Kan inte nå servern

Important Winter Sale 629

 
1070 föremål
379. Anders Sandström, "Iller".
379. Anders Sandström, "Iller".
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
103. KANDELABRAR för fem ljus, ett par, Parisarbeten, Empire.
103. KANDELABRAR för fem ljus, ett par, Parisarbeten, Empire.
Klubbat pris 
200 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
355. Erik Tryggelin, "Vy över Norrbro", Stockholm.
355. Erik Tryggelin, "Vy över Norrbro", Stockholm.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
411. Carl Milles, "Skridskoprinsessan".
411. Carl Milles, "Skridskoprinsessan".
Klubbat pris 
360 000 SEK
Utropspris
200 000 - 225 000 SEK
393. Carl Larsson, "Fruarna Schröder och Nordin".
393. Carl Larsson, "Fruarna Schröder och Nordin".
Klubbat pris 
600 000 SEK
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
45. KUNGLIG STOL, skuren av bildhuggaren Johan Liung 1747, Rokoko.
45. KUNGLIG STOL, skuren av bildhuggaren Johan Liung 1747, Rokoko.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 40 000 SEK
604. Skål, keramik. Fem dynastierna (907-960).
604. Skål, keramik. Fem dynastierna (907-960).
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
28. BORD, 1700-talets slut, Sengustavianskt.
28. BORD, 1700-talets slut, Sengustavianskt.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
521. Carl Wilhelmson, Studie till "Midsommarafton".
521. Carl Wilhelmson, Studie till "Midsommarafton".
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
195. Robert Hennell, praktpokal, silver, London 1863.
195. Robert Hennell, praktpokal, silver, London 1863.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
130. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-tal.
130. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
187. Petter Lund, bägare, silver, Nyköping 1736.
187. Petter Lund, bägare, silver, Nyköping 1736.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
298. Fat, fajans. Holland, Delft, 1600-talets slut/omkring 1700.
298. Fat, fajans. Holland, Delft, 1600-talets slut/omkring 1700.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
157. Isak Sauer, gräddsnäcka, silver, Stockholm 1766. Rokoko.
157. Isak Sauer, gräddsnäcka, silver, Stockholm 1766. Rokoko.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
137. URNOR, ett par, Frankrike, 1800-tal.
137. URNOR, ett par, Frankrike, 1800-tal.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
144. SKULPTUR, troligen Italien 1700-tal.
144. SKULPTUR, troligen Italien 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
755. SKULPTUR, lergods. Mingdynastin (1368-1644).
755. SKULPTUR, lergods. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
962. Brosch 18K guld och paste, 1800-tal.
962. Brosch 18K guld och paste, 1800-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
19. BYRÅ, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Sengustaviansk.
19. BYRÅ, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Sengustaviansk.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
568. Peter Haaxman, Dagdrömmeri.
568. Peter Haaxman, Dagdrömmeri.
Klubbat pris 
125 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
469. Ruth Milles, Holländsk flicka med blombukett.
469. Ruth Milles, Holländsk flicka med blombukett.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
131. LÄSLJUSSTAKAR ett par, Sverige 1800-talets början, Empire.
131. LÄSLJUSSTAKAR ett par, Sverige 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
325. Axel Lindman, "Motiv från Barbizon".
325. Axel Lindman, "Motiv från Barbizon".
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
668. Pilskytteringar, två stycken, nefrit. Arkaiserande.
668. Pilskytteringar, två stycken, nefrit. Arkaiserande.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
607. Vas, porslin. Yuandynastin (1271-1368).
607. Vas, porslin. Yuandynastin (1271-1368).
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
422. Vy från Ryssviken mot Waldemarsudde.
422. Vy från Ryssviken mot Waldemarsudde.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
540. Carl Holsoe, Interiör med cello.
540. Carl Holsoe, Interiör med cello.
Klubbat pris 
310 000 SEK
Utropspris
300 000 - 325 000 SEK
537. Ruth Milles, "Flicka i blåst".
537. Ruth Milles, "Flicka i blåst".
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
214. Mikael Lindberg, matskedar 11 st, silver, Ängelholm 1786-1796.
214. Mikael Lindberg, matskedar 11 st, silver, Ängelholm 1786-1796.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
976. Armband fem rader odlade pärlor.
976. Armband fem rader odlade pärlor.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
711. Skåp, lack, Qing dynastin, 17/1800-tal.
711. Skåp, lack, Qing dynastin, 17/1800-tal.
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
120 000 - 150 000 SEK
888. Vas, porslin. Kina, tidigt 1900-tal.
888. Vas, porslin. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
989. Ring 18K guld med en cabochonslipad smaragd.
989. Ring 18K guld med en cabochonslipad smaragd.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
598. Vas, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
598. Vas, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
2. SKÅP, Fredrik I, 1700-talets första del, Senbarock.
2. SKÅP, Fredrik I, 1700-talets första del, Senbarock.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
758. Prakturna, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
758. Prakturna, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
294. Tazza samt sköljskål, blått glas, 1800-tal.
294. Tazza samt sköljskål, blått glas, 1800-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
735. Vaser, ett par, silver. Luen Wo, Shanghai, tidigt 1900-tal.
735. Vaser, ett par, silver. Luen Wo, Shanghai, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
729. Rökelsekar, brons. Qingdynastin (1664-1912).
729. Rökelsekar, brons. Qingdynastin (1664-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
682. Figurin, kopparlegering. Tibet.
682. Figurin, kopparlegering. Tibet.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
99. SPEGELLAMPETT, för två ljus, 1700-talets första del, Senbarock.
99. SPEGELLAMPETT, för två ljus, 1700-talets första del, Senbarock.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
360. Erik Tryggelin, "Rörstrand".
360. Erik Tryggelin, "Rörstrand".
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
349. Gustaf Lundberg, "Axel Wrede-Sparre af Sundby"  (1708-1772).
349. Gustaf Lundberg, "Axel Wrede-Sparre af Sundby" (1708-1772).
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
7. BYRÅ, av Christian Linning (mästare i Stockholm 1744-1779), Rokoko.
7. BYRÅ, av Christian Linning (mästare i Stockholm 1744-1779), Rokoko.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
216. Johan Wilhelm Zimmerman, matknivar 6 st, silver Stockholm 1801.
216. Johan Wilhelm Zimmerman, matknivar 6 st, silver Stockholm 1801.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
211. Kilian Kelson, matgafflar 8 st, silver, Stockholm 1762.
211. Kilian Kelson, matgafflar 8 st, silver, Stockholm 1762.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
213. Petter Åkerman, glasskedar 7 st, silver, Stockholm 1792.
213. Petter Åkerman, glasskedar 7 st, silver, Stockholm 1792.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
212. Lars Boye, dessertskedar 6 st, silver, Stockholm 1781.
212. Lars Boye, dessertskedar 6 st, silver, Stockholm 1781.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
481. Bruno Liljefors, Orrar om hösten.
481. Bruno Liljefors, Orrar om hösten.
Klubbat pris 
190 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
728. Skål, keramik. Korea, Joeson, 1700-tal.
728. Skål, keramik. Korea, Joeson, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
569. Bernard Pothast, Familjeidyll med mor och barn.
569. Bernard Pothast, Familjeidyll med mor och barn.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
562. Catherine Amyot, Flicka som blåser såpbubblor.
562. Catherine Amyot, Flicka som blåser såpbubblor.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
551. Antoine Bouvard, Solnedgång, Venedig.
551. Antoine Bouvard, Solnedgång, Venedig.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
86. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början, Empire.
86. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
128. LJUSSTAKAR ett par, Frankrike 1700-talets slut, Directoire.
128. LJUSSTAKAR ett par, Frankrike 1700-talets slut, Directoire.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
419. Elsa Backlund Celsing, "Vid stickstrumpan".
419. Elsa Backlund Celsing, "Vid stickstrumpan".
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
495. Bruno Liljefors, "Orrar i vinterlandskap".
495. Bruno Liljefors, "Orrar i vinterlandskap".
Klubbat pris 
380 000 SEK
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
342. Bruno Liljefors, Höstlandskap med orrar.
342. Bruno Liljefors, Höstlandskap med orrar.
Klubbat pris 
220 000 SEK
Utropspris
200 000 - 225 000 SEK
154. Tazza, silver, troligen Baldassare Pieri, Rome (verksam 1749-1788).
154. Tazza, silver, troligen Baldassare Pieri, Rome (verksam 1749-1788).
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
505. Jenny Nyström, Jultidningsillustration.
505. Jenny Nyström, Jultidningsillustration.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK