Klassiska 593

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
505BORD. Sengustavianskt, omkring år 1800.13 000 SEK
506SKRIVBORD, av Georg Haupt (mästare i Stockholm 1770-1784), ej signerat. Gustavianskt.3 000 000 SEK
507KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.46 000 SEK
508KONSOLBORD. Sengustavianskt, 1800-talets början.50 000 SEK
509KONSOLBORD, tillskrivet Jonas Frisk (spegelfabrikör i Stockholm 1805-1824). Sengustavianskt, 1800-talets början.26 000 SEK
510KONSOLBORD. Gustavianskt, 1700-talets slut.26 000 SEK
511KONSOLBORD, Louis XVI, 1700-talets slut.19 000 SEK
512KONSOLBORD. Svensk empire, 1800-talets början.26 000 SEK
513VÄGGFÄLT MED SPEGEL. Sengustavianskt, 1800-talets början.Återrop
514SOFFA, av Johan Erik Höglander (mästare i Stockholm från 1777). Gustaviansk.26 000 SEK
515SOFFA, av Johan Erik Höglander (mästare i Stockholm från 1777). Gustaviansk.25 000 SEK
516SOFFA. Gustaviansk, 1700-talets slut.16 000 SEK
517TRÅGSOFFA. Gustaviansk, 1700-talets slut.34 000 SEK
518SOFFA/ FÖNSTERBÄNK. Gustaviansk, 1700-talets slut.9 000 SEK
519Ephraim Ståhl, FÅTÖLJ, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustaviansk.36 000 SEK
520FÅTÖLJ SK MARQUISE, av Jean-Baptiste Lelarge (mästare i Paris 1738-1771). Louis XVI, cirka 1770.16 000 SEK
521FÅTÖLJ SK BERGÈRE. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.16 000 SEK
522KARMSTOLAR, ett par, Stockholmsarbeten, i Olof Höglanders art (mästare i Stockholm 1750-1765). Rokoko.Återrop
523KARMSTOL. Stockholmsarbete, i Olof Höglanders art (mästare i Stockholm 1750-1765). Rokoko. En senare kopia medföljer.32 000 SEK
524KARMSTOLAR, ett par, av Pierre Bara, mästare i Paris 1758. Louis XV.24 000 SEK
525KARMSTOLAR, ett par, Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.26 000 SEK
526KARMSTOLAR, ett par, Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft.18 000 SEK
527KARMSTOL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.11 000 SEK
527AKARMSTOLAR, ett par, stockholmsarbeten, transition rokoko/gustavianska, 1770-tal.38 000 SEK
528KARMSTOLAR, tre stycken, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813). Gustavianska.40 000 SEK
529KARMSTOLAR, tre stycken, Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.Återrop
530KARMSTOLAR, sex stycken snarlika, Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.Återrop
531KARMSTOLAR, ett par, Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.32 000 SEK
532KARMSTOLAR, ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Gustavianska.23 000 SEK
533KARMSTOLAR, ett par, Gustavianska stockholmsarbeten i Johan Lindgrens art, 1700-talets slut.16 000 SEK
534KARMSTOLAR, ett par snarlika. Gustavianska 1700-talets slut.22 000 SEK
535KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.20 000 SEK
536KARMSTOLAR, fyra stycken, Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.34 000 SEK
537KARMSTOL, Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.10 000 SEK
538KARMSTOLAR, ett par snarlika, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustavianska.40 000 SEK
539KARMSTOLAR, ett par, Sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800.40 000 SEK
540KARMSTOLAR, ett par, Sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800.40 000 SEK
541KARMSTOLAR, ett par, Sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800.30 000 SEK
542KARMSTOLAR, ett par, Sengustavianska, 1800-talets början.38 000 SEK
543STOL. Sengustavianskt stockholmsarbete ca år 1800.12 000 SEK
544STOL, s.k. plugghäst, England 1700-talets mitt.19 000 SEK
545STOLAR, 11 stycken snarlika, Svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.60 000 SEK
546STOLAR, åtta stycken, Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.24 000 SEK
547STOLAR, sex stycken, Gustavianska stockholmsarbeten 1700-talets slut.32 000 SEK
548STOLAR, 10 st, Sengustavianska stockholmsarbeten omkring år 1800.125 000 SEK
549STOLAR, 12 st, Sengustavianska, 1700-talets slut.Återrop
550STOLAR, tio snarlika (6+4), Gustavianska, 1700-talets slut.Återrop
551STOLAR, sex stycken, Sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800.24 000 SEK
552Ephraim Ståhl, STOLAR, 4 st, av Ephraim Ståhl, mästare i Stockholm 1794-1820. Gustavianska.20 000 SEK
553STOLAR, fyra stycken snarlika, stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.24 000 SEK
554STOLAR, ett par, tillskrivna Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustavianska, 1800-talets början.24 000 SEK
555TABURETTER, ett par av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800). Gustavianska.30 000 SEK
556BANKETTER, ett par snarlika, Sengustavianska, omkring år 1800.12 000 SEK
557TABURETTER, ett par, Svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.Återrop
558TABURETT, Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.8 500 SEK
559TABURETTER, ett par, Gustavianska, 1700-talets slut.20 000 SEK
560Johan Lindgren, TABURETTER, ett par, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800). Gustavianska.17 000 SEK
561TABURETTER, ett par, Sengustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.16 000 SEK
562SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.60 000 SEK
563SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.26 000 SEK
564SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.32 000 SEK
565SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.19 000 SEK
566SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.28 000 SEK
567SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.36 000 SEK
568SPEGEL. Stockholmsarbete, daterad 1763 . Rokoko.22 000 SEK
569Rokoko, SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.22 000 SEK
570SPEGEL, av Johan Åkerblad. Gustaviank.30 000 SEK
571SPEGEL, av Nils Meunier (spegelmakare i Stockholm 1754-97). Gustaviansk.40 000 SEK
572SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.38 000 SEK
573SPEGEL. Gustaviansk, 1700-talets slut.26 000 SEK
574SPEGEL. Gustaviansk, 1700-talets slut.8 500 SEK
575SPEGEL. Sengustaviansk, omkring år 1800.16 000 SEK
576SPEGEL. Sengustaviansk, omkring år 1800.16 000 SEK
577SPEGEL, av Petter Gustaf Bylander (spegelfabrikör och skulptör i Göteborg 1804-1859). Empire.Återrop
578SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par, Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.26 000 SEK
579APPLIQUER, för två ljus, ett par, Frankrike, 1700-talets början, Régence.60 000 SEK
580APPLIQUER, för två ljus, ett par, Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.Återrop
581APPLIQUER, för tre ljus, fyra styken, Senempire, 1820/30-tal.40 000 SEK
582APPLIQUER, ett par, för fem ljus, Frankrike, omkring 1830.Återrop
583LJUSKRONA, för åtta ljuspunkter. Senrenässansstil, 1800-tal, holländsk modell i Hans Rogiers van Harelbekes art.8 000 SEK
584LJUSKRONA, för fyra ljus, Svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.50 000 SEK
585LJUSKRONA, Senbarockstil, omkring år 1900.Återrop
586LJUSKRONA, för sju ljus, Sengustaviansk, 1800-talets början.28 000 SEK
587LJUSKRONA, för fem ljus, Sengustaviansk, 1800-talets början.36 000 SEK
588LJUSKRONA, för fem ljus, Sengustaviansk, 1800-talets början.17 000 SEK
589KANDELABRAR, för sex ljus, ett par, av Chibout, Parisarbeten, omkring år 1820.Återrop
590KANDELABRAR, ett par, Frankrike, Louis Philippe, 1800-talets första hälft.24 000 SEK
591KANDELABRAR, för tre ljus, Sengustavianska, omkring år 1800.24 000 SEK
592LJUSSTAKAR SK CASOLETTER, ett par, Sengustavianska, omkring år 1800.65 000 SEK
593LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början. Empire.20 000 SEK
594LJUSSTAKAR, ett par, Sengustavianska, omkring år 1800.Återrop
595LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början. Empire.24 000 SEK
596LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början. Empire.14 000 SEK
597LJUSSTAKAR, ett par, Empire omkring 1810.60 000 SEK
598LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.18 000 SEK
599LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.10 000 SEK
600LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1820/30-tal. Senempire.10 000 SEK
601CASSOLETTER, för ett ljus, ett par, Louis XVI-stil, 1800-tal.18 000 SEK
602LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, 1700-talets slut.7 500 SEK
603LJUSSTAKAR, ett par, Sengustavianska, 1700-talets slut.15 000 SEK