Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 562

 
1556 föremål
357. Ferdinand Fagerlin, "Den förhånade ungkarlen".
357. Ferdinand Fagerlin, "Den förhånade ungkarlen".
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
16. Nils Kreuger, Vintrig boulevardscen med hästdroska.
16. Nils Kreuger, Vintrig boulevardscen med hästdroska.
Klubbat pris 
88 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
483. SKRIVSKÅP.  England, 1700-talets första hälft. Queen Anne.
483. SKRIVSKÅP. England, 1700-talets första hälft. Queen Anne.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
175. Axel Petersson Döderhultarn, Sittande dragspelare och danspar.
175. Axel Petersson Döderhultarn, Sittande dragspelare och danspar.
Klubbat pris 
41 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
261. SEMIANTIK KESHAN s.k. Motachem. 209 x 137 cm.
261. SEMIANTIK KESHAN s.k. Motachem. 209 x 137 cm.
Klubbat pris 
74 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
262. SEMIANTIK KESHAN s.k. Motachem. 212 x 134,5 cm.
262. SEMIANTIK KESHAN s.k. Motachem. 212 x 134,5 cm.
Klubbat pris 
68 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1572. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin med Yongzhengs sex karaktärers märke.
1572. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin med Yongzhengs sex karaktärers märke.
Klubbat pris 
400 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
361. Bengt Nordenberg, "På Orgelläktaren".
361. Bengt Nordenberg, "På Orgelläktaren".
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
809. MOCKAKANNA, av Alexander Jaschinkov, S:t Petersburg 1805.
809. MOCKAKANNA, av Alexander Jaschinkov, S:t Petersburg 1805.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
767. SERVISDELAR, fem stycken, porslin. Berlin, 1700-tal.
767. SERVISDELAR, fem stycken, porslin. Berlin, 1700-tal.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
99. Carl Fredrik Hill, "Klippskär".
99. Carl Fredrik Hill, "Klippskär".
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
73. August Hagborg, Ostronplockerskor, Bretagne.
73. August Hagborg, Ostronplockerskor, Bretagne.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
315. David von Cöln, Vid Vulkanus smedja.
315. David von Cöln, Vid Vulkanus smedja.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
84. HELMER OSSLUND, Gouache och akvarell, sign.
84. HELMER OSSLUND, Gouache och akvarell, sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
906. UPPSATSSKÅLAR, ett par, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1895.
906. UPPSATSSKÅLAR, ett par, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1895.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
348. Albert Blombergsson, Vy från Sandarne.
348. Albert Blombergsson, Vy från Sandarne.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
56. Johan Krouthén, Sommarlandskap med väderkvarn.
56. Johan Krouthén, Sommarlandskap med väderkvarn.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
711. BORDSTELEFON. LM ERICSSON. "Kaffekvarnen".
711. BORDSTELEFON. LM ERICSSON. "Kaffekvarnen".
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
355. Ferdinand Fagerlin, "Den förtvivlade friaren".
355. Ferdinand Fagerlin, "Den förtvivlade friaren".
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
561. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
561. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
710. BORDSTELEFON. L.M. ERICSSON & Co, Stockholm. Modell 1878.
710. BORDSTELEFON. L.M. ERICSSON & Co, Stockholm. Modell 1878.
Klubbat pris 
160 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1181. RING, sk eternity ring, briljantslipade diamanter, tot. ca 4.20 ct.
1181. RING, sk eternity ring, briljantslipade diamanter, tot. ca 4.20 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
1582. SERVIS, 89 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1582. SERVIS, 89 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
367. Dieric Bouts Hans efterföljd, Utdrivandet ur paradiset.
367. Dieric Bouts Hans efterföljd, Utdrivandet ur paradiset.
Klubbat pris 
150 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
617. AMPEL, Empirestil, 1800-tal. H 130.
617. AMPEL, Empirestil, 1800-tal. H 130.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
351. Gustaf Wilhelm Palm Tillskriven, Vy från Monte Pellegrino och Palermo.
351. Gustaf Wilhelm Palm Tillskriven, Vy från Monte Pellegrino och Palermo.
Klubbat pris 
88 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
537. KOLONNER, ett par. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire.
537. KOLONNER, ett par. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
404. Flickporträtt med hund och fågel.
404. Flickporträtt med hund och fågel.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1060. DIAMANT, briljantslipad, oinfattad, 1.01 ct. Cert. IGI.
1060. DIAMANT, briljantslipad, oinfattad, 1.01 ct. Cert. IGI.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
1061. DIAMANT, briljantslipad, oinfattad, 1 ct. Cert. IGI.
1061. DIAMANT, briljantslipad, oinfattad, 1 ct. Cert. IGI.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
506. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
506. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
668. BORDSPENDYL. Empire, 1800-talets början.
668. BORDSPENDYL. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
446. John Vivian Tillskrivna, Venetianska vedutor.
446. John Vivian Tillskrivna, Venetianska vedutor.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
703. LÄSLAMPA, för två ljus. Frankrike, 1700-talets mitt. Rokoko.
703. LÄSLAMPA, för två ljus. Frankrike, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
552. KARMSTOL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
552. KARMSTOL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
606. LJUSKRONA, sengustaviansk, omkring år 1800. H 85.
606. LJUSKRONA, sengustaviansk, omkring år 1800. H 85.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
674. GOLVUR. England, omkring år 1700. Markwick, London.
674. GOLVUR. England, omkring år 1700. Markwick, London.
Klubbat pris 
76 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
676. BORDSUR. Tyskland, 1600-tal.
676. BORDSUR. Tyskland, 1600-tal.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
682. BORDSUR, av Jacob Dentzel, Wien, 1700-tal.
682. BORDSUR, av Jacob Dentzel, Wien, 1700-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1461. TRÄDGÅRDSPALL, keramik. Qing dynastin, omkring 1800.
1461. TRÄDGÅRDSPALL, keramik. Qing dynastin, omkring 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
688. URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Karl Johan.
688. URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Karl Johan.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
247. ANTIK HERIS. 395,5 x 280,5 cm.
247. ANTIK HERIS. 395,5 x 280,5 cm.
Klubbat pris 
68 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
308. INDISK troligen. 596,5 x 401,5 cm.
308. INDISK troligen. 596,5 x 401,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
222. AUGUSTE MUSIN. Olja på duk, Sign.
222. AUGUSTE MUSIN. Olja på duk, Sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
7. Arthur Bianchini, "Utsikt mot Högalid".
7. Arthur Bianchini, "Utsikt mot Högalid".
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
660. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
660. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
397. Massimo Stanzione Tillskriven, Bebådelsen.
397. Massimo Stanzione Tillskriven, Bebådelsen.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
330. Georg Engelhard Schröder, Mytologisk scen.
330. Georg Engelhard Schröder, Mytologisk scen.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
378. OKÄND KONSTNÄR, olja på uppfordrad duk, Italien, 16/1700-tal.
378. OKÄND KONSTNÄR, olja på uppfordrad duk, Italien, 16/1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1054. RING, briljantslipad diamant, 1.50 ct.
1054. RING, briljantslipad diamant, 1.50 ct.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
1414. FAT, porslin. Qing dynastin, med Qianlongs sigillmärke.
1414. FAT, porslin. Qing dynastin, med Qianlongs sigillmärke.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
425. Frans Snyders Hans art, I kött, fisk och grönsaksståndet.
425. Frans Snyders Hans art, I kött, fisk och grönsaksståndet.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
400. Cornelis Jansz. de Heem, Stilleben med frukt och grönsaker.
400. Cornelis Jansz. de Heem, Stilleben med frukt och grönsaker.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
430. Leandro Bassano Hans krets, Noaks ark.
430. Leandro Bassano Hans krets, Noaks ark.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
226. Émile Vernon, Flicka med tusenskönor.
226. Émile Vernon, Flicka med tusenskönor.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
31. Olle Hjortzberg, Stilleben med tulpaner, äpplen och druvor.
31. Olle Hjortzberg, Stilleben med tulpaner, äpplen och druvor.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
998. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 5.85 ct.
998. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 5.85 ct.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
790. VAS, porslin. Sèvres, daterad 1889, samt 1893 för dekorationen.
790. VAS, porslin. Sèvres, daterad 1889, samt 1893 för dekorationen.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
883. SOCKERSKRIN, av Daniel Lundström, Stockholm 1775. Rokoko.
883. SOCKERSKRIN, av Daniel Lundström, Stockholm 1775. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
21. Anshelm Schultzberg, "Blommande fruktträd, Surèsnes".
21. Anshelm Schultzberg, "Blommande fruktträd, Surèsnes".
Klubbat pris 
74 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
72. August Hagborg, Ostronplockerskor, Bretagne.
72. August Hagborg, Ostronplockerskor, Bretagne.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
504. BYRÅ. Stockhomsarbete, 1700-talets slut. Gustaviansk.
504. BYRÅ. Stockhomsarbete, 1700-talets slut. Gustaviansk.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1490. VAS, porslin. Troligen Republik, med sigillmärke i rött.
1490. VAS, porslin. Troligen Republik, med sigillmärke i rött.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
110. Gottfrid Kallstenius, Möteplatsen.
110. Gottfrid Kallstenius, Möteplatsen.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
514. BORD. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Gustavianskt.
514. BORD. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Gustavianskt.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
383. Johan Christian Vollerdt Tillskriven, Vinterlandskap med figurer på isen.
383. Johan Christian Vollerdt Tillskriven, Vinterlandskap med figurer på isen.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
697. TAZZOR, ETT PAR, SAMT EN ETAGÈRE. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
697. TAZZOR, ETT PAR, SAMT EN ETAGÈRE. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
882. SOCKERSKRIN, av Jonas Thomasson Ronander, Stockholm 1766. Rokoko.
882. SOCKERSKRIN, av Jonas Thomasson Ronander, Stockholm 1766. Rokoko.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
620. KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
620. KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
867. DYCKESKANNA, av Paul Solanier, Augsburg 1689.
867. DYCKESKANNA, av Paul Solanier, Augsburg 1689.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
487. RULLKLAFFSEKRETÄR. Tyskland, 1700-talets slut.
487. RULLKLAFFSEKRETÄR. Tyskland, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
712. BORDSTELEFON. ELEKTRISK BUREAU, KRISTIANIA, NORGE, Ca 1885. No 15591.
712. BORDSTELEFON. ELEKTRISK BUREAU, KRISTIANIA, NORGE, Ca 1885. No 15591.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
611. LJUSKRONA, för sex ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
611. LJUSKRONA, för sex ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris 
58 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
440. Vilande Diana.
440. Vilande Diana.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1093. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 3 ct.
1093. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 3 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK