Kan inte nå servern

Selected Classics Helsinki F192

Auktion: 3-15 maj, online
Visning: 9-14 maj, mån-fre kl. 11-18, lö-sö kl. 11-16, på Stora Robertsgatan 12, Helsingfors

 
272 föremål
BÄGARE, silver, 1800-talets mit.
BÄGARE, silver, 1800-talets mit.
Klubbat pris 
400 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
PENNSKAFT, snidat ben, Ryssland.
PENNSKAFT, snidat ben, Ryssland.
Klubbat pris 
200 EUR
Utropspris
300 - 350 EUR
HÄNGE, emalj, rosenslipade diamanter, 14K (56) guld. Ryssland.
HÄNGE, emalj, rosenslipade diamanter, 14K (56) guld. Ryssland.
Klubbat pris 
865 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
KAFFEKOPP, porslin, Kornilov, 1861-1881.
KAFFEKOPP, porslin, Kornilov, 1861-1881.
Klubbat pris 
180 EUR
Utropspris
300 - 500 EUR
PÅSKÄGG, porslin. Ryssland, 1800-tal.
PÅSKÄGG, porslin. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris 
300 EUR
Utropspris
300 EUR
SALTKAR OCH SKED, silver och emalj, Moskva 1898-1917.
SALTKAR OCH SKED, silver och emalj, Moskva 1898-1917.
Klubbat pris 
421 EUR
Utropspris
350 - 400 EUR
SKOPA, silver och emalj, Gustav Klingert, Moskva 1892.
SKOPA, silver och emalj, Gustav Klingert, Moskva 1892.
Klubbat pris 
320 EUR
Utropspris
350 - 400 EUR
EERO JÄRNEFELT, KNOTIG TALL, HALOSENNIEMI.
EERO JÄRNEFELT, KNOTIG TALL, HALOSENNIEMI.
Klubbat pris 
500 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
JUSSI MÄNTYNEN, BJÖRN.
JUSSI MÄNTYNEN, BJÖRN.
Klubbat pris 
320 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
ARTTU HALONEN, FLICKAN MED VINSTOCK.
ARTTU HALONEN, FLICKAN MED VINSTOCK.
Klubbat pris 
400 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
BRICKA med konversationsstycke.
BRICKA med konversationsstycke.
Klubbat pris 
1 450 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
VINGLAS 2 ST, 1700-tal.
VINGLAS 2 ST, 1700-tal.
Klubbat pris 
320 EUR
Utropspris
400 EUR
MATTO, Persien, semiantik, 198x126 cm.
MATTO, Persien, semiantik, 198x126 cm.
Klubbat pris 
420 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
BROSCH, cabochonslipade turkoser, 14K guld.
BROSCH, cabochonslipade turkoser, 14K guld.
Klubbat pris 
300 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
PÅSKÄGG, porslin. Ryssland, 1800-tal.
PÅSKÄGG, porslin. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 875 EUR
Utropspris
400 EUR
HÄNGE, odlad saltvattenspärla, antikslipade diamanter, 18K guld.
HÄNGE, odlad saltvattenspärla, antikslipade diamanter, 18K guld.
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
ALBERT EDELFELT, "FARTYG I MÅNSKEN".
ALBERT EDELFELT, "FARTYG I MÅNSKEN".
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
RING, 18K guld. Roland Mellin, Helsingfors 1857.
RING, 18K guld. Roland Mellin, Helsingfors 1857.
Klubbat pris 
980 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
ESTER HELENIUS, olja på duk, signerad.
ESTER HELENIUS, olja på duk, signerad.
Klubbat pris 
1 010 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
URNOR, ETT PAR, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722).
URNOR, ETT PAR, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
1 250 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
BOKSTÖD, brons, Ryssland 1800-talets mitt.
BOKSTÖD, brons, Ryssland 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
700 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
TALLRIK, porslin, Popov, 1800-tal.
TALLRIK, porslin, Popov, 1800-tal.
Klubbat pris 
400 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
SOPPSLEV, silver, Gratchev, S:t petersburg 1908-17.
SOPPSLEV, silver, Gratchev, S:t petersburg 1908-17.
Klubbat pris 
420 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
EDOUARD DROUOT, "La Renomée" guldmålad brons.
EDOUARD DROUOT, "La Renomée" guldmålad brons.
Klubbat pris 
960 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
LJUSSTAKAR, ett par, brons, senempire, 1800-talets mitt.
LJUSSTAKAR, ett par, brons, senempire, 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
850 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
BROSCH / HÄNGE, pärlor, 18K guld. Frankrike.
BROSCH / HÄNGE, pärlor, 18K guld. Frankrike.
Klubbat pris 
570 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
PÅSKÄGG, porslin. Ryssland, 1800-tal.
PÅSKÄGG, porslin. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 750 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
PÅSKÄGG, porslin. Ryssland, 1800-tal.
PÅSKÄGG, porslin. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris 
840 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
KELIM, Turkiet, antik 386x156 cm.
KELIM, Turkiet, antik 386x156 cm.
Klubbat pris 
500 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
JUSSI MÄNTYNEN, brons, signerad -55.
JUSSI MÄNTYNEN, brons, signerad -55.
Klubbat pris 
820 EUR
Utropspris
700 EUR
MAGNUS ENCKELL, bland teknik, signerad.
MAGNUS ENCKELL, bland teknik, signerad.
Klubbat pris 
860 EUR
Utropspris
700 EUR
MAGNUS ENCKELL, gouache, signerad.
MAGNUS ENCKELL, gouache, signerad.
Klubbat pris 
500 EUR
Utropspris
700 EUR
MINNESMEDALJ, koppar, Ryssland, Nikolai I, 1850-tal.
MINNESMEDALJ, koppar, Ryssland, Nikolai I, 1850-tal.
Klubbat pris 
380 EUR
Utropspris
700 - 750 EUR
AUKUSTI TUHKA, SKISS FÖR OLYMPIAFACKLAN.
AUKUSTI TUHKA, SKISS FÖR OLYMPIAFACKLAN.
Klubbat pris 
500 EUR
Utropspris
700 - 1 000 EUR
JOHAN KNUTSON, HÄSTVAGN PÅ LANDVÄG.
JOHAN KNUTSON, HÄSTVAGN PÅ LANDVÄG.
Klubbat pris 
500 EUR
Utropspris
700 - 800 EUR
SALTKAR, Ryssland, Sankt Petersburg 1790-tal.
SALTKAR, Ryssland, Sankt Petersburg 1790-tal.
Klubbat pris 
640 EUR
Utropspris
750 - 800 EUR
RING, 18K guld, smaragd, diamanter.
RING, 18K guld, smaragd, diamanter.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
KOPPARSTICK, Nicolas l´Armessin (1684-1755), 1700-tal.
KOPPARSTICK, Nicolas l´Armessin (1684-1755), 1700-tal.
Klubbat pris 
1 001 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
TOILETTESPEGEL, silver, F Lorie, Moskva 1899-1908.
TOILETTESPEGEL, silver, F Lorie, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
UNIFORMSROCK, för ämbetsman, Ryssland, tidigt 1900-tal.
UNIFORMSROCK, för ämbetsman, Ryssland, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
1 100 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
EMIL WIKSTRÖM, "MIN ENDA TRÖST".
EMIL WIKSTRÖM, "MIN ENDA TRÖST".
Klubbat pris 
801 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
IKON, Ryssland 1800-talets slut.
IKON, Ryssland 1800-talets slut.
Klubbat pris 
2 600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ONNI OJA, "FABRIK" (Suomen sokeri).
ONNI OJA, "FABRIK" (Suomen sokeri).
Klubbat pris 
540 EUR
Utropspris
800 - 1 200 EUR
VICTOR GILBERT, VY FRÅN PARIS (LA MADELEINE).
VICTOR GILBERT, VY FRÅN PARIS (LA MADELEINE).
Klubbat pris 
930 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
BRICKA, silver, Tyskland, 1800-talets slut.
BRICKA, silver, Tyskland, 1800-talets slut.
Klubbat pris 
940 EUR
Utropspris
900 - 1 200 EUR
THORSTEN WAENERBERG, "MÅNSKEN I NYLÄNDSKA SKÄRGÅRDEN".
THORSTEN WAENERBERG, "MÅNSKEN I NYLÄNDSKA SKÄRGÅRDEN".
Klubbat pris 
720 EUR
Utropspris
900 - 1 000 EUR
MAGNUS ENCKELL, TRIPTYK, "BEBÅDELSE","JESUS TRÖSTAREN" OCH "UPPSTÅNDELSEN".
MAGNUS ENCKELL, TRIPTYK, "BEBÅDELSE","JESUS TRÖSTAREN" OCH "UPPSTÅNDELSEN".
Klubbat pris 
1 800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
IKON, Ryssland ca 1700.
IKON, Ryssland ca 1700.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
MATTA, Iran old, 135x200 cm.
MATTA, Iran old, 135x200 cm.
Klubbat pris 
3 000 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
VASILI LEVI, olja på pannå, signerad.
VASILI LEVI, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris 
2 300 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
KINDJAL, Kaukasien, 1800-talets andra hälft.
KINDJAL, Kaukasien, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
VAPENSKÖLD, bemålat gjutjärn, Ryssland, 1800-talets andra hälft.
VAPENSKÖLD, bemålat gjutjärn, Ryssland, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
2 100 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
DEKORATIONSTALLRIK, trä, Ryssland, tidigt 1900-tal.
DEKORATIONSTALLRIK, trä, Ryssland, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
1 450 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
KARMSTOLAR ETT PAR, Ryssland 1900-talets slut.
KARMSTOLAR ETT PAR, Ryssland 1900-talets slut.
Klubbat pris 
2 700 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
HUGO SIMBERG, etsning, signerad och daterad 1897.
HUGO SIMBERG, etsning, signerad och daterad 1897.
Klubbat pris 
5 010 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
VASSILY N. BAKSHEEV, BJÖRKAR.
VASSILY N. BAKSHEEV, BJÖRKAR.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
EERO JÄRNEFELT, "FISKARE I LAPPLAND".
EERO JÄRNEFELT, "FISKARE I LAPPLAND".
Klubbat pris 
7 051 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
BRICKA, silver, London 1765.
BRICKA, silver, London 1765.
Klubbat pris 
860 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
FIGURIN, Kuznetsov, 1891-1917.
FIGURIN, Kuznetsov, 1891-1917.
Klubbat pris 
4 209 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
TALLRIK, porslin, Kornilov, 1914-1917.
TALLRIK, porslin, Kornilov, 1914-1917.
Klubbat pris 
1 350 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
JUDISK VAS, Bezalel, 1900-talets början.
JUDISK VAS, Bezalel, 1900-talets början.
Klubbat pris 
1 050 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
FOTOGRAFIER ETT PAR, Ryssland, början av 1900-tal.
FOTOGRAFIER ETT PAR, Ryssland, början av 1900-tal.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR