Design – tidlösa och ikoniska möbler samt föremål

Rum med nordisk design

445 föremål
Bordslampor, ett par, Bergboms, 1950/60-tal.
3 tim 57m
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Carl Fagerlund, taklampa, Orrefors/ÖIA.
4 tim
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Gunnar Nylund, figurin, Rörstrand, numrerad.
4 tim 33m
1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Soffbord, 1940-tal.
7 tim 37m
Soffbord, 1940-tal.
700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Taklampor, ett par, 1900-talets slut.
7 tim 53m
400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Taklampa, Swedish Modern, 1940-tal.
8 tim 27m
600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Hans Olsen soffa, Danmark, 1960-talet.
8 tim 49m
500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Soffbord, 1950-tal.
9 tim 1m
Soffbord, 1950-tal.
1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Soffbord, 1930-tal.
9 tim 7m
Soffbord, 1930-tal.
6 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Taklampa, 1920/30-tal.
9 tim 11m
Taklampa, 1920/30-tal.
800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Taklampa, "Swedish Modern, 1940-tal.
9 tim 33m
2 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Kaj Franck, vas, "Kartio", Iittala.
10 tim 51m
170 EUR
Utropspris
250 EUR
Fåtölj, 1900-talets mitt.
11 tim 49m
Fåtölj, 1900-talets mitt.
100 EUR
Utropspris
250 EUR
Alvar Aalto bänk 153A, Artek 1970/80-tal.
12 tim 31m
1 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Gunnar Cyrén, Glas 14 st. "Nobel".
12 tim 37m
3 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Karmstolar, 6 st, 2016.
1d 9 tim
Karmstolar, 6 st, 2016.
1 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Paul Hoff, skål, Kosta, signerad.
1d 10 tim
388 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Byrå, 1950-60-tal.
1d 11 tim
Byrå, 1950-60-tal.
400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
1d 13 tim
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK