.
HUGO SIMBERG, etsning, signerad och daterad 1897.
Klubbat pris 
5 010 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
LJUSSTAKA/CASOLETTER ETT PAR, Ryssland 1820-30-tal.
LJUSSTAKA/CASOLETTER ETT PAR, Ryssland 1820-30-tal.
Klubbat pris 
3 000 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
KARMSTOLAR ETT PAR, Ryssland, empire, 1800-talets början.
KARMSTOLAR ETT PAR, Ryssland, empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
3 100 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
SAMOVAR, silver, Khlebnikov, Moskva 1899-1908.
SAMOVAR, silver, Khlebnikov, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris 
18 200 EUR
Utropspris
10 000 - 15 000 EUR
JULIUS VON KLEVER, SKYMNING.
JULIUS VON KLEVER, SKYMNING.
Klubbat pris 
34 200 EUR
Utropspris
20 000 - 30 000 EUR
KONRAD MÄGI, akvarell, signerad och daterad 1906.
KONRAD MÄGI, akvarell, signerad och daterad 1906.
Klubbat pris 
19 200 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
HÄNGE, odlad saltvattenspärla, antikslipade diamanter, 18K guld.
HÄNGE, odlad saltvattenspärla, antikslipade diamanter, 18K guld.
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
OFFICERSSABEL, Ryssland, modell 1881.
OFFICERSSABEL, Ryssland, modell 1881.
Klubbat pris 
15 400 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
PÅSKÄGG, porslin. Ryssland, 1800-tal.
PÅSKÄGG, porslin. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 875 EUR
Utropspris
400 EUR
EERO JÄRNEFELT, "FISKARE I LAPPLAND".
EERO JÄRNEFELT, "FISKARE I LAPPLAND".
Klubbat pris 
7 051 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR