Vårens Klassiska 568

157 föremål
663. LJUSSTAKAR, två stycken snarlika. Barock, omkring år 1700.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
752. VINKANNA, av Anders Hedenbom (1721-48) Örebro. Senbarock.
Klubbat pris
8 600 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
717. RESEGLOB. Lane's Improved Globe London, 1820/30-tal.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
710. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
771. ÖLGÅS. Norge, 1800-tal.
771. ÖLGÅS. Norge, 1800-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
627. SPEGEL. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
668. LJUSSTAKAR, ett par. Rokoko, 1700-talets mitt.
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
757. BRÄNNVINSKÅL, av Magnus Söderberg 1736 (1716-1748/67) Stockholm.
Klubbat pris
23 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
687. LÄSLAMPA, för ett ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
767. DÖRRÖVERSTYCKE. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
734. SMÖRASK med LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
769. DRYCKESKANNA. Norge, 1700/1800-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
768. DRYCKESKANNA. Norge, 1700/1800-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
770. DRYCKESKANNA. Norge, 1700/1800-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
773. ÖLGÅS. Sverige/Norge, daterad 1813.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
655. KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Sverige, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
716. KRONKOMPASS. 1700-talets slut.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
669. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1740-tal. Louis XV.
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
636. SPEGEL. Stockholmsarbete 1778. Gustaviansk.
Klubbat pris
13 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
690. BORDSLAMPA. Frankrike 1800-talets första hälft. Senempire.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
760. SKRIN, av Jacob Siölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785).
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
662. LJUSSTAKAR, ett par. Barock, omkring år 1700.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
660. LJUSSTAKAR, ett par, av Martin Artedius, Norrköping 1802. Sengustavianska.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
772. ÖLGÅS. Norge, 1800-tal.
772. ÖLGÅS. Norge, 1800-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
764. FICKURSSTÄLL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
661. LJUSSTAKE. Nürnberg, 1600-talets andra hälft. Barock.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
763. DOSA, Tyskland 1700-tal.
763. DOSA, Tyskland 1700-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
762. DOSA. Mellaneuropa, 1700/1800-tal.
Klubbat pris
6 300 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
715. EKVATORIALKOMPASSOLUR, av Johann Willebrand (1658-1726). Senbarock.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
754. KANNA, av Sven Bengtsson Roos (1768-1802) Göteborg.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
753. KANNA, av Carl Gustaf Malmborg (1767-1806) Stockholm.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
747. LJUSSTAKAR, ett par. Älvdalen, omkring år 1900.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
744. MORTEL MED PISTILL. Älvdalen, 1800-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
742. DOSA, porfyr. Älvdalen 1800-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
738. SALTKAR, ett par. Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
743. SKRIN. Älvdalen, 1800-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
664. LJUSSTAKE. Barock, omkring år 1700.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
665. LJUSSTAKE. Barock, omkring år 1700.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
748. VÄCKARKLOCKA. Älvdalen, 1900-talets första del.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
739. SALTKAR, ett par. Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
721. URNOR, ett par. Frankrike, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
735. SMÖRKNIVAR, ett par, samt OSTKNIV. Älvdalen, omkring år 1900.
Klubbat pris
1 700 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
736. PASTEJKNIVAR, ett par, samt OSTKNIV. Älvdalen, omkring år 1900.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
737. SALTKAR, ett par. Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
756. FAT, av Eric Pettersson Krietz (1753-1795/1805) Stockholm. Rokoko.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
666. ELDDON, med vaxstapelställ, flintlås. Omkring år 1800.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
750. EMALJPLAKETTER, två stycken, sannolikt Limoges 1600-tal.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
749. EMALJPLAKETT, sannolikt Limoges 1600-tal.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
745. PIGMENTRIVARE, två stycken, Älvdalen 1800-tal.
Klubbat pris
1 700 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
751. EMALJPLAKETT, sannolikt Limoges, 1800-tal.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
740. SALTKAR. Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.
Klubbat pris
900 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK