Moderna 584

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
504AXEL EINAR HJORTH, fåtölj, "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, 1929.8 000 SEK
505AXEL EINAR HJORTH, stolar, ett par, "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, ca 1929.16 000 SEK
506LARS HOLMSTRÖM, lampetter, ett par, Arvika, Swedish Grace.37 000 SEK
507SWEDISH GRACE, lampetter, ett par, 1920-30-tal.38 000 SEK
508OTTO SCHULZ, skåp (sängskåp), Boet, Göteborg 1930-40-tal.26 000 SEK
509DANSK FORMGIVARE, fåtölj, Danmark, sannolikt 1940-tal.32 000 SEK
510FLEMMING LASSEN, tillskriven, fåtölj, Danmark 1940-50-tal.27 000 SEK
511OTTO SCHULZ, soffa, Jio-Möbler, Jönköping sannolikt 1950-tal.46 000 SEK
512OTTO SCHULZ, fåtöljer, ett par, Jio-Möbler, Jönköping sannolikt 1950-tal.55 000 SEK
513SKRIVBORD och STOL, Marianne Von Münchow, Sverige, 1950-tal.Återrop
514SVEN-ERIK SKAWONIUS, tillskrivet, skåp, Stockholm 1940-50-tal.18 000 SEK
515MOGENS LASSEN, möjligen, fåtölj, Danmark 1940-50-tal.17 000 SEK
516KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, fåtöljer, 2 st, "Stora Eva" och "Stora Adam" ur serien Paradiset, NKs Triva-serie, 1950-60-tal.22 000 SEK
517HANS ASPLUND, karmstolar, ett par, Nordiska Kompaniet 1955.50 000 SEK
518CARL MALMSTEN, satsbord, "Släden".20 000 SEK
519FLYGSFORS, jordglob, 1950-tal.12 000 SEK
520GLÖSSNER & CO, soffbord, Stockholm 1946.17 000 SEK
521OTTO SCHULZ, soffa samt fåtöljer, ett par "Schulz", Jio-Möbler, Jönköping.75 000 SEK
522ERIK CHAMBERT, stolar, 6 st, "Poem" för Chamberts Möbelfabriker, Norrköping, sannolikt 1950-tal.28 000 SEK
523DAVID ROSÉN, fåtöljer, ett par, "Berga", Nordiska Kompaniet 1940-tal.10 000 SEK
524DAVID ROSÉN, bord, "Berga", Nordiska Kompaniet 1938.2 000 SEK
525OTTO SCHULZ, troligen, soffa, Boet, Göteborg 1940-tal.6 500 SEK
526ARNE FÄRNROT, fåtöljer, ett par, Sverige 1940-50-tal.48 000 SEK
527SKANDINAVISK FORMGIVARE, golvarmatur, 1930-40-tal.12 000 SEK
528ERIK "KLOT-JOHAN" JOHANSSON, soffbord, Reiners Möbelfabrik, Mjölby 1942.40 000 SEK
529GRETA MAGNUSSON GROSSMAN, golvarmatur, "G-33", Bergboms, Malmö, 1950-tal.42 000 SEK
530GRETA MAGNUSSON GROSSMAN, golvarmatur, "G-33", Bergboms, Malmö, 1950-tal.40 000 SEK
531AXEL LARSSON, sannolikt, fåtöljer, ett par, Svenska Möbelfabrikerna, Bodafors 1930-tal.15 000 SEK
532BRUNO MATHSSON, arbetsstol, Firma Karl Mathsson, Värnamo.17 000 SEK
533BRUNO MATHSSON, slagbord, "Maria", Firma Karl Mathsson, Värnamo, 1930-40-tal.26 000 SEK
534LARS HOLMSTRÖM, takarmatur, Arvika, Swedish Grace.18 000 SEK
535LARS HOLMSTRÖM, takarmatur, Arvika, Swedish Grace, 1920-30-tal.50 000 SEK
536LARS HOLMSTRÖM, takarmatur, Arvika, Swedish Grace.44 000 SEK
537SVENSKA MÖBELFABRIKERNA, fåtöljer, ett par, Bodafors 1940-50-tal.34 000 SEK
538CARL-AXEL ACKING, skrivbord, Nordiska Kompaniet, Sverige 1950-tal.24 000 SEK
539CARL MALMSTEN, fåtöljer, ett par "Berlin", sannolikt O.H. Sjögren, Tranås 1940-50-tal.19 000 SEK
540CARL MALMSTEN, hängskåp, "Pluntan", dekormålat av Liselotte Malmsten 1994.17 000 SEK
541SAMMETSMÅLNING. 118 x 96,5 cm. Signerad R. Gowenius 37.Återrop
542VÄVNAD. "Blå Crocus". Gobelängvariant. 32,5 x 75 cm. Signerad AMF.13 000 SEK
543VÄVNAD. "Blå crocus". Gobelängvariant. 32 x 55 cm. Signerad AMF.9 000 SEK
544VÄVNAD. "Blå crocus". Gobelängvariant. 33 x 40 cm. Signerad AMF.9 500 SEK
545DRAPERI. "Renaissance". Rölakan. 260,5 x 142,5 cm. Signerat MMF.9 000 SEK
546DRAPERI. "Rågen". Inplock på linnebotten. 196 x 110,5 cm. Signerat MMF.12 000 SEK
547DRAPERI. "Rågen". Inplock på linnebotten. 187 x 130,5 cm. Signerat AB MMF.9 000 SEK
548DRAPERI. "Rubinstjärnan". Inplock på linnebotten. 219 x 147 cm. Signerat AB MMF BN.22 000 SEK
549VÄVD TAPET. Rölakan. 83 x 189 cm. Signerad MMF.18 000 SEK
550VÄVD TAPET. "Mon Jardin". Gobelängteknik. 137 x 100,5 cm. Signerad GYNNING PF AUBUSSON.14 000 SEK
551VÄVD TAPET. "Målaren i sin trädgård". Gobelängteknik. 160 x 238 cm. Signerad PF L. JIRLOW.165 000 SEK
552MATTSKISSER, 11 ST. Akvarell, krita, blyerts m.m. De flesta signerade Ingegerd Torhamn och/eller it.9 000 SEK
553MATTA. "Snäckorna". Gobelängteknik. 344,5 x 248 cm. Signerad AB MMF BN.155 000 SEK
554MATTA. "Snäckorna". Gobelängteknik. 275,5 x 194 cm. Signerad AB MMF BN.85 000 SEK
555MATTA. "Blåbär". Gobelängteknik. 132 x 89 cm. Signerad AB MMF BN.10 000 SEK
556MATTA. "Fiskar". Rölakan och gobelängteknik. 323 x 216,5 cm. Komponerad av Elsa Gullberg.65 000 SEK
557MATTA. "Tånga ljus". Gobelängteknik. 294 x 209 cm. Signerad AB MMF BN.95 000 SEK
558MATTA. "Park, grön". Gobelängteknik. 381 x 293,5 cm. Signerad AB MMF BN.260 000 SEK
559MATTA. "Blåarp". Gobelängteknik. 255 x 192 cm. Signerad AB MMF BN.65 000 SEK
560MATTA. "Paula, ljus". Rund. Gobelängteknik. Diameter 267,5-272 cm. Signerad AB MMF BN.175 000 SEK
561MATTA. "Blommande träd". Flossa. 327,5 x 226,5 cm. Signerad MMF.60 000 SEK
562MATTA. "Steninge". Flossa. 245,5 x 176 cm. Signerad AB MMF.Återrop
563MATTA. "Ståndaren". Flossa. 210 x 132,5 cm. Signerad AB MMF.36 000 SEK
564MATTA. "Ängarna". Flossa. 188 x 151 cm. Signerad MMF.13 000 SEK
565MATTA. "Tornet". Flossa. 359,5 x 256 cm. Signerad AB MMF KK BN.200 000 SEK
566MATTA. "Älgö". Flossa. 309 x 203,5 cm. Signerad AB MMF.50 000 SEK
567MATTA. Flossa. 220 x 138 cm. Signerad SB.26 000 SEK
568MATTA. "Röda trädet". Flossa. 212 x 156 cm. Signerad AB MMF MR.100 000 SEK
569MATTA. "Krabban". Flossa. 260,5 x 189 cm. Signerad AB MMF BN.75 000 SEK
570MATTA. "Stjärnflossa, blå". Flossa. 181,5 x 181 cm. Signerad AB MMF BN.110 000 SEK
571MATTA. "Rutig grön halvflossa". Reliefflossa. 194,5 x 122 cm. Signerad AB MMF.30 000 SEK
572MATTA. "Rutig blå halvflossa". Reliefflossa. 197 x 81 cm. Signerad AB MMF.50 000 SEK
573MATTA. Reliefflossa. 182 x 103,5 cm. Sverige 1930-1950-tal.12 000 SEK
574MATTA. "Snedrutan, blå". Reliefflossa. 408 x 305 cm. Signerad AB MMF BN.560 000 SEK
575MATTA. "Gyllenrutan blå". Reliefflossa. 140 x 94 cm. Signerad AB MMF BN.38 000 SEK
576MATTA. Reliefflossa. 370,5 x 248 cm. Signerad IHK.110 000 SEK
577MATTA. "Höstmattan". Rölakan. 305,5 x 201,5 cm. Signerad AB MMF.48 000 SEK
578MATTA. "Röda åttan". Rölakan. 347,5 x 259 cm. Signerad MMF.120 000 SEK
579MATTA. "Grön äng". Rölakan. 253,5 x 170 cm. Signerad AB MMF.44 000 SEK
580MATTA. "Grön äng". Rölakan. 258 x 197 cm. Signerad AB MMF.26 000 SEK
581MATTA. "Röd Grön Äng". Rölakan. 355,5 x 231,5 cm. Signerad AB MMF.145 000 SEK
582MATTA. "Blå heden". Rölakan. 249,5 x 201,5 cm. Signerad AB MMF.44 000 SEK
583MATTA. "Bruna heden". Rölakan. 301 x 205 cm. Signerad AB MMF.60 000 SEK
584MATTA. "Bruna heden". Rölakan. 262 x 182,5 cm. Signerad AB MMF.38 000 SEK
585MATTA. "Bruna heden". Rölakan. 245 x 172 cm. Signerad AB MMF.28 000 SEK
586MATTA. "Vita Rutmattan". Rölakan. 244 x 159,5 cm. Signerad AB MMF.28 000 SEK
587MATTA. "Vita Rutmattan". Rölakan. 278,5 x 186 cm. Signerad AB MMF.32 000 SEK
588MATTA. "Vita Rutmattan". Rölakan. 296 x 204,5 cm. Signerad AB MMF.32 000 SEK
589MATTA. "Blå Plump". Rölakan. 232,5 x 160 cm. Signerad AB MMF.190 000 SEK
590MATTA. Slätvävd. 231,5 x 158 cm. Signerad NKT.15 000 SEK
591GALLERIMATTA (gångmatta). "Gråtaggen". Rölakan. 278 x 92,5 cm. Signerad AB MMF MR.20 000 SEK
592MATTA. "Salerno grå" ("Kristianstad"). Rölakan. 306 x 229 cm. Signerad AB MMF BN.155 000 SEK
593MATTA. "Salerno röd". Rölakan. 260 x 194 cm. Signerad AB MMF BN.150 000 SEK
594MATTA. "Timglas". Rölakan. 231 x 170,5 cm. Signerad SB.60 000 SEK
595MATTA. "Vitsippa". Rölakan. 223 x 166 cm. Signerad SB.55 000 SEK
596MATTA. Rölakan. 275 x 207 cm. Sannolikt Svensk Hemslöjd,60 000 SEK
597MATTA. Rölakan. 364 x 234 cm. Sverige omkring 1900-talets mitt.27 000 SEK
598MATTA. Rölakan. 328 x 210 cm. Komponerad av Eva-Lisa Nordin.30 000 SEK
599MATTA. Rölakan. 305 x 201 cm. Komponerad av Eva-Lisa Nordin.36 000 SEK
600MATTA. Rölakan. 301 x 199 cm. Signerad CD.100 000 SEK
601MATTA. Rölakan. 224 x 150,5 cm. Signerad KLH IK.17 000 SEK
602MATTA. Rölakan. 174 x 117,5 cm. Signerad KLH IK.7 000 SEK
603MATTA. "Falurutan mörk". Rölakan. 253,5 x 196,5 cm. Signerad AB MMF BN.130 000 SEK