Klassiska 593

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
604LJUSSTAKAR, ett par, av Gudmund Östling 1778 (mästare i Vimmerby 1762-90). Rokoko.18 000 SEK
605LJUSSTAKAR, ett par, av Nils Christophersson Forss (mästare i Västerås 1740-1786). Senbarock.5 000 SEK
606LJUSSTAKAR, ett par, av Eric Pettersson Krietz 1797 (mästare i Stockholm 1753-95/1805). Gustavianska.9 000 SEK
607LJUSSTAKAR, ett par, av Carl Bröske, Stockholm 1828, verksam 1798-1822/42.Återrop
608LAMPFOT. Frankrike, 1800-talets första hälft. Empire.8 000 SEK
609VÄGGPENDYL. Svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.12 000 SEK
610GOLVUR, av John Clowes, England 1600-talets slut. Barock.70 000 SEK
611GOLVUR. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Transition rokoko/gustavianskt.60 000 SEK
612GOLVUR. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.Återrop
613NATTUR, Marcus J Keventer Carlshamn. Sverige, 1700-tal.40 000 SEK
614SOLUR OCH KOMPASS, Signerad Langlois A Paris 1700-talets första del. Senbarock.10 000 SEK
615BORDSPENDYL, av Gustaf Undén. Empire, 1800-talets början.60 000 SEK
616BORDSPENDYL. Parisarbete, omkring år 1780, Louis XVI.10 000 SEK
617BORDSPENDYL. Frankrike, omkring år 1800. Directoire.Återrop
618BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.Återrop
619BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.15 000 SEK
620BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.13 000 SEK
621BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.16 000 SEK
622BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.10 000 SEK
623PARFYMBRÄNNARE, ett par, Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.Återrop
624BORDSSKULPTUR. Frankrike, tidigt 1800-tal. Empire.15 000 SEK
626VINKYLARE. Köpenhamn 1762. Senbarock. Sannolikt kopparslagaren/smeden Alexander Terchildsen.5 000 SEK
627KYRKOSKULPTUR, Maria med Jesusbarnet. Möjligen Spanien, 1700-tal.14 000 SEK
628IKON/PLAKETT, sannolikt Bysantinsk, medeltid fram till 1453.85 000 SEK
629DALAHÄST. Tillskriven Kerstin Olsdotter Falk (1849-1899), Besslarsgården, Bergkarlås.75 000 SEK
630RAMAR, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.Återrop
631TRÄDGÅRDSURNA, av Ferdinand Ring, Höganäs, 1860-tal.65 000 SEK
632PLÅTMYNT, 1 Daler Silvermynt, Drottning Kristina, Sverige 1652.105 000 SEK
633PLÅTMYNT, 2 Daler Silvermynt, Karl XII, Sverige 1710.14 000 SEK
634PLÅTMYNT, 4 Daler Silvermynt, Ulrika Eleonora, Sverige 1720.18 000 SEK
635PLÅTMYNT, 2 Daler Silvermynt, Karl XI, Sverige 1674.18 000 SEK
636PLÅTMYNT, 2 Daler Silvermynt, Karl XII, Sverige 1717.13 000 SEK
637PLÅTMYNT, 1/2 Daler Silvermynt, Karl XII, Sverige 1712.12 000 SEK
638PLÅTMYNT, 2 Daler Silvermynt, Adolf Fredrik, Sverige 1756.18 000 SEK
639BOK: DVADTSATIPIATILETIE TOVARISHCHESTVA NEFTIANOGO PROIZVODSTVA BR. NOBEL 1879-1904.20 000 SEK
640BOK: PRAZDNOVANIE DVADTSATIPIATILETIIA TOVARISHCHESTVA NEFTIANOGO PROIZVODSTVA BRAT'EV NOBEL 1879-1904.20 000 SEK
641Axel Erdmann, "Drottninggatan".19 000 SEK
642Greta Gerell, Kvinna i trädgård med blommande fruktträd.14 000 SEK
643Karl Nordström, Blomsterstilleben.65 000 SEK
644Erik Tryggelin, Blomsterplockande kvinna på äng, S:t Cloud Paris.15 000 SEK
645Nils Kreuger, "Från Maria kyrkogård".36 000 SEK
646Jenny Nyström, "Från min atelier i Paris".38 000 SEK
647Alf Wallander, Strandbild.14 000 SEK
648Helmer Osslund, Kyrkoruin med annalkande ovväder, Sigtuna.17 000 SEK
649Helmer Osslund, Vårvinter, Abisko.150 000 SEK
650John Bauer, "Bianca Maria och trollen".640 000 SEK
651Jenny Nyström, Den trasiga dockan.26 000 SEK
652Bruno Liljefors, Lekande rävungar.200 000 SEK
653Bruno Liljefors, Räv och and.180 000 SEK
654Olle Hjortzberg, Stilleben med silverpokal och äpple.30 000 SEK
655Carl Wilhelmson, "Fiskebäckskils hafskuranstalt och socitetssalong".145 000 SEK
656Gerda Roosval-Kallstenius, Sensommardag - I kållandet.Återrop
657Julius Kronberg, "Änglahufvud".46 000 SEK
658PER EKSTRÖM, duk, signerad P. Ekström.Återrop
659Helmer Osslund, Rodnande skyar över norrländskt landskap.Återrop
660Bruno Liljefors, "Rävar".5 500 000 SEK
661Stefan Johansson, "Nattljus över Klarälven".780 000 SEK
662Stefan Johansson, "Min mor".44 000 SEK
663STEFAN JOHANSSON, akvarell på duk.Återrop
664Stefan Johansson, "Läsande flicka".120 000 SEK
665Bruno Liljefors, Vildgäss på fältet.150 000 SEK
666Carl Oskar Borg, Motiv från Arizona, Grand Canyon.9 500 SEK
667Carl Oskar Borg, I arbete.14 000 SEK
668Birger Sandzén, Bergslandskap.180 000 SEK
669Carl Wilhelmson, "Flicka med utslaget hår (Fru Elna Dahl)".125 000 SEK
670Carl Larsson, "Vila".Återrop
671Olle Hjortzberg, Stilleben med kristallvas och äpplen.Återrop
672Ivan Aguéli, Porträtt av man i blå kostym.Återrop
673Olof Arborelius, "Stockholm från Mälaren".55 000 SEK
674Carl Wilhelmson, "Systrarna"/"Två systrar".Återrop
675Anna Palm de Rosa, Stockholms slott och Norrbro.16 000 SEK
676Carl Larsson, "Venus och Tummelisa".920 000 SEK
677Jenny Nyström, "Gosse i vit sjömanskostym"/Porträtt av Axel Claesson.70 000 SEK
678Anders Zorn, "Skuggan".2 500 000 SEK
679Bruno Liljefors, Sträckande svanar.Återrop
680Anders Zorn, "Änkedrottning Sophia".6 000 SEK
681Anders Zorn, "Oscar II".Återrop
682ANDERS ZORN, etsning (I état av I), 1903, signerad med blyerts.Återrop
683Anders Zorn, "Sommar".13 000 SEK
684Carl Wilhelmson, "Toilette i ateliern".Återrop
685Ernst Josephson, "Porträtt av Eugenie Salmson".Återrop
686Hanna Hirsch-Pauli, Förstudie till "Vänner".46 000 SEK
687AXEL TÖRNEMAN, olja på duk. Signerad A.Törneman.Återrop
688Ernst Josephson, "Ärkebiskop Trolle".28 000 SEK
689Olof Sager-Nelson, "Ett barn".1 250 000 SEK
690Ernst Josephson, "Alma i storm".15 000 SEK
691Lim-Johan (Johan Erik Olsson), "Fiskelycka".310 000 SEK
692Bruno Liljefors, Gäss i våtmark.110 000 SEK
693Bruno Liljefors, Räv som överraskar en katt.Återrop
694Bruno Liljefors, "Ung pilgrimsfalk med ung rapphöna".Återrop
695Bruno Liljefors, Räv på jakt.130 000 SEK
696Gustaf Fjaestad, Vintervik.Återrop
697Bruno Liljefors, Räv i vinterlandskap.155 000 SEK
698Helmer Osslund, "Stora sjöfallet i vinterskrud".1 700 000 SEK
699Gustaf Fjaestad, Skidspår.140 000 SEK
700Helmer Osslund, Landskap från Ångermanland.36 000 SEK
701Carl Larsson, "Rabarber/Rabarberskalning".2 700 000 SEK
702Bruno Liljefors, Lommar.Återrop
703Per Ekström, Väderkvarn vid havet, motiv från Öland.48 000 SEK
704Carl Larsson, Lutspelande dam.Återrop