Höstens Klassiska 577

31 föremål
714. IKON med förgylld silverinfattning, Bebådelsen, S:t Petersburg 1794.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
715. IKON, grekisk, St. Mina, med datering 1814.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
717. IKON, Ryssland, 1800-tal. Den helige Nil Stolobenskij.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
718. IKON, med silverinfattning av Pavel Ovchinnikov, S:t Petersburg 1899-1908.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
722. SOCKERSKRIN, av Jakow Semenow Maslennikow, Moskva 1757.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
724. TESERVIS, 3 delar, av Sasikow, Moskva 1839.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
726. DRYCKESKANNA, av icke identifierad mästare, Moskva 1884.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
727. FABERGÉ, korg, silver, Moskva 1894.
Klubbat pris
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
731. JARDINIERE, liten, av Chlebnikov, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
732. KORG, av Elias Modig, S:t Petersburg 1827.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
733. KOVSH, av Ivan Chlebnikov, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
734. GLAS, fem stycken (4+1). Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
738. TALLRIK, porslin. Ryssland, Gardner, 1800-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
739. FIGURINER, två stycken, porslin. Ryssland, Popov, 1800-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
741. BREVPRESS. Frankrike, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
743. LJUSSTAKAR, ett par. Ryssland, 1830-tal. Empire.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
744. LÄSLAMPA, för två ljus. Ryssland, 1820/30-tal.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK