Important Winter Sale 613

1123 föremål
616. SKÅLAR, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
22 000 - 30 000 SEK
776. SKÅLFAT, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
940. SKÅLFAT, porslin. Qingdynastin, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
753. SKÅLFAT, tre stycken, porslin. Japan, Edo (1603–1868).
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
2. SKÅP, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
635. SKÅP, tvådelat, lackerat trä. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
162. SMÖRASK MED LOCK, Älvdalen, empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
57. SOFFA, gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
27 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
56. SOFFA, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
738. SOLFJÄDER, rund. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
318. SOPPTALLRIKAR, ett par, fajans. Reval, 1700-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
95. SPEGEL, barock, omkring år 1700.
Klubbat pris
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
105. SPEGEL, stockholmsarbete 1700-talets slut, sengustaviansk.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
97. SPEGEL, stockholmsarbete, rokoko, 1700-talets mitt.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
96. SPEGEL, svensk barock, 1600-talets slut.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
94. SPEGEL, svensk barock, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
110. SPEGELLAMPETT, för två ljus, stockholmsarbete, 1700-talets slut, gustaviansk.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
931. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
823. STEKFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
930. STEKFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
933. STEKFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
832. STEKFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
932. STEKFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
830. STEKFAT, kompanporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
855. STEKFAT, porslin. Qingdynastin, Kanton, 1800-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
854. STEKFAT, porslin. Qingdynastin, Kanton, 1800-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
856. STEKFAT, porslin. Qingdynastin, Kanton, 1800-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
689. STELE, sten. Nepal, 1600/1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
640. STEMCUP, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
55 000 - 65 000 SEK
299. STOP, fajans med tennmontering. Sverige, Rörstrand, 1761.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
657. STÄLL, trä, fyra stycken. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1026. Safirring med gammalslipade diamanter platina och 18K guld.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
535. Saint Clair Cemin, Kandelaber.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
209. Saltkar, 4 st, "Wolf & Knell", Hanau efter 1887. Louis XI-stil.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
242. Skrivuppsats, stål, Tula, 1800-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
446. Stefan Johansson, "Skuggor i sängvrån".
Klubbat pris
Utropspris
400 000 - 500 000 SEK
358. Stefan Johansson, "Sommarkväll".
Klubbat pris
370 000 SEK
Utropspris
400 000 - 500 000 SEK
208. Sven Dahlström, saltkar, ett par, silver, Gävle 1783.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
241. Syskrin, stål, Tula, troligen tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
240. Syskrin, stål, Tula, troligen tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
924. SÅSSNIPA, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
917. SÅSSNIPA, vapenporslin. Qingdynastin, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
93. TABURETTER, ett par, gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
305. TALLRIKAR, ett par samt FAT, fajans. Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris
4 300 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
307. TALLRIKAR, ett par, fajans. Marieberg, 1770.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
317. TALLRIKAR, ett par, fajans. Reval, 1700-tal.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
316. TALLRIKAR, ett par, fajans. Reval, 1700-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
819. TALLRIKAR, sex stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
820. TALLRIKAR, sex stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
893. TALLRIKAR, två stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
939. TEBURK, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
724. TEDOSA med LOCK, emalj på koppar. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
723. TEKANNA, emalj på koppar. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
895. TEKRUKA, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
315. TERRIN med LOCK och FAT, fajans. Reval, 1700-tal.
Klubbat pris
90 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
319. TERRIN med LOCK och FAT, porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK