Modern Art + Design 632

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1Axel Enoch Boman, vas, Reijmyre, Art Nouveau, ca 1908.15 000 SEK
2Karl Lindeberg, vas, överfång, Kosta, Art Nouveau.30 000 SEK
3Simon Gate, vas, hyttarbetat glas, Orrefors 1917.Återrop
4Simon Gate, skål med fat, Orrefors 1926, modell 122.80 000 SEK
5Simon Gate, skål med fat, Orrefors 1924, modell 107, gravör Karl Müller.5 500 SEK
6Simon Gate, skål, Orrefors 1946, modell 372.6 500 SEK
7Simon Gate, vas, Orrefors 1947, modell G 1847, graverad av Arthur Diessner.16 000 SEK
8Edward Hald, vas, fiskgraal, Orrefors, 1945.9 500 SEK
9Edvin Öhrström, vas "Ariel", Orrefors 1948.36 000 SEK
11John Selbing, skulpturer, 2 st "Klot över kon", Orrefors 1954.110 000 SEK
12Nils Landberg, tulpanglas, Orrefors 1954.6 000 SEK
13Nils Landberg, vas, Orrefors 1964.26 000 SEK
14Nils Landberg, vas, "expo 129", Orrefors 1944, unikt hyttarbete.38 000 SEK
15Sven Palmqvist, skål, "Ravenna", Orrefors 1953, nr 438.30 000 SEK
16Vicke Lindstrand, vas, Orrefors 1931.8 500 SEK
17Gunnar Cyrén, vas, graal, Orrefors 1987.3 500 SEK
18Vicke Lindstrand, vas, "Det luktar fisk", Kosta 1950-tal.8 500 SEK
19Vicke Lindstrand, vaser, 3 st, Kosta 1950-60-tal.18 000 SEK
20Bengt Edenfalk, vas, "Thalatta", Skruf, 1960-tal.6 500 SEK
21Edvin Öhrström, skulptur, Lindshammars glasbruk 1960-tal, ed. 2/5.22 000 SEK
22Eva Englund, vas, "graal", Orrefors 1987.22 000 SEK
23Bengt Lindström, vas, Kosta Boda, numrerad 9/95.26 000 SEK
24Anne Nilsson, vas, graal, "Inka I", Orrefors 1990, ed. 20/30.7 500 SEK
25Ulrica Hydman-Vallien, vas, graalteknik, Kosta Boda, unik.16 000 SEK
26Ulrica Hydman-Vallien, skulptur/ vas, "Kabale", Kosta Boda, 1987, unik.7 000 SEK
27Bertil Vallien, skulptur, Kosta Boda, sandgjutet och slipat glas.35 000 SEK
28Bertil Vallien, skulptur, båt, Kosta Boda.105 000 SEK
29Bertil Vallien, skulptur, i form av båt på ställ, Kosta Boda.18 000 SEK
31Kjell Engman, skulptur, gitarr, Kosta Boda, unik.28 000 SEK
32Alvar Aalto, vas, "Savoy/ modell 3030", Iittala glasbruk ca 1950.42 000 SEK
33Alvar Aalto, fat, modell 9748, Karhula Glasbruk, Finland, i produktion 1937-1949.55 000 SEK
34Alvar Aalto, vas, modell 3031, Iittala, Finland, sannolikt 1960-70-tal.26 000 SEK
35Timo Sarpaneva, "Hiidelhelmi" (Devil’s pearl), skål, Iittala, Finland 1956.5 000 SEK
36Nanny Still, vas/skulptur, "Melon", Riihimäen Lasi Oy, Finland.22 000 SEK
37Louis Comfort Tiffany, vas "Favrile", USA, Art Nouveau.Återrop
38Emile Gallé, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.75 000 SEK
39Emile Gallé, vas, Nancy, Frankrike Art Nouveau.19 000 SEK
40Emile Gallé, vas, glas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.18 000 SEK
41Emile Gallé, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau, 1900-talets början.7 000 SEK
42Emile Gallé, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.6 500 SEK
43Gabriel Argy-Rousseau, bordslampa, "nattlampa", pâte-de-verre, Frankrike ca 1925.26 000 SEK
44Daum, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.60 000 SEK
45Daum, skål, överfång, Nancy, 1900-talets början.4 000 SEK
45ADaum, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau, tidigt 1900-tal.4 000 SEK
46Daum, vas, "soufflé" glas, Nancy, Frankrike.8 700 SEK
47Daum, vas "soufflé/ mould blown, Nancy Frankrike, Art Nouveau.19 000 SEK
48René Lalique, taklampa "Dahlias", Frankrike 1920-30-tal.22 000 SEK
49Vittorio Zecchin, vas, glas "Soffiato", modell 1465, Venini, Murano, Italien 1920-tal.Återrop
50Tyra Lundgren, skulptur, fågel, Venini, Murano, modell 2627, Italien ca 1937-38.5 000 SEK
51Tyra Lundgren, skål "a Bollicine", Venini, Murano, Italien ca 1940.6 000 SEK
52Tyra Lundgren, skål, Venini, Murano, Italien efter 1938.3 000 SEK
53Carlo Scarpa, vas "Mezza Filigrana", Venini, Murano, Italien ca 1946-48.26 000 SEK
54Tyra Lundgren, & Paolo Venini, svala "Rondine Murrine", Venini, Murano, Italien.11 000 SEK
55Riccardo Licata, skål, Venini, Murano, Italien, sannolikt 1950-tal, modell 3613.18 000 SEK
55APaolo Venini, skål "Murrina", Venini, Italien 1950-tal.100 000 SEK
56Tapio Wirkkala, vas, "Lapponi", Venini, Italien 1960-tal.8 500 SEK
57Alessandro Pianon, "Pulcino", skulptur, fågel, Vistosi, Murano, Italien, 1960-tal.55 000 SEK
58Alessandro Pianon, "Pulcino", skulptur, fågel, Vistosi, Murano, Italien, 1960-tal.26 000 SEK
59Alessandro Pianon, "Pulcino", skulptur, fågel, Vistosi, Murano, Italien 1960-tal.30 000 SEK
60Alessandro Pianon, "Pulcino", skulptur, fågel, Vistosi, Murano, Italien, 1960-tal.46 000 SEK
61Alessandro Pianon, "Pulcino", skulptur, fågel, Vistosi, Murano, Italien, 1960-tal.30 000 SEK
62Alessandro Pianon, fågel "Pulcino", Vistosi, Italien 1960-tal.32 000 SEK
63Clare Henshaw, vas "Planting a seed", Storbritannien 1999.6 000 SEK
64Ruben Rising, vas, Rörstrand, Art Nouveau, ca 1900.28 000 SEK
65Harald Almström, vas, Rörstrand daterad 1900, Art Nouveau.24 000 SEK
66Gunnar G:son Wennerberg, jardinière, jugend, Gustavsberg, 1905.4 800 SEK
67Anders & Bess Wissler, urna, ateljé Solklinten, Mariefred 1915.16 000 SEK
68Arthur Percy, terrasskruka, Gefle porslinsfabrik, ca 1930.14 000 SEK
69Ewald Dahlskog, vaser, 2 stycken, Bo Fajans,8 000 SEK
70Wilhelm Kåge, vas "Argenta", Gustavsberg 1948.13 000 SEK
71Wilhelm Kåge, vas, "Surrea", Gustavsberg 1940-tal.12 000 SEK
72Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1948.22 000 SEK
73Wilhelm Kåge, vas, "Farstagods", Gustavsbergs studio 1954.60 000 SEK
74Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1957.38 000 SEK
75Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio, sannolikt 1950-tal.9 000 SEK
76Wilhelm Kåge, skål, "Farsta", Gustavsbergs studio 1958.13 000 SEK
77Wilhelm Kåge, vas, Farsta, Gustavsbergs studio 1952.10 000 SEK
78Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1957.32 000 SEK
79Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1956.19 000 SEK
80Wilhelm Kåge, vas, Farsta, Gustavsbergs studio 1960.22 000 SEK
81Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1954.20 000 SEK
82Berndt Friberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio 1961.36 000 SEK
83Berndt Friberg, vaser, 3 st, Gustavsbergs studio 1960-67.34 000 SEK
84Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1958.50 000 SEK
85Berndt Friberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio 1976.20 000 SEK
86Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1961.8 500 SEK
87Berndt Friberg, vaser, 2 st och skål, Gustavsbergs studio 1955, 1978 och 1979.14 000 SEK
88Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1967.8 500 SEK
89Berndt Friberg, vaser 3 st och skålar 2 st, Gustavsbergs studio, olika årtal.9 000 SEK
90Anders Bruno Liljefors, vaser, 2 st, stengods, Gustavsbergs studio, ca 1949-50.9 000 SEK
91Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1964.30 000 SEK
92Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio ca 1960.36 000 SEK
93Stig Lindberg, golvvas, Gustavsbergs studio 1967.16 000 SEK
94Stig Lindberg, vaser, 2 st, Gustavsbergs studio 1963 och 1965.15 000 SEK
95Stig Lindberg, väggplakett, Gustavsbergs studio, 1950-tal, ed. 1/40.46 000 SEK
96Stig Lindberg, väggplakett, Gustavsbergs studio, 1950-tal, ed. 22/40.7 500 SEK
97Stig Lindberg, figur, unik variant av "Springare", Gustavsberg, sannolikt omkring år 1950.28 000 SEK
98Lisa Larson, golvurna, chamotterat stengods, Gustavsberg studio, sannolikt 1960-tal.8 200 SEK
99Lisa Larson, skulptur, Gustavsbergs studio 1960-tal, unik.18 000 SEK
100Carl-Harry Stålhane, vas, Rörstrand 1950-tal.24 000 SEK