| Nr. | Föremål | Klubbat pris |
| 504 | AXEL EINAR HJORTH, fåtölj, "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, 1929. | 8 000 SEK |
| 505 | AXEL EINAR HJORTH, stolar, ett par, "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, ca 1929. | 16 000 SEK |
| 506 | LARS HOLMSTRÖM, lampetter, ett par, Arvika, Swedish Grace. | 37 000 SEK |
| 507 | SWEDISH GRACE, lampetter, ett par, 1920-30-tal. | 38 000 SEK |
| 508 | OTTO SCHULZ, skåp (sängskåp), Boet, Göteborg 1930-40-tal. | 26 000 SEK |
| 509 | DANSK FORMGIVARE, fåtölj, Danmark, sannolikt 1940-tal. | 32 000 SEK |
| 510 | FLEMMING LASSEN, tillskriven, fåtölj, Danmark 1940-50-tal. | 27 000 SEK |
| 511 | OTTO SCHULZ, soffa, Jio-Möbler, Jönköping sannolikt 1950-tal. | 46 000 SEK |
| 512 | OTTO SCHULZ, fåtöljer, ett par, Jio-Möbler, Jönköping sannolikt 1950-tal. | 55 000 SEK |
| 513 | SKRIVBORD och STOL, Marianne Von Münchow, Sverige, 1950-tal. | Återrop |
| 514 | SVEN-ERIK SKAWONIUS, tillskrivet, skåp, Stockholm 1940-50-tal. | 18 000 SEK |
| 515 | MOGENS LASSEN, möjligen, fåtölj, Danmark 1940-50-tal. | 17 000 SEK |
| 516 | KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, fåtöljer, 2 st, "Stora Eva" och "Stora Adam" ur serien Paradiset, NKs Triva-serie, 1950-60-tal. | 22 000 SEK |
| 517 | HANS ASPLUND, karmstolar, ett par, Nordiska Kompaniet 1955. | 50 000 SEK |
| 518 | CARL MALMSTEN, satsbord, "Släden". | 20 000 SEK |
| 519 | FLYGSFORS, jordglob, 1950-tal. | 12 000 SEK |
| 520 | GLÖSSNER & CO, soffbord, Stockholm 1946. | 17 000 SEK |
| 521 | OTTO SCHULZ, soffa samt fåtöljer, ett par "Schulz", Jio-Möbler, Jönköping. | 75 000 SEK |
| 522 | ERIK CHAMBERT, stolar, 6 st, "Poem" för Chamberts Möbelfabriker, Norrköping, sannolikt 1950-tal. | 28 000 SEK |
| 523 | DAVID ROSÉN, fåtöljer, ett par, "Berga", Nordiska Kompaniet 1940-tal. | 10 000 SEK |
| 524 | DAVID ROSÉN, bord, "Berga", Nordiska Kompaniet 1938. | 2 000 SEK |
| 525 | OTTO SCHULZ, troligen, soffa, Boet, Göteborg 1940-tal. | 6 500 SEK |
| 526 | ARNE FÄRNROT, fåtöljer, ett par, Sverige 1940-50-tal. | 48 000 SEK |
| 527 | SKANDINAVISK FORMGIVARE, golvarmatur, 1930-40-tal. | 12 000 SEK |
| 528 | ERIK "KLOT-JOHAN" JOHANSSON, soffbord, Reiners Möbelfabrik, Mjölby 1942. | 40 000 SEK |
| 529 | GRETA MAGNUSSON GROSSMAN, golvarmatur, "G-33", Bergboms, Malmö, 1950-tal. | 42 000 SEK |
| 530 | GRETA MAGNUSSON GROSSMAN, golvarmatur, "G-33", Bergboms, Malmö, 1950-tal. | 40 000 SEK |
| 531 | AXEL LARSSON, sannolikt, fåtöljer, ett par, Svenska Möbelfabrikerna, Bodafors 1930-tal. | 15 000 SEK |
| 532 | BRUNO MATHSSON, arbetsstol, Firma Karl Mathsson, Värnamo. | 17 000 SEK |
| 533 | BRUNO MATHSSON, slagbord, "Maria", Firma Karl Mathsson, Värnamo, 1930-40-tal. | 26 000 SEK |
| 534 | LARS HOLMSTRÖM, takarmatur, Arvika, Swedish Grace. | 18 000 SEK |
| 535 | LARS HOLMSTRÖM, takarmatur, Arvika, Swedish Grace, 1920-30-tal. | 50 000 SEK |
| 536 | LARS HOLMSTRÖM, takarmatur, Arvika, Swedish Grace. | 44 000 SEK |
| 537 | SVENSKA MÖBELFABRIKERNA, fåtöljer, ett par, Bodafors 1940-50-tal. | 34 000 SEK |
| 538 | CARL-AXEL ACKING, skrivbord, Nordiska Kompaniet, Sverige 1950-tal. | 24 000 SEK |
| 539 | CARL MALMSTEN, fåtöljer, ett par "Berlin", sannolikt O.H. Sjögren, Tranås 1940-50-tal. | 19 000 SEK |
| 540 | CARL MALMSTEN, hängskåp, "Pluntan", dekormålat av Liselotte Malmsten 1994. | 17 000 SEK |
| 541 | SAMMETSMÅLNING. 118 x 96,5 cm. Signerad R. Gowenius 37. | Återrop |
| 542 | VÄVNAD. "Blå Crocus". Gobelängvariant. 32,5 x 75 cm. Signerad AMF. | 13 000 SEK |
| 543 | VÄVNAD. "Blå crocus". Gobelängvariant. 32 x 55 cm. Signerad AMF. | 9 000 SEK |
| 544 | VÄVNAD. "Blå crocus". Gobelängvariant. 33 x 40 cm. Signerad AMF. | 9 500 SEK |
| 545 | DRAPERI. "Renaissance". Rölakan. 260,5 x 142,5 cm. Signerat MMF. | 9 000 SEK |
| 546 | DRAPERI. "Rågen". Inplock på linnebotten. 196 x 110,5 cm. Signerat MMF. | 12 000 SEK |
| 547 | DRAPERI. "Rågen". Inplock på linnebotten. 187 x 130,5 cm. Signerat AB MMF. | 9 000 SEK |
| 548 | DRAPERI. "Rubinstjärnan". Inplock på linnebotten. 219 x 147 cm. Signerat AB MMF BN. | 22 000 SEK |
| 549 | VÄVD TAPET. Rölakan. 83 x 189 cm. Signerad MMF. | 18 000 SEK |
| 550 | VÄVD TAPET. "Mon Jardin". Gobelängteknik. 137 x 100,5 cm. Signerad GYNNING PF AUBUSSON. | 14 000 SEK |
| 551 | VÄVD TAPET. "Målaren i sin trädgård". Gobelängteknik. 160 x 238 cm. Signerad PF L. JIRLOW. | 165 000 SEK |
| 552 | MATTSKISSER, 11 ST. Akvarell, krita, blyerts m.m. De flesta signerade Ingegerd Torhamn och/eller it. | 9 000 SEK |
| 553 | MATTA. "Snäckorna". Gobelängteknik. 344,5 x 248 cm. Signerad AB MMF BN. | 155 000 SEK |
| 554 | MATTA. "Snäckorna". Gobelängteknik. 275,5 x 194 cm. Signerad AB MMF BN. | 85 000 SEK |
| 555 | MATTA. "Blåbär". Gobelängteknik. 132 x 89 cm. Signerad AB MMF BN. | 10 000 SEK |
| 556 | MATTA. "Fiskar". Rölakan och gobelängteknik. 323 x 216,5 cm. Komponerad av Elsa Gullberg. | 65 000 SEK |
| 557 | MATTA. "Tånga ljus". Gobelängteknik. 294 x 209 cm. Signerad AB MMF BN. | 95 000 SEK |
| 558 | MATTA. "Park, grön". Gobelängteknik. 381 x 293,5 cm. Signerad AB MMF BN. | 260 000 SEK |
| 559 | MATTA. "Blåarp". Gobelängteknik. 255 x 192 cm. Signerad AB MMF BN. | 65 000 SEK |
| 560 | MATTA. "Paula, ljus". Rund. Gobelängteknik. Diameter 267,5-272 cm. Signerad AB MMF BN. | 175 000 SEK |
| 561 | MATTA. "Blommande träd". Flossa. 327,5 x 226,5 cm. Signerad MMF. | 60 000 SEK |
| 562 | MATTA. "Steninge". Flossa. 245,5 x 176 cm. Signerad AB MMF. | Återrop |
| 563 | MATTA. "Ståndaren". Flossa. 210 x 132,5 cm. Signerad AB MMF. | 36 000 SEK |
| 564 | MATTA. "Ängarna". Flossa. 188 x 151 cm. Signerad MMF. | 13 000 SEK |
| 565 | MATTA. "Tornet". Flossa. 359,5 x 256 cm. Signerad AB MMF KK BN. | 200 000 SEK |
| 566 | MATTA. "Älgö". Flossa. 309 x 203,5 cm. Signerad AB MMF. | 50 000 SEK |
| 567 | MATTA. Flossa. 220 x 138 cm. Signerad SB. | 26 000 SEK |
| 568 | MATTA. "Röda trädet". Flossa. 212 x 156 cm. Signerad AB MMF MR. | 100 000 SEK |
| 569 | MATTA. "Krabban". Flossa. 260,5 x 189 cm. Signerad AB MMF BN. | 75 000 SEK |
| 570 | MATTA. "Stjärnflossa, blå". Flossa. 181,5 x 181 cm. Signerad AB MMF BN. | 110 000 SEK |
| 571 | MATTA. "Rutig grön halvflossa". Reliefflossa. 194,5 x 122 cm. Signerad AB MMF. | 30 000 SEK |
| 572 | MATTA. "Rutig blå halvflossa". Reliefflossa. 197 x 81 cm. Signerad AB MMF. | 50 000 SEK |
| 573 | MATTA. Reliefflossa. 182 x 103,5 cm. Sverige 1930-1950-tal. | 12 000 SEK |
| 574 | MATTA. "Snedrutan, blå". Reliefflossa. 408 x 305 cm. Signerad AB MMF BN. | 560 000 SEK |
| 575 | MATTA. "Gyllenrutan blå". Reliefflossa. 140 x 94 cm. Signerad AB MMF BN. | 38 000 SEK |
| 576 | MATTA. Reliefflossa. 370,5 x 248 cm. Signerad IHK. | 110 000 SEK |
| 577 | MATTA. "Höstmattan". Rölakan. 305,5 x 201,5 cm. Signerad AB MMF. | 48 000 SEK |
| 578 | MATTA. "Röda åttan". Rölakan. 347,5 x 259 cm. Signerad MMF. | 120 000 SEK |
| 579 | MATTA. "Grön äng". Rölakan. 253,5 x 170 cm. Signerad AB MMF. | 44 000 SEK |
| 580 | MATTA. "Grön äng". Rölakan. 258 x 197 cm. Signerad AB MMF. | 26 000 SEK |
| 581 | MATTA. "Röd Grön Äng". Rölakan. 355,5 x 231,5 cm. Signerad AB MMF. | 145 000 SEK |
| 582 | MATTA. "Blå heden". Rölakan. 249,5 x 201,5 cm. Signerad AB MMF. | 44 000 SEK |
| 583 | MATTA. "Bruna heden". Rölakan. 301 x 205 cm. Signerad AB MMF. | 60 000 SEK |
| 584 | MATTA. "Bruna heden". Rölakan. 262 x 182,5 cm. Signerad AB MMF. | 38 000 SEK |
| 585 | MATTA. "Bruna heden". Rölakan. 245 x 172 cm. Signerad AB MMF. | 28 000 SEK |
| 586 | MATTA. "Vita Rutmattan". Rölakan. 244 x 159,5 cm. Signerad AB MMF. | 28 000 SEK |
| 587 | MATTA. "Vita Rutmattan". Rölakan. 278,5 x 186 cm. Signerad AB MMF. | 32 000 SEK |
| 588 | MATTA. "Vita Rutmattan". Rölakan. 296 x 204,5 cm. Signerad AB MMF. | 32 000 SEK |
| 589 | MATTA. "Blå Plump". Rölakan. 232,5 x 160 cm. Signerad AB MMF. | 190 000 SEK |
| 590 | MATTA. Slätvävd. 231,5 x 158 cm. Signerad NKT. | 15 000 SEK |
| 591 | GALLERIMATTA (gångmatta). "Gråtaggen". Rölakan. 278 x 92,5 cm. Signerad AB MMF MR. | 20 000 SEK |
| 592 | MATTA. "Salerno grå" ("Kristianstad"). Rölakan. 306 x 229 cm. Signerad AB MMF BN. | 155 000 SEK |
| 593 | MATTA. "Salerno röd". Rölakan. 260 x 194 cm. Signerad AB MMF BN. | 150 000 SEK |
| 594 | MATTA. "Timglas". Rölakan. 231 x 170,5 cm. Signerad SB. | 60 000 SEK |
| 595 | MATTA. "Vitsippa". Rölakan. 223 x 166 cm. Signerad SB. | 55 000 SEK |
| 596 | MATTA. Rölakan. 275 x 207 cm. Sannolikt Svensk Hemslöjd, | 60 000 SEK |
| 597 | MATTA. Rölakan. 364 x 234 cm. Sverige omkring 1900-talets mitt. | 27 000 SEK |
| 598 | MATTA. Rölakan. 328 x 210 cm. Komponerad av Eva-Lisa Nordin. | 30 000 SEK |
| 599 | MATTA. Rölakan. 305 x 201 cm. Komponerad av Eva-Lisa Nordin. | 36 000 SEK |
| 600 | MATTA. Rölakan. 301 x 199 cm. Signerad CD. | 100 000 SEK |
| 601 | MATTA. Rölakan. 224 x 150,5 cm. Signerad KLH IK. | 17 000 SEK |
| 602 | MATTA. Rölakan. 174 x 117,5 cm. Signerad KLH IK. | 7 000 SEK |
| 603 | MATTA. "Falurutan mörk". Rölakan. 253,5 x 196,5 cm. Signerad AB MMF BN. | 130 000 SEK |