Klassiska 593

Slutpriser

Nr.Föremål
705Anders Zorn, "The Letter".Återrop
706HUGO SALMSON, olja på pannå, signerad.Återrop
707Anders Zorn, "Carmen" ("Spanjorska i profil II").Återrop
708Wilhelm von Gegerfelt, Italiensk kustby.Återrop
709Jacob Hägg, ”Svenskt barkskepp utanför Visby”.300 000 SEK
710Jacob Hägg, Ångfregatten Vanadis i Engelska kanalen.35 000 SEK
711Anna Gardell-Ericson, Utflykt utanför Visby ringmur.12 000 SEK
712Bruno Liljefors, "Spoväng".130 000 SEK
713Julia Beck, Vinterträd med småfåglar.50 000 SEK
714Bruno Liljefors, "Höstbacke med räv".100 000 SEK
715BRUNO LILJEFORS, duk, signerad Bruno Liljefors och daterad 1910.Återrop
716Alfred Wahlberg, "Tännforsen".32 000 SEK
717Julius Kronberg, Vestal.Återrop
718Edvard Bergh, Fiskeläge.Återrop
719Julia Beck, Kvinnoporträtt.Återrop
720Wilhelm von Gegerfelt, Vid kanalen.Återrop
721Jenny Nyström, Det röda parasollet.375 000 SEK
722Johan Krouthén, "Blommande äppelträd".50 000 SEK
722AAnna Munthe-Norstedt, Blomsterstilleben med ros och prästkrage.20 000 SEK
723WILHELM VON GEGERFELT, duk, signerad Wv Gegerfelt.Återrop
724Bruno Liljefors, Räv i vinterskog.
725PER EKSTRÖM, pannå, signerad Ekström.Återrop
726Carl Larsson, "Näcken".50 000 SEK
727Jenny Nyström, Faraos dotter finner Moses i vassen.16 000 SEK
728Elsa Beskow, "Herr Gråpäron kliver ur sitt träd" ur "Lasse-liten i trädgården".70 000 SEK
729Jenny Nyström, Grötstunden.32 000 SEK
730Jenny Nyström, "Lyckoväg".25 000 SEK
731JENNY NYSTRÖM, Akvarell med täckvitt, signerad Jenny Nyström.Återrop
732Ernst Josephson, "Prins med guldpokal".22 000 SEK
733Henri de Toulouse-Lautrec, "Sous-Maîtresse de Maison".22 000 SEK
734Edvard Munch, ”Woman's Head" (Kvinnehode/Frauenkopf).Återrop
735Edvard Munch, "Ragnhild Heiberg".28 000 SEK
736John William Godward, "Winding Wool".1 300 000 SEK
737Peder Mork Mönsted, Bäck i bokskog.105 000 SEK
738Georg Harald Slott-Möller, Kvinna med hund på herrgårdstrappa.35 000 SEK
739BERNDT LINDHOLM, FRÅN SÄRÖ VÄSTERSKOG.Återrop
740Vilhelm Hammershöi, "Pigen daekker Bord".Återrop
741Arthur Nikodem, "Innsbruck abendstimmung Im winter".280 000 SEK
742Christian Krohg, "Gjennem vindrutet" (Genom fönstret).Återrop
743PETER ILSTED, duk, monogramsignerad PI.Återrop
744Jean Baptiste Camille Corot, "Plateaux Boises".66 000 SEK
745Oldrich Blazicek, "Tani ve Slavikove" (Töväder i Slavikov).135 000 SEK
746Carl Holsoe, Interiör med brinnande ljus.50 000 SEK
747Hans Heyerdahl, "Sacre Coeur, Paris".Återrop
748Carl Holsoe, Kvinna vid fönster.145 000 SEK
749Jean-Barthold Jongkind, "Bateaux sur le Canal de Dordrecht".80 000 SEK
750Carl Holsoe, Interiör med stol vid fönstret.60 000 SEK
751BERNDT LINDHOLM, STORMANDE HAV.Återrop
752Paul Fischer, Gatuvy vid Helligåndskirke.Återrop
753Paul Fischer, Badande kvinnor.Återrop
755Frederick Morgan, Ring O´Roses.160 000 SEK
757John Börjeson, Kung Karl XI.60 000 SEK
758Carl Eldh, "Carl von Linné".24 000 SEK
759Per Hasselberg, Skulptur föreställande Pontus Fürstenberg.8 500 SEK
760Christian Eriksson, "Kärvbinderska".8 000 SEK
761Axel Petersson Döderhultarn, "Beväringsmönstring", (8).32 000 SEK
762Axel Petersson Döderhultarn, Brudpar.19 000 SEK
763Axel Petersson Döderhultarn, Auktionsgrupp (2).12 000 SEK
764AXEL PETERSSON DÖDERHULTARN, skulpturer, 8 st, snidat trä, stämpelsignerade, vissa daterade.Återrop
765Carl Milles, "Ruskväder".65 000 SEK
766Carl Milles, "Kampen för tillvaron".48 000 SEK
767Carl Milles, "Nach dem café".40 000 SEK
768Carl Milles, Vattenbärerska (Salt och pepparkar).24 000 SEK
769Carl Milles, "Orfeus".Återrop
770AXEL WALLENBERG, skulptur, brons, signerad och med gjutarstämpel H Bergman fud.Återrop
771Axel Wallenberg, "Mor och barn".7 000 SEK
772AXEL WALLENBERG, skulptur, brons, signerad och med gjutarstämpel Herman Bergman fud.Återrop
773AXEL WALLENBERG, skulptur, brons, Signerad och med gjutarstämpel Herman Bergman fud.Återrop
774Nils Möllerberg, "Flora".19 000 SEK
775Nils Möllerberg, "Dansen".16 000 SEK
776Nils Möllerberg, "Sigyn".200 000 SEK
777Ivar Johnsson, "Ungdom".32 000 SEK
778Jussi Mäntynen, Smygande lodjur.16 000 SEK
779Jussi Mäntynen, "Larmande kraft".65 000 SEK
780Jussi Mäntynen, Älgko och kalvar.16 000 SEK
781Carl Milles, "Solsångaren".Återrop
782Giovanni Bologna Efter, "Sabinskornas bortrövande".36 000 SEK
783Constant Roux, Achilles som yngling.10 000 SEK
784Orazio Andreoni, Al mare.195 000 SEK
785JOHAN PASCH, hans krets. Olja på du, ett par.Återrop
786JOHAN PASCH, hans art. Olja på duk, osignerad.Återrop
787JOHAN NILS ASPLIND, olja på duk, signerad och daterad.Återrop
788Carl Johan Fahlcrantz, Stockholm från Djurgården.65 000 SEK
789Carl Abraham Rothstén, Vy mot Rosendals slott.42 000 SEK
790JOHAN FREDRIK JULIN, Olja på papper/duk, ej signerad.Återrop
791Johan Christian Berger, Vy mot Skeppsholmen och Södermalm, Stockholm.60 000 SEK
792Marcus Larsson, "Stormig afton på havet".115 000 SEK
793David Klöcker Ehrenstrahl Hans art, Fredrik Vilhelm, kurfurste av Brandenburg (1620–1688).24 000 SEK
794David Klöcker Ehrenstrahl, Damporträtt med blå mantel.26 000 SEK
795David Klöcker Ehrenstrahl, "Carolus Carlsson (Cederström)" (1642-1708).85 000 SEK
796Amalia Wilhelmina von Königsmarck, Självporträtt med palett och penslar.100 000 SEK
797Martin Mijtens d.ä Tillskriven, "Claes Ulfsson Bonde af Säfstaholm" (1664-1726).13 000 SEK
798Jakob Björck, "Christopher Polhem" (1661-1751).40 000 SEK
799Greve Johan Gyllenborg (1682- 1752).24 000 SEK
800JOHAN HENRIK SCHEFFEL, olja på duk, ej signerad.Återrop
801"Schering Rosenhane" (1754 - 1812).32 000 SEK
802Jakob Björck Tillskriven, Ung dam i rosa klänning med spets.60 000 SEK
803Pehr Hilleström, "Ett fruent drar på strumpan, och pigan kramar något ur svampen".250 000 SEK
804Pehr Hilleström, "Tvenne fruntimmer som bannar en gosse".Återrop
805Pehr Hilleström Hans krets, Par med mus och musfälla (2).46 000 SEK