Kan inte nå servern

Important Spring Sale 601

 
918 föremål
478. TEMPELKLOCKA, brons, Mingdynastin (1368-1644).
478. TEMPELKLOCKA, brons, Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
840. ARMBAND, med briljantslipade diamanter totalt 2.30 ct.
840. ARMBAND, med briljantslipade diamanter totalt 2.30 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
22 000 - 24 000 SEK
288. Ernst Josephson, En kung ombord sitt skepp.
288. Ernst Josephson, En kung ombord sitt skepp.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
26. SLAGSVÄRD, Holland/Tyskland, med klinga från 1640-talet.
26. SLAGSVÄRD, Holland/Tyskland, med klinga från 1640-talet.
Klubbat pris 
45 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
914. ÖRHÄNGEN, med gammalslipade diamanter.
914. ÖRHÄNGEN, med gammalslipade diamanter.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
731. MASK, förgylld och bemålad kopparlegering. Nepal, troligen 16/1700-tal.
731. MASK, förgylld och bemålad kopparlegering. Nepal, troligen 16/1700-tal.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
703. PUNCHKANNA med LOCK, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
703. PUNCHKANNA med LOCK, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
420A. Vicke Andrén, "Mälardrottningen".
420A. Vicke Andrén, "Mälardrottningen".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
362. Jan Cornelisz Verspronck Hans krets, Porträtt av en herre i svart dräkt.
362. Jan Cornelisz Verspronck Hans krets, Porträtt av en herre i svart dräkt.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
609. TRUMPETVAS, porslin. Qingdynastin, troligen 1800-tal.
609. TRUMPETVAS, porslin. Qingdynastin, troligen 1800-tal.
Klubbat pris 
115 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
175. Francis Higgins III, dessertbestick, 72 delar, London 1879.
175. Francis Higgins III, dessertbestick, 72 delar, London 1879.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
145. Sked, ostämplad, Sverige c:a 1600, renässans.
145. Sked, ostämplad, Sverige c:a 1600, renässans.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
163. Christian Hillan, tedosa, silver, London 1738. George II.
163. Christian Hillan, tedosa, silver, London 1738. George II.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
540. STOLAR, ett par, troligen Huanghuali. 16/1700-tal.
540. STOLAR, ett par, troligen Huanghuali. 16/1700-tal.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
208. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike 1700-talets förra hälft, barock.
208. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike 1700-talets förra hälft, barock.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
793. ARMRING.
793. ARMRING.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
176. BRÄNNVINSSKÅL, ostämplad, silver, Sydtyskland, daterad 1636.
176. BRÄNNVINSSKÅL, ostämplad, silver, Sydtyskland, daterad 1636.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
22. MATBORD, Sverige, 1940-talets slut.
22. MATBORD, Sverige, 1940-talets slut.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
425. Carl Stephan Bennet, "Lifgardist till häst".
425. Carl Stephan Bennet, "Lifgardist till häst".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
893. ARMBAND, med gammal- samt åttkantslipade diamanter, ca 2.97 ct.
893. ARMBAND, med gammal- samt åttkantslipade diamanter, ca 2.97 ct.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
113. Gérard Rigot, toilettbord, Frankrike 1980-90-tal.
113. Gérard Rigot, toilettbord, Frankrike 1980-90-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
521. RULLMÅLNING, attribuerad till Gu Kunbo (1905-1970).
521. RULLMÅLNING, attribuerad till Gu Kunbo (1905-1970).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
214. Gustaf Folcker, dryckeskanna, silver, Stockholm 1847.
214. Gustaf Folcker, dryckeskanna, silver, Stockholm 1847.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
595. VAS med LOCK, bergkristall. Sen Qingdynasti, omkring 1900.
595. VAS med LOCK, bergkristall. Sen Qingdynasti, omkring 1900.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
865. ÖRHÄNGEN, med odlade Tahitipärlor samt briljantslipade diamanter.
865. ÖRHÄNGEN, med odlade Tahitipärlor samt briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
489. SKÅL, keramik. Song/Yuandynastin.
489. SKÅL, keramik. Song/Yuandynastin.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
141. Daniel Elfbom, konfektskål, silver, Gävle 1783, rokoko.
141. Daniel Elfbom, konfektskål, silver, Gävle 1783, rokoko.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
715. PRAKTVAS, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
715. PRAKTVAS, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
63. KARMSTOLAR, ett par, stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft.
63. KARMSTOLAR, ett par, stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
801. BULGARI, ring med briljantslipade diamanter.
801. BULGARI, ring med briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
54. Soffa, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
54. Soffa, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
552. RÖKELSEKAR, förgylld koppar legering. 16/1700-tal.
552. RÖKELSEKAR, förgylld koppar legering. 16/1700-tal.
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
278. Axel Lindman, "Stockholmsmotiv, Vinter", Tunnelgatan 25, Stockholm.
278. Axel Lindman, "Stockholmsmotiv, Vinter", Tunnelgatan 25, Stockholm.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
674. PLAKETTER, ett par, porslin. Kina, 1900-tal.
674. PLAKETTER, ett par, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
71. SPEGEL, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
71. SPEGEL, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
326. David Klöcker Ehrenstrahl Hans krets, Jakthund.
326. David Klöcker Ehrenstrahl Hans krets, Jakthund.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
185. Anna Catharina Berg, brännvinsskål, silver, Hudiksvall 1834.
185. Anna Catharina Berg, brännvinsskål, silver, Hudiksvall 1834.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
58. BERGERE, rokoko, 1700-talets andra hälft.
58. BERGERE, rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
640. SERVIS, 47 delar, kompaniporslin.  Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820).
640. SERVIS, 47 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
913. COLLIER, med rosenslipade diamanter, cirka 1880-tal.
913. COLLIER, med rosenslipade diamanter, cirka 1880-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
405. Ernst Josephson, "Frieriet".
405. Ernst Josephson, "Frieriet".
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
283. Carl Fredrik Hill, Stormlandskap med åskviggar.
283. Carl Fredrik Hill, Stormlandskap med åskviggar.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
814. ÖRHÄNGEN, ett par med briljantslipade diamanter totalt ca 0.98 ct.
814. ÖRHÄNGEN, ett par med briljantslipade diamanter totalt ca 0.98 ct.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
239. MATTA, semiantik Ghom, ca 335 x 217 cm.
239. MATTA, semiantik Ghom, ca 335 x 217 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
892. ÖRHÄNGEN, med odlade Tahitipärlor samt briljantslipade diamanter.
892. ÖRHÄNGEN, med odlade Tahitipärlor samt briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
800. BULGARI, ring med briljantslipade diamanter.
800. BULGARI, ring med briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
539. KARMSTOLAR, ett par, hardwood. Qingdynastin (1644-1912).
539. KARMSTOLAR, ett par, hardwood. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
359. Gusten Lindberg, "Vågen".
359. Gusten Lindberg, "Vågen".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
284. Carl Fredrik Hill, Vegetation vid vattendrag.
284. Carl Fredrik Hill, Vegetation vid vattendrag.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
268. SKULPTURBYST, parian. Kunglig dansk, 1800-tal.
268. SKULPTURBYST, parian. Kunglig dansk, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
70. SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-97), rokoko.
70. SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-97), rokoko.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
285. Carl Fredrik Hill, "Nakna träd vid vatten".
285. Carl Fredrik Hill, "Nakna träd vid vatten".
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
353. Roger Risberg, "Näcken".
353. Roger Risberg, "Näcken".
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
696. FAT, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
696. FAT, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
636. SERVISDELAR, 13 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
636. SERVISDELAR, 13 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
426. Johan Ahlberg, Generallöjtnant Adam Ludvig Lewenhaupt (1748-1808).
426. Johan Ahlberg, Generallöjtnant Adam Ludvig Lewenhaupt (1748-1808).
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
896. KURZ, armbandsur, 14,4 x 14,4 mm.
896. KURZ, armbandsur, 14,4 x 14,4 mm.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
732. RELIEF, sten. Troligen sen Mingdynasti /tidig Qingdynasti.
732. RELIEF, sten. Troligen sen Mingdynasti /tidig Qingdynasti.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
655. TRÄDGÅRDSPALL, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.
655. TRÄDGÅRDSPALL, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
498. BODHISATTVA i kopparlegering, 1600/1700-tal.
498. BODHISATTVA i kopparlegering, 1600/1700-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
333. Nils Möllerberg, "Morgon".
333. Nils Möllerberg, "Morgon".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
228. FABERGÉ, Snöflingebrosch prydnad med en gammal samt rosenslipade diamanter.
228. FABERGÉ, Snöflingebrosch prydnad med en gammal samt rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
733. RELIEF, sten. Troligen Mingdynastin (1368-1644).
733. RELIEF, sten. Troligen Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
148. Sked med dubbel kerubknopp, ostämplad, Sverige 1600-talets början, renässans.
148. Sked med dubbel kerubknopp, ostämplad, Sverige 1600-talets början, renässans.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
96. SMÖRASK MED LOCK, empire, 1800-talets första hälft.
96. SMÖRASK MED LOCK, empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK