Moderna 584

607 föremål
504. AXEL EINAR HJORTH, fåtölj, "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, 1929.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
506. LARS HOLMSTRÖM, lampetter, ett par, Arvika, Swedish Grace.
Klubbat pris
37 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
507. SWEDISH GRACE, lampetter, ett par, 1920-30-tal.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
508. OTTO SCHULZ, skåp (sängskåp), Boet, Göteborg 1930-40-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
509. DANSK FORMGIVARE, fåtölj, Danmark, sannolikt 1940-tal.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
510. FLEMMING LASSEN, tillskriven, fåtölj, Danmark 1940-50-tal.
Klubbat pris
27 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
511. OTTO SCHULZ, soffa, Jio-Möbler, Jönköping sannolikt 1950-tal.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
514. SVEN-ERIK SKAWONIUS, tillskrivet, skåp, Stockholm 1940-50-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
515. MOGENS LASSEN, möjligen, fåtölj, Danmark 1940-50-tal.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
517. HANS ASPLUND, karmstolar, ett par, Nordiska Kompaniet 1955.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
518. CARL MALMSTEN, satsbord, "Släden".
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
519. FLYGSFORS, jordglob, 1950-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
520. GLÖSSNER & CO, soffbord, Stockholm 1946.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
524. DAVID ROSÉN, bord, "Berga", Nordiska Kompaniet 1938.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
525. OTTO SCHULZ, troligen, soffa, Boet, Göteborg 1940-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
526. ARNE FÄRNROT, fåtöljer, ett par, Sverige 1940-50-tal.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
527. SKANDINAVISK FORMGIVARE, golvarmatur, 1930-40-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
529. GRETA MAGNUSSON GROSSMAN, golvarmatur, "G-33", Bergboms, Malmö, 1950-tal.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
530. GRETA MAGNUSSON GROSSMAN, golvarmatur, "G-33",  Bergboms, Malmö, 1950-tal.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
532. BRUNO MATHSSON, arbetsstol, Firma Karl Mathsson, Värnamo.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
534. LARS HOLMSTRÖM, takarmatur, Arvika, Swedish Grace.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
536. LARS HOLMSTRÖM, takarmatur, Arvika, Swedish Grace.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
537. SVENSKA MÖBELFABRIKERNA, fåtöljer, ett par, Bodafors 1940-50-tal.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
538. CARL-AXEL ACKING, skrivbord, Nordiska Kompaniet, Sverige 1950-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
541. SAMMETSMÅLNING. 118 x 96,5 cm. Signerad R. Gowenius 37.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
542. VÄVNAD. "Blå Crocus". Gobelängvariant. 32,5 x 75 cm. Signerad AMF.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
543. VÄVNAD. "Blå crocus". Gobelängvariant. 32 x 55 cm. Signerad AMF.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
544. VÄVNAD. "Blå crocus". Gobelängvariant. 33 x 40 cm. Signerad AMF.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
545. DRAPERI. "Renaissance". Rölakan. 260,5 x 142,5 cm. Signerat MMF.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
546. DRAPERI. "Rågen". Inplock på linnebotten. 196 x 110,5 cm. Signerat MMF.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
549. VÄVD TAPET. Rölakan. 83 x 189 cm. Signerad MMF.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
555. MATTA. "Blåbär". Gobelängteknik. 132 x 89 cm. Signerad AB MMF BN.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 11 000 SEK
559. MATTA. "Blåarp". Gobelängteknik. 255 x 192 cm. Signerad AB MMF BN.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
561. MATTA. "Blommande träd". Flossa. 327,5 x 226,5 cm. Signerad MMF.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
562. MATTA. "Steninge". Flossa. 245,5 x 176 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
563. MATTA. "Ståndaren". Flossa. 210 x 132,5 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
564. MATTA. "Ängarna". Flossa. 188 x 151 cm. Signerad MMF.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
565. MATTA. "Tornet". Flossa. 359,5 x 256 cm. Signerad AB MMF KK BN.
Klubbat pris
200 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
566. MATTA. "Älgö". Flossa. 309 x 203,5 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
567. MATTA. Flossa. 220 x 138 cm. Signerad SB.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
568. MATTA. "Röda trädet". Flossa. 212 x 156 cm. Signerad AB MMF MR.
Klubbat pris
100 000 SEK
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
569. MATTA. "Krabban". Flossa. 260,5 x 189 cm. Signerad AB MMF BN.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
573. MATTA. Reliefflossa. 182 x 103,5 cm. Sverige 1930-1950-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
576. MATTA. Reliefflossa. 370,5 x 248 cm. Signerad IHK.
Klubbat pris
110 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
577. MATTA. "Höstmattan". Rölakan. 305,5 x 201,5 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
578. MATTA. "Röda åttan". Rölakan. 347,5 x 259 cm. Signerad MMF.
Klubbat pris
120 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
579. MATTA. "Grön äng". Rölakan. 253,5 x 170 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
580. MATTA. "Grön äng". Rölakan. 258 x 197 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
581. MATTA. "Röd Grön Äng". Rölakan. 355,5 x 231,5 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
145 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
582. MATTA. "Blå heden". Rölakan. 249,5 x 201,5 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
583. MATTA. "Bruna heden". Rölakan. 301 x 205 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
584. MATTA. "Bruna heden". Rölakan. 262 x 182,5 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
585. MATTA. "Bruna heden". Rölakan. 245 x 172 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
586. MATTA. "Vita Rutmattan". Rölakan. 244 x 159,5 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
587. MATTA. "Vita Rutmattan". Rölakan. 278,5 x 186 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
588. MATTA. "Vita Rutmattan". Rölakan. 296 x 204,5 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
589. MATTA. "Blå Plump". Rölakan. 232,5 x 160 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
190 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
590. MATTA. Slätvävd. 231,5 x 158 cm. Signerad NKT.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
593. MATTA. "Salerno röd". Rölakan. 260 x 194 cm. Signerad AB MMF BN.
Klubbat pris
150 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
594. MATTA. "Timglas". Rölakan. 231 x 170,5 cm. Signerad SB.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
595. MATTA. "Vitsippa". Rölakan. 223 x 166 cm. Signerad SB.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
596. MATTA. Rölakan. 275 x 207 cm. Sannolikt Svensk Hemslöjd,
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
597. MATTA. Rölakan. 364 x 234 cm. Sverige omkring 1900-talets mitt.
Klubbat pris
27 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
598. MATTA. Rölakan. 328 x 210 cm. Komponerad av Eva-Lisa Nordin.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
18 000 - 25 000 SEK
599. MATTA. Rölakan. 305 x 201 cm. Komponerad av Eva-Lisa Nordin.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
18 000 - 25 000 SEK
600. MATTA. Rölakan. 301 x 199 cm. Signerad CD.
Klubbat pris
100 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
601. MATTA. Rölakan. 224 x 150,5 cm. Signerad KLH IK.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
602. MATTA. Rölakan. 174 x 117,5 cm. Signerad KLH IK.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK