Kan inte nå servern

Important Spring Sale 649


Auktion Live 14 – 16 juni, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 8 – 13 juni, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet Vardagar kl 11–18, helg kl 11–16


Se auktionsschema Till den kungliga avdelningen

Att delta i Live Auktioner är enkelt – Du kan bjuda på förhand genom att lägga ett förhandsbud online eller så kan du bjuda online, via telefon, eller i salen i realtid under auktionen. Välj det alternativ som passar dig bäst. Klicka här för att läsa mer.
 
198 föremål
207. Sked, förgyllt silver, sannolikt Albrekt Lockert (1623-1653), Stockholm.
207. Sked, förgyllt silver, sannolikt Albrekt Lockert (1623-1653), Stockholm.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
339. Silverkärl med lock, Osmanska riket, omkring 1890.
339. Silverkärl med lock, Osmanska riket, omkring 1890.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
514. Kunglig gåvocollier, naturliga pärlor med diamantlås.
514. Kunglig gåvocollier, naturliga pärlor med diamantlås.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
600. Hängsmycke med fasettslipade diamanter.
600. Hängsmycke med fasettslipade diamanter.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
599. Armring med fasettslipade diamanter.
599. Armring med fasettslipade diamanter.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
526. Armring med fasettslipade diamanter.
526. Armring med fasettslipade diamanter.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
442. Fat, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
442. Fat, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
711. Sam Samore, "Untitled (Betty Ford)", 1985.
711. Sam Samore, "Untitled (Betty Ford)", 1985.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
427. Kanna, fajans. Delft, tidigt 1700-tal.
427. Kanna, fajans. Delft, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1339. Fat, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1339. Fat, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1164. Kanna med lock, porslin, Qingdynastin Kangxi (1662-1722).
1164. Kanna med lock, porslin, Qingdynastin Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
713. Terry O'Neill, "Brigitte Bardot, Spain, 1971".
713. Terry O'Neill, "Brigitte Bardot, Spain, 1971".
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
350 000 - 400 000 SEK
968. Stemcups, ett par, laque burgauté. Qingdynastin, 1700-tal.
968. Stemcups, ett par, laque burgauté. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1209. Kaffekanna, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
1209. Kaffekanna, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
571. Fabergé brosch, design Alma Pihl.
571. Fabergé brosch, design Alma Pihl.
Klubbat pris
250 000 SEK
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
583. Fabergé, brosch, verkmästare Alfred Thielemann.
583. Fabergé, brosch, verkmästare Alfred Thielemann.
Klubbat pris
130 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
98. Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Gustaviansk.
98. Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Gustaviansk.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
93. Spegel, Nordeuropa, 1700-talets första hälft, Senbarock.
93. Spegel, Nordeuropa, 1700-talets första hälft, Senbarock.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
96. Speglar, ett par, Norditalien, omkring år 1800, Louis XVI.
96. Speglar, ett par, Norditalien, omkring år 1800, Louis XVI.
Klubbat pris
120 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
304. Stephan Nöblin, örslev och dosa, 18 K guld, Ystad 1829.
304. Stephan Nöblin, örslev och dosa, 18 K guld, Ystad 1829.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
305. Sigillstamp med speldosa. Guld. 1800-tal.
305. Sigillstamp med speldosa. Guld. 1800-tal.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
302. Linnémedaljen, The Linnean Society of London, instiftad 1888.
302. Linnémedaljen, The Linnean Society of London, instiftad 1888.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK