Kan inte nå servern

Modern Art + Design 612

 
603 föremål
340. SVENSK FORMGIVARE, takarmatur, Sverige 1900-talets mitt.
340. SVENSK FORMGIVARE, takarmatur, Sverige 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
239. SWEDISH GRACE, byrå, 1920-30-tal.
239. SWEDISH GRACE, byrå, 1920-30-tal.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
274. SWEDISH GRACE, konsolbord, 2 stycken, Sverige 1920-30-tal.
274. SWEDISH GRACE, konsolbord, 2 stycken, Sverige 1920-30-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
259. SWEDISH GRACE, skåp, 1920-30-tal.
259. SWEDISH GRACE, skåp, 1920-30-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
284. SWEDISH GRACE, spegel med konsolbord, 1920-tal.
284. SWEDISH GRACE, spegel med konsolbord, 1920-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
278. SWEDISH GRACE, taburett, 1920-30-tal.
278. SWEDISH GRACE, taburett, 1920-30-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
261. SWEDISH GRACE, takampel, 1929.
261. SWEDISH GRACE, takampel, 1929.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
251. SWEDISH GRACE, takarmatur, 1920-30-tal.
251. SWEDISH GRACE, takarmatur, 1920-30-tal.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
269. SWEDISH GRACE, takarmatur, 1930-tal.
269. SWEDISH GRACE, takarmatur, 1930-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
283. SWEDISH GRACE, trädgårdsbänk, 1920-30-tal.
283. SWEDISH GRACE, trädgårdsbänk, 1920-30-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
585. Salvador Dalí, "La conquête du cosmos" I+II, (12).
585. Salvador Dalí, "La conquête du cosmos" I+II, (12).
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
586. Salvador Dalí, Portfölj, "Dix Recettes d'Immortalité" (11).
586. Salvador Dalí, Portfölj, "Dix Recettes d'Immortalité" (11).
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
611. Serge Poliakoff, "Composition grise, bleue et rouge".
611. Serge Poliakoff, "Composition grise, bleue et rouge".
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
511. Sigrid Hjertén, "Badstranden vid Medelhavet".
511. Sigrid Hjertén, "Badstranden vid Medelhavet".
Klubbat pris 
280 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
466. Sigrid Hjertén, "Det blå lokomotivet".
466. Sigrid Hjertén, "Det blå lokomotivet".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 000 - 5 000 000 SEK
403. Sigrid Hjertén, "Iván i fåtöljen".
403. Sigrid Hjertén, "Iván i fåtöljen".
Klubbat pris 
8 700 000 SEK
Utropspris
4 000 000 - 5 000 000 SEK
432. Sigrid Hjertén, "Landskap, Auvergne".
432. Sigrid Hjertén, "Landskap, Auvergne".
Klubbat pris 
650 000 SEK
Utropspris
400 000 - 500 000 SEK
517. Sigrid Hjertén, "Rosor och syréner".
517. Sigrid Hjertén, "Rosor och syréner".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
431. Sigrid Hjertén, Iván i röd halsduk.
431. Sigrid Hjertén, Iván i röd halsduk.
Klubbat pris 
165 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
434. Sigrid Hjertén, Stilleben med vårblomster i vas.
434. Sigrid Hjertén, Stilleben med vårblomster i vas.
Klubbat pris 
330 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
270. Simon Gate, lampkupa, Orrefors 1920.
270. Simon Gate, lampkupa, Orrefors 1920.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
256. Simon Gate, skål med underfat, Orrefors 1924, modell 147.
256. Simon Gate, skål med underfat, Orrefors 1924, modell 147.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
81. Stig Lindberg, miniatyrvaser, 6 st, Gustavsbergs studio 1958-62.
81. Stig Lindberg, miniatyrvaser, 6 st, Gustavsbergs studio 1958-62.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
83. Stig Lindberg, skulptur, Gustavsbergs Studio ca 1960.
83. Stig Lindberg, skulptur, Gustavsbergs Studio ca 1960.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
78. Stig Lindberg, skulptur, Gustavsbergs studio, 1950-tal.
78. Stig Lindberg, skulptur, Gustavsbergs studio, 1950-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
79. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1961.
79. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1961.
Klubbat pris 
39 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
80. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1961.
80. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1961.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
82. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1962.
82. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1962.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
484. Sven Jonson, Plangeometrisk komposition.
484. Sven Jonson, Plangeometrisk komposition.
Klubbat pris 
400 000 SEK
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
419. Sven X:et Erixson, "Badande".
419. Sven X:et Erixson, "Badande".
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
425. Sven X:et Erixson, Sverre luktar på blommorna.
425. Sven X:et Erixson, Sverre luktar på blommorna.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
353. THORALD MADSEN, fåtölj, Thorald Madsen Snedkeri Danmark 1930-40-tal.
353. THORALD MADSEN, fåtölj, Thorald Madsen Snedkeri Danmark 1930-40-tal.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
412. Tadeusz Kantor, "Koperta" (Kuvert) ur serien Emballages.
412. Tadeusz Kantor, "Koperta" (Kuvert) ur serien Emballages.
Klubbat pris 
440 000 SEK
Utropspris
350 000 - 400 000 SEK
99. Thure Öberg, skål, Arabia, Finland 1918.
99. Thure Öberg, skål, Arabia, Finland 1918.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
21. Timo Sarpaneva, vas, "Lancet II", Iittala, 1950-tal.
21. Timo Sarpaneva, vas, "Lancet II", Iittala, 1950-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
384. Tor Bjurström, "Frukter och tulpaner".
384. Tor Bjurström, "Frukter och tulpaner".
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
243. Tor Hörlin, skåp, Swedish Grace 1920.
243. Tor Hörlin, skåp, Swedish Grace 1920.
Klubbat pris 
190 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
98. Ulla & Gustav Kraitz, skulptur, tjur, Fogdarp, Förslöv.
98. Ulla & Gustav Kraitz, skulptur, tjur, Fogdarp, Förslöv.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
320. Uno Åhrén, lampett, modell 468, Firma Svenskt Tenn, 1929.
320. Uno Åhrén, lampett, modell 468, Firma Svenskt Tenn, 1929.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
40. VENINI, burkar, 2 st, Murano, Italien 1950-tal, modell 4560.
40. VENINI, burkar, 2 st, Murano, Italien 1950-tal, modell 4560.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
9. VICKE LINDSTRAND, vas, Kosta 1950-tal.
9. VICKE LINDSTRAND, vas, Kosta 1950-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
12. Vicke Lindstrand, vas "Höst", Kosta 1950-tal.
12. Vicke Lindstrand, vas "Höst", Kosta 1950-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
11. Vicke Lindstrand, vas "Höst", Kosta 1950-tal.
11. Vicke Lindstrand, vas "Höst", Kosta 1950-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
10. Vicke Lindstrand, vas "Vinter", Kosta 1950-tal.
10. Vicke Lindstrand, vas "Vinter", Kosta 1950-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
13. Vicke Lindstrand, vas, "Unik" Kosta, signerad och daterad 1955.
13. Vicke Lindstrand, vas, "Unik" Kosta, signerad och daterad 1955.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
8. Vicke Lindstrand, vas, Orrefors 1930-tal.
8. Vicke Lindstrand, vas, Orrefors 1930-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
388. Vilhelm Bjerke-Petersen, "Kontakteffekt".
388. Vilhelm Bjerke-Petersen, "Kontakteffekt".
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
147. Vivianna Torun Bülow-Hübe, halssmycke, egen verkstad, Stockholm 1955.
147. Vivianna Torun Bülow-Hübe, halssmycke, egen verkstad, Stockholm 1955.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
59. WILHELM KÅGE, fat, "Farsta", Gustavsbergs studio 1960.
59. WILHELM KÅGE, fat, "Farsta", Gustavsbergs studio 1960.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
49. Wilhelm Kåge, fat, Gustavsbergs studio 1940-tal.
49. Wilhelm Kåge, fat, Gustavsbergs studio 1940-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
50. Wilhelm Kåge, skål, "Farsta", Gustavsbergs studio 1948.
50. Wilhelm Kåge, skål, "Farsta", Gustavsbergs studio 1948.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
52. Wilhelm Kåge, skål, "Farsta", Gustavsbergs studio 1951.
52. Wilhelm Kåge, skål, "Farsta", Gustavsbergs studio 1951.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
56. Wilhelm Kåge, urna med lock, "Farsta", Gustavsbergs studio 1958.
56. Wilhelm Kåge, urna med lock, "Farsta", Gustavsbergs studio 1958.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
54. Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsberg Studio 1951.
54. Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsberg Studio 1951.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
55. Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1952.
55. Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1952.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
57. Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1956.
57. Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1956.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
58. Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1960.
58. Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1960.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
53. Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio, 1940-50-tal.
53. Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio, 1940-50-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
126. Wiwen Nilsson, armring, Lund, 1943, sterling och bergkristall.
126. Wiwen Nilsson, armring, Lund, 1943, sterling och bergkristall.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
145. Wiwen Nilsson, bestickuppsättning, 168 delar, Lund, olika årtal.
145. Wiwen Nilsson, bestickuppsättning, 168 delar, Lund, olika årtal.
Klubbat pris 
115 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
143. Wiwen Nilsson, bricka, sterling, Lund 1961.
143. Wiwen Nilsson, bricka, sterling, Lund 1961.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
133. Wiwen Nilsson, collier, Lund 1943, sterling med bergkristall.
133. Wiwen Nilsson, collier, Lund 1943, sterling med bergkristall.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
127. Wiwen Nilsson, hängsmycke, korsformat, Lund 1938.
127. Wiwen Nilsson, hängsmycke, korsformat, Lund 1938.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
131. Wiwen Nilsson, kaffekanna, Lund 1956, sterling.
131. Wiwen Nilsson, kaffekanna, Lund 1956, sterling.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
135. Wiwen Nilsson, ljusstakar, ett par, Lund 1968, sterling.
135. Wiwen Nilsson, ljusstakar, ett par, Lund 1968, sterling.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
142. Wiwen Nilsson, mjölkkanna, Lund 1955, sterling.
142. Wiwen Nilsson, mjölkkanna, Lund 1955, sterling.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
136. Wiwen Nilsson, ring, 18K vitguld med pärla, Lund 1958.
136. Wiwen Nilsson, ring, 18K vitguld med pärla, Lund 1958.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
138. Wiwen Nilsson, ring, Lund 1974, 18K guld.
138. Wiwen Nilsson, ring, Lund 1974, 18K guld.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
144. Wiwen Nilsson, skål, "Kungaskålen", Lund 1971, sterling.
144. Wiwen Nilsson, skål, "Kungaskålen", Lund 1971, sterling.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
132. Wiwen Nilsson, skål, Lund 1945, sterling, delvis förgylld.
132. Wiwen Nilsson, skål, Lund 1945, sterling, delvis förgylld.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
129. Wiwen Nilsson, skål, Lund 1945, sterling.
129. Wiwen Nilsson, skål, Lund 1945, sterling.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
130. Wiwen Nilsson, skål, Lund 1964, sterling.
130. Wiwen Nilsson, skål, Lund 1964, sterling.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
141. Wiwen Nilsson, sockerskål och bonbonnière, sterling, Lund 1950.
141. Wiwen Nilsson, sockerskål och bonbonnière, sterling, Lund 1950.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
139. Wiwen Nilsson, örhängen, ett par, Lund 1970, 18K guld.
139. Wiwen Nilsson, örhängen, ett par, Lund 1970, 18K guld.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK