Kan inte nå servern

Klassiska 593

 
1281 föremål
584. LJUSKRONA, för fyra ljus, Svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.
584. LJUSKRONA, för fyra ljus, Svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
586. LJUSKRONA, för sju ljus, Sengustaviansk, 1800-talets början.
586. LJUSKRONA, för sju ljus, Sengustaviansk, 1800-talets början.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
592. LJUSSTAKAR SK CASOLETTER, ett par, Sengustavianska, omkring år 1800.
592. LJUSSTAKAR SK CASOLETTER, ett par, Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
597. LJUSSTAKAR, ett par, Empire omkring 1810.
597. LJUSSTAKAR, ett par, Empire omkring 1810.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
599. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
599. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
598. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
598. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
595. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början. Empire.
595. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
593. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början. Empire.
593. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
596. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början. Empire.
596. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
600. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1820/30-tal. Senempire.
600. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1820/30-tal. Senempire.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
603. LJUSSTAKAR, ett par, Sengustavianska, 1700-talets slut.
603. LJUSSTAKAR, ett par, Sengustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
594. LJUSSTAKAR, ett par, Sengustavianska, omkring år 1800.
594. LJUSSTAKAR, ett par, Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
602. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, 1700-talets slut.
602. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
343. LOCK, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
343. LOCK, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
918. LORENTZ STABEUS, Stockholm 1752, bägare, silver.
918. LORENTZ STABEUS, Stockholm 1752, bägare, silver.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
974. LORNJETT, med dolt ur, Schweiz,
974. LORNJETT, med dolt ur, Schweiz,
Klubbat pris 
54 000 SEK
Utropspris
29 000 SEK
864. LOUIS TOCQUE, hans art, olja på duk, oval.
864. LOUIS TOCQUE, hans art, olja på duk, oval.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
855. LUCAS VAN UDEN, hans krets. Olja på pannå, ej signerad.
855. LUCAS VAN UDEN, hans krets. Olja på pannå, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
860. LUDOLF DE JONGH, hans krets. Olja på pannå 73 x 58 cm. Ej signerad.
860. LUDOLF DE JONGH, hans krets. Olja på pannå 73 x 58 cm. Ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
850. Landskap med Maria, Jesusbarnet och änglar.
850. Landskap med Maria, Jesusbarnet och änglar.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
691. Lim-Johan (Johan Erik Olsson), "Fiskelycka".
691. Lim-Johan (Johan Erik Olsson), "Fiskelycka".
Klubbat pris 
310 000 SEK
Utropspris
350 000 - 400 000 SEK
1200. LÖS DIAMANT, 1.00ct, E/VS2 enligt certifikat från IGI.
1200. LÖS DIAMANT, 1.00ct, E/VS2 enligt certifikat från IGI.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
55 000 - 60 000 SEK
1234. LÖS DIAMANT, fancy light yellow/VVS 0.98ct.
1234. LÖS DIAMANT, fancy light yellow/VVS 0.98ct.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
34 000 - 40 000 SEK
1204. LÖS SAFIR, 6.82ct.
1204. LÖS SAFIR, 6.82ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
1289. LÖS SAFIR, grön, 6.52ct.
1289. LÖS SAFIR, grön, 6.52ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1228. LÖS SAFIR, gul-orange, 7.98ct.
1228. LÖS SAFIR, gul-orange, 7.98ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1172. LÖS SAFIR, obehandlad, violett, 4.15ct.
1172. LÖS SAFIR, obehandlad, violett, 4.15ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1295B. LÖSA DIAMANTER, gammalslipade, 1.56 ct, ca J/VVS, samt 0.18 ct.
1295B. LÖSA DIAMANTER, gammalslipade, 1.56 ct, ca J/VVS, samt 0.18 ct.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
123. MADUSKÖLD, horn, brons och mässing. Indien, 1800-tal.
123. MADUSKÖLD, horn, brons och mässing. Indien, 1800-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
495. MATBORD. Sverige, 1800-talets första hälft, Empire.
495. MATBORD. Sverige, 1800-talets första hälft, Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
442. MATTA, Semiantik Isfahan part silk, ca 350,5 x 233,5 cm.
442. MATTA, Semiantik Isfahan part silk, ca 350,5 x 233,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
436. MATTA, antik Heris, 476,5 x 344,5 cm.
436. MATTA, antik Heris, 476,5 x 344,5 cm.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
438. MATTA.  Semiantik Heris. 571 x 359,5 cm.
438. MATTA. Semiantik Heris. 571 x 359,5 cm.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
437. MATTA. Antik Heris. 366,5 x 293 cm.
437. MATTA. Antik Heris. 366,5 x 293 cm.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
440. MATTA. Antik Isfahan. 210,5 x 143,5 cm.
440. MATTA. Antik Isfahan. 210,5 x 143,5 cm.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
441. MATTA. Antik Isfahan. 212 x 141 cm.
441. MATTA. Antik Isfahan. 212 x 141 cm.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
447. MATTA. Antik Kashgai. 141,5 x 98,5 cm.
447. MATTA. Antik Kashgai. 141,5 x 98,5 cm.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
450. MATTA. Antik Keshan part silk, s.k. Motachem. 200 x 95,5-108 cm.
450. MATTA. Antik Keshan part silk, s.k. Motachem. 200 x 95,5-108 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
461. MATTA. Antik Mahal s.k. Ziegler. 400,5 x 297 cm.
461. MATTA. Antik Mahal s.k. Ziegler. 400,5 x 297 cm.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
464. MATTA. Antik Täbris. 426 x 311 cm.
464. MATTA. Antik Täbris. 426 x 311 cm.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
469. MATTA. Antik Ushak. 554,5 x 480 cm.
469. MATTA. Antik Ushak. 554,5 x 480 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
435. MATTA. Antik silke Heris. 177 x 146 cm.
435. MATTA. Antik silke Heris. 177 x 146 cm.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
449. MATTA. Antik silke Keshan s.k. Motachem. 202,5 x 136,5 cm.
449. MATTA. Antik silke Keshan s.k. Motachem. 202,5 x 136,5 cm.
Klubbat pris 
240 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
465. MATTA. Antik/semiantik Täbris. 663 x 412 cm.
465. MATTA. Antik/semiantik Täbris. 663 x 412 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
70 000 - 100 000 SEK
459. MATTA. Old Kirman. 521 x 356 cm.
459. MATTA. Old Kirman. 521 x 356 cm.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
468. MATTA. Old Täbris. 339 x 244,5 cm.
468. MATTA. Old Täbris. 339 x 244,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
434. MATTA. Old silke Hereke Souf. 148,5 x 98 cm.
434. MATTA. Old silke Hereke Souf. 148,5 x 98 cm.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 11 000 SEK
432. MATTA. Old silke Hereke Souf. 155,5 x 111,5 cm.
432. MATTA. Old silke Hereke Souf. 155,5 x 111,5 cm.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
433. MATTA. Old silke Hereke Souf. 156,5 x 104 cm.
433. MATTA. Old silke Hereke Souf. 156,5 x 104 cm.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
11 000 - 12 000 SEK
443. MATTA. Semiantik Isfahan. 217 x 155,5 cm.
443. MATTA. Semiantik Isfahan. 217 x 155,5 cm.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
454. MATTA. Semiantik Keshan part silk. 248,5 x 136 cm.
454. MATTA. Semiantik Keshan part silk. 248,5 x 136 cm.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
453. MATTA. Semiantik Keshan s.k. Motachem. 211 x 136,5 cm.
453. MATTA. Semiantik Keshan s.k. Motachem. 211 x 136,5 cm.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
455. MATTA. Semiantik Keshan, s.k. Dabir. 206 x 137 cm.
455. MATTA. Semiantik Keshan, s.k. Dabir. 206 x 137 cm.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
458. MATTA. Semiantik Kirman Laver figural. 79,5 x 63 cm.
458. MATTA. Semiantik Kirman Laver figural. 79,5 x 63 cm.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
457. MATTA. Semiantik Kirman Laver figural. 79,5 x 64,5 cm.
457. MATTA. Semiantik Kirman Laver figural. 79,5 x 64,5 cm.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
456. MATTA. Semiantik Kirman. 614,5 x 360,5 cm.
456. MATTA. Semiantik Kirman. 614,5 x 360,5 cm.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
462. MATTA. Semiantik Mahal. 427 x 332 cm.
462. MATTA. Semiantik Mahal. 427 x 332 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
463. MATTA. Semiantik Teheran. 196,5 x 142,5 cm.
463. MATTA. Semiantik Teheran. 196,5 x 142,5 cm.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
466. MATTA. Semiantik Täbris Petag. 385,5 x 307 cm.
466. MATTA. Semiantik Täbris Petag. 385,5 x 307 cm.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
470. MATTA. Semiantik Veramin sannolikt. 303-311 x 208,5 cm.
470. MATTA. Semiantik Veramin sannolikt. 303-311 x 208,5 cm.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
451. MATTA. Semiantik silke Keshan. 205,5 x 131,5 cm.
451. MATTA. Semiantik silke Keshan. 205,5 x 131,5 cm.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
427. MATTFRAGMENT. Antik Centralanatolisk Saff. 152,5 x 140,5 cm.
427. MATTFRAGMENT. Antik Centralanatolisk Saff. 152,5 x 140,5 cm.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
922. MICHAEL KREZNER, Riga 1672, sked, silver, barock.
922. MICHAEL KREZNER, Riga 1672, sked, silver, barock.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
953. MICHAEL PEIPPO, S:t Petersburg 1859, tekanna, silver.
953. MICHAEL PEIPPO, S:t Petersburg 1859, tekanna, silver.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
7 000 - 8 000 SEK
120. MINIATYRHUVUD, sten. Gandhara, 200/300-tal.
120. MINIATYRHUVUD, sten. Gandhara, 200/300-tal.
Klubbat pris 
2 700 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
278. MINIATYRVAS, porslin. Qingdynastin med Jiaqings märke.
278. MINIATYRVAS, porslin. Qingdynastin med Jiaqings märke.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
299. MUGG, kompaniporslin. Qingdynastin, 1800-tal.
299. MUGG, kompaniporslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
792. Marcus Larsson, "Stormig afton på havet".
792. Marcus Larsson, "Stormig afton på havet".
Klubbat pris 
115 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
129. MÅLNING, Qingdynastin, 1700-tal.
129. MÅLNING, Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
131. MÅLNING, Qingdynastin, 1700-tal.
131. MÅLNING, Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
130. MÅLNING, Qingdynastin, 1700-tal.
130. MÅLNING, Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
138. MÅLNING, Qingdynastin, 1800-tal. Ridande soldat.
138. MÅLNING, Qingdynastin, 1800-tal. Ridande soldat.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
145. MÅLNING, av Chen Zhifo, signerad, blommande kamelia, prunus och sparvar.
145. MÅLNING, av Chen Zhifo, signerad, blommande kamelia, prunus och sparvar.
Klubbat pris 
145 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK