Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 556

 
1455 föremål
1745. SKÅLFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1745. SKÅLFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
41. Nils Kreuger, "Tjur och ko vid Snärjebäcken", Knapegård.
41. Nils Kreuger, "Tjur och ko vid Snärjebäcken", Knapegård.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
200 000 - 225 000 SEK
27. Bruno Liljefors, Vinterhare vid gärdesgård.
27. Bruno Liljefors, Vinterhare vid gärdesgård.
Klubbat pris 
115 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
1362. MINNESBÄGARE, porslin. Ryssland, Kuznetsov 1911.
1362. MINNESBÄGARE, porslin. Ryssland, Kuznetsov 1911.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1097. BORDSSPEGEL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1097. BORDSSPEGEL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1018. AMPEL, för tre ljus. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1018. AMPEL, för tre ljus. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
314. Tomaso Salini Hans efterföljd, Räv i hönsgården.
314. Tomaso Salini Hans efterföljd, Räv i hönsgården.
Klubbat pris 
240 000 SEK
Utropspris
200 000 - 225 000 SEK
312. Marco Ricci Hans krets, Pastoralt landskap med figurer och boskap.
312. Marco Ricci Hans krets, Pastoralt landskap med figurer och boskap.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 55 000 SEK
340. Allegori över kärleken.
340. Allegori över kärleken.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
50 000 - 55 000 SEK
1287. KÅSA, 6:e Artellen, Moskva 1908-1917.
1287. KÅSA, 6:e Artellen, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
125 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1295. TESPADE, Moskva 1899-1908.
1295. TESPADE, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
500 - 1 000 SEK
383. Elias Martin, Pastoralt landskap med badande herdinnor.
383. Elias Martin, Pastoralt landskap med badande herdinnor.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
270. Henric Ankarcrona, Kavalleristrid vid Atlasbergen.
270. Henric Ankarcrona, Kavalleristrid vid Atlasbergen.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1462. SKÅL, keramik. Korea, 13/1400-tal.
1462. SKÅL, keramik. Korea, 13/1400-tal.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1724. URNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1724. URNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1673. FAT, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
1673. FAT, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1727. RÖKELSKAR, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1727. RÖKELSKAR, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1519. DEKORDEL, jade. Qing dynastin (1644-1912).
1519. DEKORDEL, jade. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1549. RÖKELSEKAR, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
1549. RÖKELSEKAR, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1726. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1726. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1728. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1728. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1077. BORDSPENDYL, av Faisant (urmakare i Paris nämnd 1806 och 1820).
1077. BORDSPENDYL, av Faisant (urmakare i Paris nämnd 1806 och 1820).
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
550. DESSERTSKEDAR, 12 st, av  A.F. Hellman, Uppsala 1833.
550. DESSERTSKEDAR, 12 st, av A.F. Hellman, Uppsala 1833.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1288. KÅSA, 11:e Artellen, Moskva 1908-1917.
1288. KÅSA, 11:e Artellen, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1313. MINNESBÄGARE, emalj. Ryssland, 1896.
1313. MINNESBÄGARE, emalj. Ryssland, 1896.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
949. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska.
949. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
936. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska. Gripsholmsmodell.
936. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska. Gripsholmsmodell.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
888. VITRINSKÅP. Sengustavianskt.
888. VITRINSKÅP. Sengustavianskt.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
863. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
863. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
934. BERGERE. Frankrike, 1800-talets början. Empire.  I Jacob-Desmalters art.
934. BERGERE. Frankrike, 1800-talets början. Empire. I Jacob-Desmalters art.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
859. BYRÅ, av Anders Hult (mästare i Stockholm 1767-73). Rokoko.
859. BYRÅ, av Anders Hult (mästare i Stockholm 1767-73). Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
952. KARMSTOL. Gustaviansk. En senare kopia medföljer.
952. KARMSTOL. Gustaviansk. En senare kopia medföljer.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
963. KARMSTOL. Frankrike, 1800-tal.
963. KARMSTOL. Frankrike, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
931. BERGERE. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
931. BERGERE. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
930. BERGERER, ett par, av Pillot (mästare i Nîmes ca 1780). Louis XVI.
930. BERGERER, ett par, av Pillot (mästare i Nîmes ca 1780). Louis XVI.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
927. BERGERE, av Nicolas Blanchard (mästare i Paris 1738-1749). Louis XV.
927. BERGERE, av Nicolas Blanchard (mästare i Paris 1738-1749). Louis XV.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
928. BERGERE. Louis XV.
928. BERGERE. Louis XV.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
960. KARMSTOL. Frankrike, 1700-talets första hälft. Régence.
960. KARMSTOL. Frankrike, 1700-talets första hälft. Régence.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
453. KAFFEKANNA, sannolikt Johann Georg Kloss, Augsburg 1737-1739.
453. KAFFEKANNA, sannolikt Johann Georg Kloss, Augsburg 1737-1739.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
385. Axel Fredrik Cederholm, Landskap med figurstaffage.
385. Axel Fredrik Cederholm, Landskap med figurstaffage.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1120. EMALJPLAKETT, av Henry Pierce Bone (1779-1855), London 1837.
1120. EMALJPLAKETT, av Henry Pierce Bone (1779-1855), London 1837.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1255. Rysk ädling med St Anna och St Andreasorden.
1255. Rysk ädling med St Anna och St Andreasorden.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1405. FAT, fajans. Rörstrand, daterat St: 19/9 (17)59, 3 1/2 DK.
1405. FAT, fajans. Rörstrand, daterat St: 19/9 (17)59, 3 1/2 DK.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
153. Bruno Liljefors, Skogslandskap med jägare.
153. Bruno Liljefors, Skogslandskap med jägare.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
138. Richard Bergh, Porträtt av August Strindberg.
138. Richard Bergh, Porträtt av August Strindberg.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
48. Ernst Josephson, "Sommarlandskap med bikupor".
48. Ernst Josephson, "Sommarlandskap med bikupor".
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
261. Carl Johan Fahlcrantz, Nyköpings slott.
261. Carl Johan Fahlcrantz, Nyköpings slott.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
318. Judith med Holofernes huvud.
318. Judith med Holofernes huvud.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
77. Anshelm Schultzberg, Vårlandskap, Grangärde.
77. Anshelm Schultzberg, Vårlandskap, Grangärde.
Klubbat pris 
72 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
33. Julia Beck, Landskap i dis.
33. Julia Beck, Landskap i dis.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
83. Elias Erdtman, Friluftsmålare och blommande fruktträd, Grez.
83. Elias Erdtman, Friluftsmålare och blommande fruktträd, Grez.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
85. August Hagborg, Franskt kustlandskap.
85. August Hagborg, Franskt kustlandskap.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
886. HÖRNVITRINSKÅP. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
886. HÖRNVITRINSKÅP. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1180. SEMIANTIK KAYSERI FIGURAL. 165,5 x 114 cm.
1180. SEMIANTIK KAYSERI FIGURAL. 165,5 x 114 cm.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
884. SKÅP. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
884. SKÅP. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
909. BORD. Mälardalen omkring år 1800.
909. BORD. Mälardalen omkring år 1800.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
887. VITRINSKÅP. Troligen Frankrike, 1700-talets andra hälft.
887. VITRINSKÅP. Troligen Frankrike, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
251. Oskar I, Hund på rödklädd stol.
251. Oskar I, Hund på rödklädd stol.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1151. VÄVD TAPET. Gobelängteknik. 309 x 325 cm. Flandern 1600-tal.
1151. VÄVD TAPET. Gobelängteknik. 309 x 325 cm. Flandern 1600-tal.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
988. SPEGEL. Sengustaviansk.
988. SPEGEL. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1060. GOLVUR. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
1060. GOLVUR. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
114. Thure Wallner, Örnnästet.
114. Thure Wallner, Örnnästet.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
58. Carl Trägårdh, "Vattenvegetation, Etaples".
58. Carl Trägårdh, "Vattenvegetation, Etaples".
Klubbat pris 
115 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
149. Bruno Liljefors, Skogsglänta med dimstråk.
149. Bruno Liljefors, Skogsglänta med dimstråk.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
39. Wilhelm von Gegerfelt, "Strandparti", Normandie/Bretagne.
39. Wilhelm von Gegerfelt, "Strandparti", Normandie/Bretagne.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1265. IKON. RYSSLAND 1800-TAL
HELGONFRAMSTÄLLNINGAR OCH SCENER UR JESU LIV.
1265. IKON. RYSSLAND 1800-TAL HELGONFRAMSTÄLLNINGAR OCH SCENER UR JESU LIV.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1266. IKON. RYSSLAND 1800-TAL.
JUNGFRU MARIA OCH JESUSBARNET.
1266. IKON. RYSSLAND 1800-TAL. JUNGFRU MARIA OCH JESUSBARNET.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1268. IKON. RYSSLAND 1800-TAL
GUDSMODERN.
1268. IKON. RYSSLAND 1800-TAL GUDSMODERN.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1267. IKON. RYSSLAND 1800-TAL.
GUDSMODERNS DÖD.
1267. IKON. RYSSLAND 1800-TAL. GUDSMODERNS DÖD.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
18. John Bauer, Flicka med blå fågel.
18. John Bauer, Flicka med blå fågel.
Klubbat pris 
96 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
345. Kurtis.
345. Kurtis.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
1264. IKON. RYSSLAND. OMKRING 1900.
GUDSMODERN FRÅN CHESTOKOVA.
1264. IKON. RYSSLAND. OMKRING 1900. GUDSMODERN FRÅN CHESTOKOVA.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
262. Gustaf Wilhelm Palm, Motiv från Romerska Campagnan.
262. Gustaf Wilhelm Palm, Motiv från Romerska Campagnan.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1104. SKULPTURER, fyra stycken. Barock, 1600/1700-tal.
1104. SKULPTURER, fyra stycken. Barock, 1600/1700-tal.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
160. John Bauer, "Troll".
160. John Bauer, "Troll".
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
108. Bruno Liljefors, Kråka i tall.
108. Bruno Liljefors, Kråka i tall.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
1566. FAT, porslin, Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1566. FAT, porslin, Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1677. FLASKA, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1619).
1677. FLASKA, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1619).
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1713. POKALER, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1713. POKALER, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
502. SÅSKANNOR, ett par, sannolikt av William Skeen, London 1755.
502. SÅSKANNOR, ett par, sannolikt av William Skeen, London 1755.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
428. Albrecht Dürer, "Christus am Ölberg", ur;. "Die grosse Passion".
428. Albrecht Dürer, "Christus am Ölberg", ur;. "Die grosse Passion".
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1770. GOLVURNA, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912).
1770. GOLVURNA, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
366. Nicolas de Largilliere Hans krets, Porträtt av dam med knähund och notblad.
366. Nicolas de Largilliere Hans krets, Porträtt av dam med knähund och notblad.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
353. Porträtt av ämbetsman.
353. Porträtt av ämbetsman.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
119. Nils Nilsson Skum, Rendrivning.
119. Nils Nilsson Skum, Rendrivning.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
1261. IKON. RUMÄNIEN (MOLDAVIEN) 1800-TAL.
DE RÄTTROGNAS FÖRSAMLING.
1261. IKON. RUMÄNIEN (MOLDAVIEN) 1800-TAL. DE RÄTTROGNAS FÖRSAMLING.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1327. ÄGG, porslin. Ryssland, 1800-talets slut.
1327. ÄGG, porslin. Ryssland, 1800-talets slut.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
12. John Bauer, "Stormjätten, jordskakaren".
12. John Bauer, "Stormjätten, jordskakaren".
Klubbat pris 
125 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1605. FLASKA, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1605. FLASKA, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK