Kan inte nå servern

Important Winter Sale 621

 
1152 föremål
58. STOLAR, 6 st, svensk senbarock, 1700-tal.
58. STOLAR, 6 st, svensk senbarock, 1700-tal.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
414. "Katarina Stenbock (1535-1621)".
414. "Katarina Stenbock (1535-1621)".
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
67. LJUSPLÅTAR, för två ljus, ett par, daterade 1765.
67. LJUSPLÅTAR, för två ljus, ett par, daterade 1765.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1096. Armband 18K guld.
1096. Armband 18K guld.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
860. VAS, porslin. Troligen Sen Qingdynasti med Guagxus märke.
860. VAS, porslin. Troligen Sen Qingdynasti med Guagxus märke.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
130. BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets början, empire.
130. BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets början, empire.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
83. LJUSKRONA, för sju ljus, sengustaviansk, omkring år 1800.
83. LJUSKRONA, för sju ljus, sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
104. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, empire.
104. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, empire.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
535. Ruth Milles, "Bukett Lisa".
535. Ruth Milles, "Bukett Lisa".
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
691. SKULPTUR, sten. Kina, 1900-tal.
691. SKULPTUR, sten. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
696. SKULPTURER, ett par, sten. Kina, 1900-talets första hälft.
696. SKULPTURER, ett par, sten. Kina, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
866. FISKBASSÄNG, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
866. FISKBASSÄNG, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
751. SKULPTUR, lergods. Tang dynastin (618-907).
751. SKULPTUR, lergods. Tang dynastin (618-907).
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
158. VÄRJA, Wolfgang Stendler, München, 1600-talets början.
158. VÄRJA, Wolfgang Stendler, München, 1600-talets början.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
219. Jean Henri Benner, Alexander I av Ryssland (1777-1825).
219. Jean Henri Benner, Alexander I av Ryssland (1777-1825).
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1150A. Tändsticksask 18K guld.
1150A. Tändsticksask 18K guld.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
495A. Adam Fischer, Kvinna med vattenkrus.
495A. Adam Fischer, Kvinna med vattenkrus.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
455. Georg Engelhard Schröder Efter, "Christopher Polhem" (1661-1751).
455. Georg Engelhard Schröder Efter, "Christopher Polhem" (1661-1751).
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
11. BYRÅ, empire, 1800-talets början.
11. BYRÅ, empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
633. Juho Mäkelä, Sommarlandskap med träd.
633. Juho Mäkelä, Sommarlandskap med träd.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1135. Tapio Wirkkala collier 18K guld.
1135. Tapio Wirkkala collier 18K guld.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
88. BORDSLYSTER, för fyra ljus, Ryssland, 1700-talets slut.
88. BORDSLYSTER, för fyra ljus, Ryssland, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
125. BORDSPENDYL, Louis XVI, Frankrike, 1700-talets slut.
125. BORDSPENDYL, Louis XVI, Frankrike, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
131. BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets början, empire.
131. BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets början, empire.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
815. FAT, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
815. FAT, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
819. STEKFAT, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
819. STEKFAT, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
181. Johan Leffler, saltkar, ett par, silver, Falun 1770. Rokoko.
181. Johan Leffler, saltkar, ett par, silver, Falun 1770. Rokoko.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
238. Nils Grubb, brännvinsskål, silver, Hudiksvall 1777.
238. Nils Grubb, brännvinsskål, silver, Hudiksvall 1777.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
413. David von Krafft, "Erik Piper" (1688-1754).
413. David von Krafft, "Erik Piper" (1688-1754).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
132. BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets första hälft.
132. BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
444. Ernst Josephson, Flicka, troligen motiv från Eggedal.
444. Ernst Josephson, Flicka, troligen motiv från Eggedal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1047. Medaljong med kedja 18K guld och en pärla.
1047. Medaljong med kedja 18K guld och en pärla.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
642. FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
642. FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
909. KRUKA, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
909. KRUKA, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
602. Elias Martin, "Katarina Eleonora Benzelstierna" (1751-1822).
602. Elias Martin, "Katarina Eleonora Benzelstierna" (1751-1822).
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
334. MATTA, Old Nain Tuteshk, part silk, ca 220,5 x 154 cm.
334. MATTA, Old Nain Tuteshk, part silk, ca 220,5 x 154 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
533. Carl Milles, Vattenbärerska (Salt och pepparkar).
533. Carl Milles, Vattenbärerska (Salt och pepparkar).
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
824. FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
824. FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
405. Tyra Lundgren, "Svan".
405. Tyra Lundgren, "Svan".
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
48. KARMSTOLAR, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
48. KARMSTOLAR, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
73. SPEGEL, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.
73. SPEGEL, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
232. Hans Jacob Schmit, kåsa, silver, Karlskrona 1718.
232. Hans Jacob Schmit, kåsa, silver, Karlskrona 1718.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1032. Ring 18K guld med gammalslipade diamanter.
1032. Ring 18K guld med gammalslipade diamanter.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
349. MATTA, semiantik Täbris, ca 359,5 x  259 cm.
349. MATTA, semiantik Täbris, ca 359,5 x 259 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
792. GALLERSKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
792. GALLERSKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
809. TERRINFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
809. TERRINFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
52. KARMSTOLAR, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
52. KARMSTOLAR, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 22 000 SEK
337. MATTA, antik Nordvästpersisk, ca 414-425 x 248,5-260  cm.
337. MATTA, antik Nordvästpersisk, ca 414-425 x 248,5-260 cm.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
135. BORDSPENDYL. Frankrike, 1820-40-tal.
135. BORDSPENDYL. Frankrike, 1820-40-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
329. MATTA, semiantik Mahal, ca 358,5-374,5 x 284,5-286 cm.
329. MATTA, semiantik Mahal, ca 358,5-374,5 x 284,5-286 cm.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1102. Brosch platina och 18K guld med gammalslipade diamanter.
1102. Brosch platina och 18K guld med gammalslipade diamanter.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
17 000 - 20 000 SEK
559. Elias Martin, akvarell. Signerad och daterad.
559. Elias Martin, akvarell. Signerad och daterad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
507. WILLEM ORMEA, hans art. Osignerad. Uppfodrad duk 46 x 60 cm.
507. WILLEM ORMEA, hans art. Osignerad. Uppfodrad duk 46 x 60 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
908. SKÅL med LOCK, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
908. SKÅL med LOCK, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
1099. Ett sjuradigt Mikomoto pärlarmband.
1099. Ett sjuradigt Mikomoto pärlarmband.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
652. VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
652. VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
906. KRUKA, porslin. Qingdynastin, omkring 1700.
906. KRUKA, porslin. Qingdynastin, omkring 1700.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
108. LJUSSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, empire.
108. LJUSSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, empire.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK