Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 574

 
132 föremål
805. BÄGARE, silver, av Balthazar Haydt, Augsburg, 1670.
805. BÄGARE, silver, av Balthazar Haydt, Augsburg, 1670.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
821. DRYCKESKANNA, av Niclas Warneck, Karlstad 1741.
821. DRYCKESKANNA, av Niclas Warneck, Karlstad 1741.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
840. GRÄDDSNÄCKA, av Lars Hessling, Linköping 1778. Rokoko.
840. GRÄDDSNÄCKA, av Lars Hessling, Linköping 1778. Rokoko.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
808. BÄGARE, ostämplad. Österrike-Ungern 1700-talets början.
808. BÄGARE, ostämplad. Österrike-Ungern 1700-talets början.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
853. TEKANNA, av John Samuel Hunt, London 1849. Nyrokoko.
853. TEKANNA, av John Samuel Hunt, London 1849. Nyrokoko.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
872. DUBBELDOSA, pärlemor och silver, ostämplad, Sverige 1700-tal.
872. DUBBELDOSA, pärlemor och silver, ostämplad, Sverige 1700-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
825. DOPFAT, spanska stämplar, sannolikt 1759. Rokoko.
825. DOPFAT, spanska stämplar, sannolikt 1759. Rokoko.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
837. TE- och SOCKERDOSA, av George Ibbot, London 1754.
837. TE- och SOCKERDOSA, av George Ibbot, London 1754.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
877. SNUSDOSA, Jonas Berg, Stockholm 1780. Gustaviansk.
877. SNUSDOSA, Jonas Berg, Stockholm 1780. Gustaviansk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
878. SNUSDOSA, guld en troi coleurs 18k, Paris 1700-tal.
878. SNUSDOSA, guld en troi coleurs 18k, Paris 1700-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
871. RAM, av W.A. Bolin, Stockholm 1919.
871. RAM, av W.A. Bolin, Stockholm 1919.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
879. CHATELAINE, förgylld mässing. Rokoko.
879. CHATELAINE, förgylld mässing. Rokoko.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
901. SKED med fasetterad knopp, ostämplad, sannolikt Breslau c:a 1600.
901. SKED med fasetterad knopp, ostämplad, sannolikt Breslau c:a 1600.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
902. SKED med dubbel kerubknopp, s.k. apostelsked, ostämplad, Polsk typ c:a 1600.
902. SKED med dubbel kerubknopp, s.k. apostelsked, ostämplad, Polsk typ c:a 1600.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
899. SKED med fasetterd knopp, av Thomas Smolde, Riga (verksam 1580-1602).
899. SKED med fasetterd knopp, av Thomas Smolde, Riga (verksam 1580-1602).
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
888. BÄGARE, av Herman Hermansson, Göteborg 1706.
888. BÄGARE, av Herman Hermansson, Göteborg 1706.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
822. DRYCKESKANNA, av Niclas Warneck, Karlstad 1757.
822. DRYCKESKANNA, av Niclas Warneck, Karlstad 1757.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
884. BÄGARE, av Orm Wibeck, Borås 1698. Karolinsk.
884. BÄGARE, av Orm Wibeck, Borås 1698. Karolinsk.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
852. SOCKERSKRIN, av Anders Lundqvist, Stockholm 1831. Empire.
852. SOCKERSKRIN, av Anders Lundqvist, Stockholm 1831. Empire.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
889. BÄGARE, av Petter Ersson Lund, Stockholm 1730.
889. BÄGARE, av Petter Ersson Lund, Stockholm 1730.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
924. SKED med druvknopp, av Michel Pohl d.ä., Stockholm 1694.
924. SKED med druvknopp, av Michel Pohl d.ä., Stockholm 1694.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
917. SKED med volutknopp, omärkt, Skandinavien 1600-tal.
917. SKED med volutknopp, omärkt, Skandinavien 1600-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
918. SKED med dubbel kerubknopp, ostämplad, Skandinavien 1600-tal.
918. SKED med dubbel kerubknopp, ostämplad, Skandinavien 1600-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
920. SKED med serafknopp, ostämplad, Skandinavien 1600-tal.
920. SKED med serafknopp, ostämplad, Skandinavien 1600-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
845. SOCKERSKRIN, av Anders Schotte, Uddevalla 1785. Rokoko.
845. SOCKERSKRIN, av Anders Schotte, Uddevalla 1785. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
844. GRÄDDSNÄCKA, av Anders Schotte, Uddevalla 1784. Rokoko.
844. GRÄDDSNÄCKA, av Anders Schotte, Uddevalla 1784. Rokoko.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
912. SKED, otydlig stämpel, Skandinavien 1600-tal.
912. SKED, otydlig stämpel, Skandinavien 1600-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
816. DRYCKESKANNA, av Peter II Rode, Danzig (verksam 1654-1699).
816. DRYCKESKANNA, av Peter II Rode, Danzig (verksam 1654-1699).
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
909. SKED med kronknopp, ostämplad, Skandinavien 1600-tal.
909. SKED med kronknopp, ostämplad, Skandinavien 1600-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
876. DOSA, av Lars Boye, Stockholm 1781.
876. DOSA, av Lars Boye, Stockholm 1781.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
893. BÄGARE, av Martin Bernström, Härnösand (verksam 1742-1779(-82)).
893. BÄGARE, av Martin Bernström, Härnösand (verksam 1742-1779(-82)).
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
810. KONFEKTFAT, av Wolter Siwers, Norrköping (verksam 1693-1722 (-24)). Senbarock.
810. KONFEKTFAT, av Wolter Siwers, Norrköping (verksam 1693-1722 (-24)). Senbarock.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
802. DOSA, ostämplad c:a 1700. Barock.
802. DOSA, ostämplad c:a 1700. Barock.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
824. NATTVARDSKALK, av Johann Friedrich Hartung, Königsberg 1767.
824. NATTVARDSKALK, av Johann Friedrich Hartung, Königsberg 1767.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
933. RAGUSKED, av Andreas Kinberg, Borås 1767. Rokoko.
933. RAGUSKED, av Andreas Kinberg, Borås 1767. Rokoko.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
823. DRYCKESKANNA, av Nils Trybom, Linköping 1760.
823. DRYCKESKANNA, av Nils Trybom, Linköping 1760.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
897. RESEBESTICK, 3 delar, ostämplade, Tyskland 1600-tal.
897. RESEBESTICK, 3 delar, ostämplade, Tyskland 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
929. SKED med kronknopp, av Johan Falckman, Halmstad 1725.
929. SKED med kronknopp, av Johan Falckman, Halmstad 1725.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
931. SKED med kronknopp, av Petter Zetterstens änka, Norrköping 1744.
931. SKED med kronknopp, av Petter Zetterstens änka, Norrköping 1744.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
932. SKED med kronknopp, av Sigismund Novosadi d.y., Karlskrona 1754.
932. SKED med kronknopp, av Sigismund Novosadi d.y., Karlskrona 1754.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
926. SKED med dubbel kerubknopp, otydlig mästarstämpel, Uppsala 1700-tal.
926. SKED med dubbel kerubknopp, otydlig mästarstämpel, Uppsala 1700-tal.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
937. Gustaf Möllenborg Stockholm 1874. Bestickuppsättning, 148 delar.
937. Gustaf Möllenborg Stockholm 1874. Bestickuppsättning, 148 delar.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 90 000 SEK
928. SKED med kronknopp, av Benedict Stechaus änka, Karlskrona 1716.
928. SKED med kronknopp, av Benedict Stechaus änka, Karlskrona 1716.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
934. SOPPSLEV, av Jacob Lampa, Stockholm 1780.
934. SOPPSLEV, av Jacob Lampa, Stockholm 1780.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
829. PRAKTKANNA, otydlig mästarstämpel, London 1817. Barock-stil.
829. PRAKTKANNA, otydlig mästarstämpel, London 1817. Barock-stil.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
814. VINKANNA, av Peter Polack, Reval (verksam 1659-1702).
814. VINKANNA, av Peter Polack, Reval (verksam 1659-1702).
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
859. Ljusstakar, ett par, okänd mästarstpl FD, Sverige 1770-tal. Rokoko.
859. Ljusstakar, ett par, okänd mästarstpl FD, Sverige 1770-tal. Rokoko.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
892. KÅSA, av Nils Reetz, 1759 (verksam i Umeå).
892. KÅSA, av Nils Reetz, 1759 (verksam i Umeå).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
890. TUMLARE, av Ferdinand Sehl d. y., Stockholm 1733.
890. TUMLARE, av Ferdinand Sehl d. y., Stockholm 1733.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
927. SKED med dubbel kerubknopp, möjligen av Thomas Upström, Uppsala 1705.
927. SKED med dubbel kerubknopp, möjligen av Thomas Upström, Uppsala 1705.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
887. BÄGARE, sannolikt av Joachim Meinecke (verksam 1703-1710), Riga.
887. BÄGARE, sannolikt av Joachim Meinecke (verksam 1703-1710), Riga.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
936. MEDICINSKED, dubbel, av Jonas Lindberg, Stockholm 1827.
936. MEDICINSKED, dubbel, av Jonas Lindberg, Stockholm 1827.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
831. TEKITTEL, av Gustaf Satafhell d.ä., Stockholm 1739. Senbarock.
831. TEKITTEL, av Gustaf Satafhell d.ä., Stockholm 1739. Senbarock.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
827. BRÄNNVINSSKÅL, av Niclas Wiggman, Kalmar, 1761.
827. BRÄNNVINSSKÅL, av Niclas Wiggman, Kalmar, 1761.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
809. BÄGARE med lock, av Michael May, Brassó (Kronstadt 1769-1776).
809. BÄGARE med lock, av Michael May, Brassó (Kronstadt 1769-1776).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
838. KONFEKTSKÅL, av Samuel Presser, Linköping 1768. Rokoko.
838. KONFEKTSKÅL, av Samuel Presser, Linköping 1768. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
807. BRÄNNVINSSKÅL, ostämplad, Skandinavien 1600-talets slut.
807. BRÄNNVINSSKÅL, ostämplad, Skandinavien 1600-talets slut.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
820. SKRIN, av Andreas Lorentzon Wall, Stockholm 1724. Senbarock.
820. SKRIN, av Andreas Lorentzon Wall, Stockholm 1724. Senbarock.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
875. ASK, av Petter Lindboms änka, Kalmar 1771. Gustaviansk.
875. ASK, av Petter Lindboms änka, Kalmar 1771. Gustaviansk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
900. SKED med kerubknopp, ostämplad, sannolikt Breslau sent 1500-tal.
900. SKED med kerubknopp, ostämplad, sannolikt Breslau sent 1500-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
923. SKED med dubbel kerubknopp, ostämplad, Skandinavien 1600-tal.
923. SKED med dubbel kerubknopp, ostämplad, Skandinavien 1600-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
812. KONFEKTFAT, av Wolter Siewers, Norrköping 1710, omstämplat 1816. Barock.
812. KONFEKTFAT, av Wolter Siewers, Norrköping 1710, omstämplat 1816. Barock.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
811. KONFEKTFAT, av Henning Petri, Nyköping 1702. Barock.
811. KONFEKTFAT, av Henning Petri, Nyköping 1702. Barock.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK