Madeleine Pyk – en samling F769

Design Sale Helsinki

233 föremål
Golvlampa, modell 60588, Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris
1 450 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
Bordslampa, tillverkare Sievä 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 300 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
Paavo Tynell, taklampa, modell 1621, Taito 1940-tal.
Klubbat pris
2 100 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
Klubbat pris
2 300 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
Klubbat pris
1 775 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
Taklampa, modell LV3022, Valinte 1940-tal.
Klubbat pris
1 000 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
Klubbat pris
1 610 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
Hans J Wegner, soffa,  för AP-Stolen Danmark 1950-tal.
Klubbat pris
1 650 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
Taklampa, Itsu 1900-talet mitt.
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Helky Juvonen, Armband, 14K guld. Westerback, Helsingfors 1976.
Klubbat pris
700 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Paavo Tynell, taklampa 1930-tal.
Klubbat pris
870 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Matti Martikka, gungstol, 1900-talets senare hälft.
Klubbat pris
1 701 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Klubbat pris
920 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Klubbat pris
1 400 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Paavo Tynell, taklampa, modell 554, Taito 1930-tal.
Klubbat pris
1 004 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Runar Engblom, fåtölj, 1950-talets mitt.
Klubbat pris
1 850 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
Alvar Aalto, dörrhandtag, Valaistustyö.
Klubbat pris
2 610 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Hårgarnsmatta, 1930-tal. Ca 300x190 cm.
Klubbat pris
520 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Paavo Tynell, taklampa, Taito 1930-tal.
Klubbat pris
670 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Alfred William Finch, kruka, Iris 1901.
Klubbat pris
500 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
Fåtöljer, ett par 1900-talets mitt.
Klubbat pris
1 403 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
Louis Sparre, för Aktiebolaget Iris. Omkring 1900.
Klubbat pris
520 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR