Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Madeleine Pyk – en samling F769
Auktion:
The Eclectic Collection F772
Auktion:
Helge Dahlman F782
Auktion:
Birds by Toikka – Part 2 F728
Auktion:
En privat samling handknutna bruksföremål från Persien E1309
Auktion:
Silver Linings E1279
Auktion:
Chalet Interiors E1217
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Important Winter Sale 613

 
1123 föremål
158. ELDHUNDAR, ett par, Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.
158. ELDHUNDAR, ett par, Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
125. LJUSSTAKAR, par, Frankrike, 1700-talets mitt, Louis XV.
125. LJUSSTAKAR, par, Frankrike, 1700-talets mitt, Louis XV.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
126. LJUSSTAKAR, par, Frankrike, 1700-talets mitt, Louis XV.
126. LJUSSTAKAR, par, Frankrike, 1700-talets mitt, Louis XV.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
567. Melchior de Hondecoeter Hans krets, En tupp i hönsgården.
567. Melchior de Hondecoeter Hans krets, En tupp i hönsgården.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
112. LJUSPLÅTAR, för två ljus, ett par, daterade 1765.
112. LJUSPLÅTAR, för två ljus, ett par, daterade 1765.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
219. William Ker Reid, vinkylar, silver, London 1836. Nyrokoko.
219. William Ker Reid, vinkylar, silver, London 1836. Nyrokoko.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
459. GUSTAF LUNDBERG, pastell, efter Giuseppe Nogari (1699-1766).
459. GUSTAF LUNDBERG, pastell, efter Giuseppe Nogari (1699-1766).
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
426. Cornelis Dusart, Interiör med kritrökande man.
426. Cornelis Dusart, Interiör med kritrökande man.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
777. FAT, porslin. Mingdynastin med Xuandes märke och period (1425-35).
777. FAT, porslin. Mingdynastin med Xuandes märke och period (1425-35).
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
98. SPEGEL, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.
98. SPEGEL, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
105. SPEGEL, stockholmsarbete 1700-talets slut, sengustaviansk.
105. SPEGEL, stockholmsarbete 1700-talets slut, sengustaviansk.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
281. GALLERIMATTA, antik/semiantik Ningxia, Kina, ca 284 x 74 cm.
281. GALLERIMATTA, antik/semiantik Ningxia, Kina, ca 284 x 74 cm.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
896. URNA, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
896. URNA, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
34. GUERIDON, sengustaviansk, omkring år 1800.
34. GUERIDON, sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
954. WA Bolin brosch med diamanter i olika slipformer.
954. WA Bolin brosch med diamanter i olika slipformer.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
175. Niels Jonsen, bägare, silver, Köpenhamn 1725-1726.
175. Niels Jonsen, bägare, silver, Köpenhamn 1725-1726.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
213. Arvid Floberg, karott, sk kuddkarott, silver, Stockholm 1790.
213. Arvid Floberg, karott, sk kuddkarott, silver, Stockholm 1790.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1007. Armband med rosen- och gammalslipade diamanter.
1007. Armband med rosen- och gammalslipade diamanter.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
17. KONSOLBORD, sengustavianskt, 1800-talets början.
17. KONSOLBORD, sengustavianskt, 1800-talets början.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1094. Guldcollier 18K guld.
1094. Guldcollier 18K guld.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
711. TÄCKE, siden. Qingdynastin (1664-1912).
711. TÄCKE, siden. Qingdynastin (1664-1912).
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
21. HÖRNBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
21. HÖRNBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
641. SHAKYAMUNDI BUDDHA, brons. Tibet, 1600-tal.
641. SHAKYAMUNDI BUDDHA, brons. Tibet, 1600-tal.
Klubbat pris
95 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
411. OKÄND KONSTNÄR, 1700-TAL. Pastorala landskap, ett par.
411. OKÄND KONSTNÄR, 1700-TAL. Pastorala landskap, ett par.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
642. SKULPTUR, brons. Qingdynastin (1644-1912).
642. SKULPTUR, brons. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
160. PARFYMBRÄNNARE med LOCK ett par, Frankrike ca år 1800, empire.
160. PARFYMBRÄNNARE med LOCK ett par, Frankrike ca år 1800, empire.
Klubbat pris
27 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
208. Sven Dahlström, saltkar, ett par, silver, Gävle 1783.
208. Sven Dahlström, saltkar, ett par, silver, Gävle 1783.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
135. LJUSSTAKAR, fyra stycken, Frankrike, 1700-talets mitt,  Louis XV.
135. LJUSSTAKAR, fyra stycken, Frankrike, 1700-talets mitt, Louis XV.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
57. SOFFA, gustaviansk, 1700-talets slut.
57. SOFFA, gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
27 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
289. MATTA, semiantik/old Veramin, ca 350,5 x 228 cm.
289. MATTA, semiantik/old Veramin, ca 350,5 x 228 cm.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
71. KARMSTOLAR, ett par snarlika, gustavianska, 1700-talets slut.
71. KARMSTOLAR, ett par snarlika, gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
462. Lorens Pasch d y, "Christina Maria von Hermansson" (1768-1810).
462. Lorens Pasch d y, "Christina Maria von Hermansson" (1768-1810).
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
58. DAGBÄDD sk Lit de repos, Frankrike, 1700-talets mitt, Louis XV.
58. DAGBÄDD sk Lit de repos, Frankrike, 1700-talets mitt, Louis XV.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
345. Axel Lindman, Landskap från Barbizon.
345. Axel Lindman, Landskap från Barbizon.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
688. SHAKYAMUNI BUDDHA, brons. Mingtyp.
688. SHAKYAMUNI BUDDHA, brons. Mingtyp.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
285. MATTA, semiantik Täbris, ca 351,5 x 262,5 cm.
285. MATTA, semiantik Täbris, ca 351,5 x 262,5 cm.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
604. VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
604. VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
22 000 - 24 000 SEK
603. FIGURIN, biskviporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
603. FIGURIN, biskviporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
22 000 - 25 000 SEK
1091. Ett par örhängen med gammalslipade diamanter.
1091. Ett par örhängen med gammalslipade diamanter.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
22 000 - 25 000 SEK
600. KRUKA med LOCK, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
600. KRUKA med LOCK, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
24 000 - 28 000 SEK
129. LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska, 1700-talets slut.
129. LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
889. FLASKOR, ett par, porslin. Mingdynastin, 1600-tal.
889. FLASKOR, ett par, porslin. Mingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
607. VAS, porslin. Transition, 1600-tal.
607. VAS, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
592. FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
592. FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
571. Louis Belanger, Vattenfall med kvarnhjul.
571. Louis Belanger, Vattenfall med kvarnhjul.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
529. Émile-Antoine Bourdelle, "La Danse dans les Ailes".
529. Émile-Antoine Bourdelle, "La Danse dans les Ailes".
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
326. URNOR, ett par, porslin. Frankrike, 1800-tal.
326. URNOR, ett par, porslin. Frankrike, 1800-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
284. MATTA, semiantik Täbris, ca 429,5 x 343,5 cm.
284. MATTA, semiantik Täbris, ca 429,5 x 343,5 cm.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
566. JOHAN ABRAHAM ALEANDER, olja på duk.
566. JOHAN ABRAHAM ALEANDER, olja på duk.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
251. Fickur med repeter, guld, ca 1900,
251. Fickur med repeter, guld, ca 1900,
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
532. Carl Eldh, "Abandonnee"(=Övergiven).
532. Carl Eldh, "Abandonnee"(=Övergiven).
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1066. Armband 18K guld med franska stämplar.
1066. Armband 18K guld med franska stämplar.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
370. Jenny Nyström, Efter julottan.
370. Jenny Nyström, Efter julottan.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
586. Helmer Osslund, "Faxälven ovanför Tväråbron".
586. Helmer Osslund, "Faxälven ovanför Tväråbron".
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
499. Axel Petersson Döderhultarn, "Auktion".
499. Axel Petersson Döderhultarn, "Auktion".
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
242. Skrivuppsats, stål, Tula, 1800-tal.
242. Skrivuppsats, stål, Tula, 1800-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
216. William Fountain, stekfat, silver, London 1799.
216. William Fountain, stekfat, silver, London 1799.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
612. SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
612. SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
995. Ett par örhängen med gammal- och rosenslipade diamanter.
995. Ett par örhängen med gammal- och rosenslipade diamanter.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
596. FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
596. FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
29 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
618. VASER, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
618. VASER, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK