Kan inte nå servern

Selected Classics Helsinki F192

Auktion: 3-15 maj, online
Visning: 9-14 maj, mån-fre kl. 11-18, lö-sö kl. 11-16, på Stora Robertsgatan 12, Helsingfors

 
272 föremål
EERO JÄRNEFELT, "FISKARE I LAPPLAND".
EERO JÄRNEFELT, "FISKARE I LAPPLAND".
Klubbat pris 
7 051 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
PÅSKÄGG, porslin. Ryssland, 1800-tal.
PÅSKÄGG, porslin. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 875 EUR
Utropspris
400 EUR
OFFICERSSABEL, Ryssland, modell 1881.
OFFICERSSABEL, Ryssland, modell 1881.
Klubbat pris 
15 400 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
HÄNGE, odlad saltvattenspärla, antikslipade diamanter, 18K guld.
HÄNGE, odlad saltvattenspärla, antikslipade diamanter, 18K guld.
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
JULIUS VON KLEVER, SKYMNING.
JULIUS VON KLEVER, SKYMNING.
Klubbat pris 
34 200 EUR
Utropspris
20 000 - 30 000 EUR
KONRAD MÄGI, akvarell, signerad och daterad 1906.
KONRAD MÄGI, akvarell, signerad och daterad 1906.
Klubbat pris 
19 200 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
SAMOVAR, silver, Khlebnikov, Moskva 1899-1908.
SAMOVAR, silver, Khlebnikov, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris 
18 200 EUR
Utropspris
10 000 - 15 000 EUR
LJUSSTAKA/CASOLETTER ETT PAR, Ryssland 1820-30-tal.
LJUSSTAKA/CASOLETTER ETT PAR, Ryssland 1820-30-tal.
Klubbat pris 
3 000 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
KARMSTOLAR ETT PAR, Ryssland, empire, 1800-talets början.
KARMSTOLAR ETT PAR, Ryssland, empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
3 100 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
KARMSTOLAR ETT PAR, Ryssland 1900-talets slut.
KARMSTOLAR ETT PAR, Ryssland 1900-talets slut.
Klubbat pris 
2 700 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
HUGO SIMBERG, etsning, signerad och daterad 1897.
HUGO SIMBERG, etsning, signerad och daterad 1897.
Klubbat pris 
5 010 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
MATTA, Iran old, 135x200 cm.
MATTA, Iran old, 135x200 cm.
Klubbat pris 
3 000 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
VAPENSKÖLD, bemålat gjutjärn, Ryssland, 1800-talets andra hälft.
VAPENSKÖLD, bemålat gjutjärn, Ryssland, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
2 100 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
ELLEN FAVORIN, HÖSTLANDSKAP.
ELLEN FAVORIN, HÖSTLANDSKAP.
Klubbat pris 
5 405 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
LJUSSTAKAR, ett par, brons, senempire, 1800-talets mitt.
LJUSSTAKAR, ett par, brons, senempire, 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
850 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
TORSTEN WASASTJERNA, VÅRBLOMMOR.
TORSTEN WASASTJERNA, VÅRBLOMMOR.
Klubbat pris 
3 300 EUR
Utropspris
1 300 - 1 500 EUR
RING, 18K guld. Roland Mellin, Helsingfors 1857.
RING, 18K guld. Roland Mellin, Helsingfors 1857.
Klubbat pris 
980 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
ALBERT EDELFELT, LOTSEN "NYLÄNDSK SJÖMAN".
ALBERT EDELFELT, LOTSEN "NYLÄNDSK SJÖMAN".
Klubbat pris 
35 700 EUR
Utropspris
30 000 - 40 000 EUR
ALBERT EDELFELT, "FARTYG I MÅNSKEN".
ALBERT EDELFELT, "FARTYG I MÅNSKEN".
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
ALBERT EDELFELT, "AU BOIS DE BOULOGNE" (PROMENAD I VAGN I CHAMPS-ELYSÉES).
ALBERT EDELFELT, "AU BOIS DE BOULOGNE" (PROMENAD I VAGN I CHAMPS-ELYSÉES).
Klubbat pris 
180 000 EUR
Utropspris
200 000 - 240 000 EUR
VASILI LEVI, olja på pannå, signerad.
VASILI LEVI, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris 
2 300 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
CARL JOHAN FAHLCRANTZ, LANDSKAP.
CARL JOHAN FAHLCRANTZ, LANDSKAP.
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
ESTER HELENIUS, olja på duk, signerad.
ESTER HELENIUS, olja på duk, signerad.
Klubbat pris 
1 010 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
EERO JÄRNEFELT, SKÄRJUNGFRUN OCH HAVSHJÄLTE.
EERO JÄRNEFELT, SKÄRJUNGFRUN OCH HAVSHJÄLTE.
Klubbat pris 
5 201 EUR
Utropspris
2 500 EUR
KANDELABRAR, ETT PAR, silver, finska importstämplar Helsingfors 1926.
KANDELABRAR, ETT PAR, silver, finska importstämplar Helsingfors 1926.
Klubbat pris 
2 300 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
AKSELI GALLEN-KALLELA, PORTRÄTT AV RUDOLF AHONIUS.
AKSELI GALLEN-KALLELA, PORTRÄTT AV RUDOLF AHONIUS.
Klubbat pris 
11 950 EUR
Utropspris
10 000 - 15 000 EUR
RING, gammalslipad diamant, platina.
RING, gammalslipad diamant, platina.
Klubbat pris 
13 000 EUR
Utropspris
14 000 - 16 000 EUR
OFFICERSSABEL, Ryssland, modell 1841-65.
OFFICERSSABEL, Ryssland, modell 1841-65.
Klubbat pris 
3 800 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
SIGRID SCHAUMAN, LANDSKAP FRÅN ÅLAND (ÖNNINGEBY).
SIGRID SCHAUMAN, LANDSKAP FRÅN ÅLAND (ÖNNINGEBY).
Klubbat pris 
4 400 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
VASILI TIMOFEEV, FLICKA MED PÄRLHALSBAND.
VASILI TIMOFEEV, FLICKA MED PÄRLHALSBAND.
Klubbat pris 
7 800 EUR
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
FIGURIN, Kuznetsov, 1891-1917.
FIGURIN, Kuznetsov, 1891-1917.
Klubbat pris 
4 209 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
SANTERI SALOKIVI, "I FRISK BRIS".
SANTERI SALOKIVI, "I FRISK BRIS".
Klubbat pris 
1 760 EUR
Utropspris
1 200 EUR
PÅSKÄGG, porslin. Ryssland, 1800-tal.
PÅSKÄGG, porslin. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 750 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
IKON, Ryssland 1899-1908, okänd guldsmed сж.
IKON, Ryssland 1899-1908, okänd guldsmed сж.
Klubbat pris 
2 600 EUR
Utropspris
1 500 - 1 800 EUR
EDOUARD DROUOT, "La Renomée" guldmålad brons.
EDOUARD DROUOT, "La Renomée" guldmålad brons.
Klubbat pris 
960 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
OKÄND KONSTNÄR, FLAMLÄNDSK SKOLA, KROGINTERIÖR, 1600/1700-TAL.
OKÄND KONSTNÄR, FLAMLÄNDSK SKOLA, KROGINTERIÖR, 1600/1700-TAL.
Klubbat pris 
1 700 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
OSCAR KLEINEH, HAVSLANDSKAP.
OSCAR KLEINEH, HAVSLANDSKAP.
Klubbat pris 
11 600 EUR
Utropspris
10 000 - 15 000 EUR
URNOR, ETT PAR, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722).
URNOR, ETT PAR, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
1 250 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
Spegellampetter, ett par, senbarock 1700-tal.
Spegellampetter, ett par, senbarock 1700-tal.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
HÄNGE, emalj, rosenslipade diamanter, 14K (56) guld. Ryssland.
HÄNGE, emalj, rosenslipade diamanter, 14K (56) guld. Ryssland.
Klubbat pris 
865 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
BRICKA med konversationsstycke.
BRICKA med konversationsstycke.
Klubbat pris 
1 450 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
F. KLIMENKO, akvarell, signerad och daterad 1913.
F. KLIMENKO, akvarell, signerad och daterad 1913.
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
HUGO SIMBERG, NIAGARA.
HUGO SIMBERG, NIAGARA.
Klubbat pris 
5 000 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
IKON, Ryssland 1800-talets slut.
IKON, Ryssland 1800-talets slut.
Klubbat pris 
2 600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PÅSKÄGG, porslin. Ryssland, 1800-tal.
PÅSKÄGG, porslin. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris 
840 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
JUSSI MÄNTYNEN, ISBJÖRN.
JUSSI MÄNTYNEN, ISBJÖRN.
Klubbat pris 
5 900 EUR
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
EERO JÄRNEFELT, "BÖLJESLAG".
EERO JÄRNEFELT, "BÖLJESLAG".
Klubbat pris 
9 800 EUR
Utropspris
7 000 - 8 000 EUR
PEKKA HALONEN, "HARMAA PÄIVÄ" ("GRÅ DAG").
PEKKA HALONEN, "HARMAA PÄIVÄ" ("GRÅ DAG").
Klubbat pris 
11 000 EUR
Utropspris
10 000 - 15 000 EUR
PEKKA HALONEN, "BLOMMANDE HÄGG".
PEKKA HALONEN, "BLOMMANDE HÄGG".
Klubbat pris 
7 650 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
DEKORATIONSTALLRIK, trä, Ryssland, tidigt 1900-tal.
DEKORATIONSTALLRIK, trä, Ryssland, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
1 450 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
MATTA, silke Ghom, 313x206 cm.
MATTA, silke Ghom, 313x206 cm.
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
SEKRETÄR AV ANDERS SCHERLING, gustaviansk, Stockholm 1783.
SEKRETÄR AV ANDERS SCHERLING, gustaviansk, Stockholm 1783.
Klubbat pris 
2 700 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
KOPPARSTICK, Nicolas l´Armessin (1684-1755), 1700-tal.
KOPPARSTICK, Nicolas l´Armessin (1684-1755), 1700-tal.
Klubbat pris 
1 001 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
VENNY SOLDAN-BROFELDT, "MÅNSKEN".
VENNY SOLDAN-BROFELDT, "MÅNSKEN".
Klubbat pris 
1 867 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
KAMMARHERRENYCKEL, brännförgylld brons, Ryssland Nikolai I 1825-1855.
KAMMARHERRENYCKEL, brännförgylld brons, Ryssland Nikolai I 1825-1855.
Klubbat pris 
3 400 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
IKON,  Moskva 1898-1914, Ryssland.
IKON, Moskva 1898-1914, Ryssland.
Klubbat pris 
3 900 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
MAGNUS ENCKELL, TRIPTYK, "BEBÅDELSE","JESUS TRÖSTAREN" OCH "UPPSTÅNDELSEN".
MAGNUS ENCKELL, TRIPTYK, "BEBÅDELSE","JESUS TRÖSTAREN" OCH "UPPSTÅNDELSEN".
Klubbat pris 
1 800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
CONSTANTINE KOROVINE, VINTERLANDSKAP.
CONSTANTINE KOROVINE, VINTERLANDSKAP.
Klubbat pris 
35 000 EUR
Utropspris
40 000 - 60 000 EUR
ANTTI FAVÉN, DAMPORTRÄTT. FURSTINNAN LWOVA, FÖDD GAGARINA.
ANTTI FAVÉN, DAMPORTRÄTT. FURSTINNAN LWOVA, FÖDD GAGARINA.
Klubbat pris 
1 600 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
BRICKA, silver, Tyskland, 1800-talets slut.
BRICKA, silver, Tyskland, 1800-talets slut.
Klubbat pris 
940 EUR
Utropspris
900 - 1 200 EUR
MATTI KARPPANEN, STEGLITSER.
MATTI KARPPANEN, STEGLITSER.
Klubbat pris 
2 400 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
MAGNUS ENCKELL, bland teknik, signerad.
MAGNUS ENCKELL, bland teknik, signerad.
Klubbat pris 
860 EUR
Utropspris
700 EUR
HALSSMYCKE, 23K guld. Stockholm, Sverige 1819.
HALSSMYCKE, 23K guld. Stockholm, Sverige 1819.
Klubbat pris 
5 200 EUR
Utropspris
3 200 - 3 400 EUR
HJALMAR MUNSTERHJELM,  VID ÅSTRANDEN. olja på pannå, signerad.
HJALMAR MUNSTERHJELM, VID ÅSTRANDEN. olja på pannå, signerad.
Klubbat pris 
4 100 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
AHTI LAVONEN, STADE (BUKAREST).
AHTI LAVONEN, STADE (BUKAREST).
Klubbat pris 
4 001 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
ARMBAND, briljantslipade diamanter, 18K vitguld.
ARMBAND, briljantslipade diamanter, 18K vitguld.
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
PEKKA HALONEN, olja på duk, signerad och daterad 1929.
PEKKA HALONEN, olja på duk, signerad och daterad 1929.
Klubbat pris 
10 200 EUR
Utropspris
12 000 - 16 000 EUR
RING, 18K guld, smaragd, diamanter.
RING, 18K guld, smaragd, diamanter.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
JUSSI MÄNTYNEN, "Älg kalv".
JUSSI MÄNTYNEN, "Älg kalv".
Klubbat pris 
3 200 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
HUGO BACKMANSSON, olja på duk, signerad och daterad Manchuriet 1905.
HUGO BACKMANSSON, olja på duk, signerad och daterad Manchuriet 1905.
Klubbat pris 
5 700 EUR
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
TALLRIK, porslin, Kornilov, 1914-1917.
TALLRIK, porslin, Kornilov, 1914-1917.
Klubbat pris 
1 350 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
LOUIS SPARRE, NATT I MARRAKECH.
LOUIS SPARRE, NATT I MARRAKECH.
Klubbat pris 
1 600 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
HELENE SCHJERFBECK, IL BAMBINO.
HELENE SCHJERFBECK, IL BAMBINO.
Klubbat pris 
10 000 EUR
Utropspris
15 000 - 18 000 EUR
BÄGARE, silver, 1800-talets mit.
BÄGARE, silver, 1800-talets mit.
Klubbat pris 
400 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
PEKKA HALONEN, "SNÖTYNGDA GRENAR" ("LUMISIA OKSIA").
PEKKA HALONEN, "SNÖTYNGDA GRENAR" ("LUMISIA OKSIA").
Klubbat pris 
12 200 EUR
Utropspris
15 000 - 18 000 EUR
WÄINÖ AALTONEN, PORTRÄTT AV ALEKSIS KIVI.
WÄINÖ AALTONEN, PORTRÄTT AV ALEKSIS KIVI.
Klubbat pris 
1 651 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR