Important Winter Sale 653

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
99Spegellampetter, ett par, för två ljus, av Jonas Frisk (spegelfabrikör i Stockholm 1805-1824), Sengustavianska.32 000 SEK
100Spegellampetter, ett par, för två ljus, Empire, 1800-talets början.8 000 SEK
100AAppliquer, för två ljus, ett par, Sverige, 1700-talets andra hälft, Rokoko.13 000 SEK
100BAppliquer, ett par, för tre ljus, Frankrike 1700-talets andra hälft, Louis XVI.30 000 SEK
101Appliquer, ett par, för fyra ljus, 1830-40-tal, Senempire.Återrop
102Väggpendyl, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1761-62), Rokoko.14 000 SEK
103Kartellur, av Jacob Kock (hovurmakare i Stockholm, verksam 1762-1803).13 000 SEK
104Ljuskrona, för fem ljus, Stocholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk.12 000 SEK
105Ljuskrona, för tretton ljus, Stockholmsarbete, omkring år 1800, Sengustaviansk.32 000 SEK
106Ljuskrona, för sju ljus, Stockholmsarbete, omkring år 1800, Sengustaviansk.20 000 SEK
107Ljuskrona, för åtta ljus, Stockholmsarbete, omkring år 1800, Sengustaviansk.15 500 SEK
108Ljuskrona, för fem ljus, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk.32 000 SEK
109Ljuskrona, för sex ljus, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk.34 000 SEK
110Ampel, för fyra ljus, 1800-talets början, Empire.48 000 SEK
111Ljuskrona, för nio ljus, 1800-talets första hälft, Empire.55 000 SEK
112Ljuskrona, för sexton ljus, 1800-talets mitt, Nyrokoko.65 000 SEK
113Golvur, av Markwick (far och son James M., verksamma i London 1666-1730), George I.Återrop
114Golvur, av John Hodges (urmakare verksam i London ca 1729-38).9 600 SEK
116Biblioteksur, märkt "Markwick London", omkring år 1700, Barock.38 000 SEK
117Biblioteksur, märkt Eardley Norton (verksam i London 1762-94), George III.18 000 SEK
118Reseur, av Eric Nohrman (urmakare i Norrköping 1769-1779), med Gustav III:s namnchiffer, 1770-tal.80 000 SEK
119Bordspendyl, Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.42 000 SEK
120Officersur, av Robert & Courvoisier (firma verksam i Chaux-de-Fonds, Schweiz, 1781-1811), Louis XVI.34 000 SEK
121Bordspendyl, Parisarbete, 1800-talets början, Empire.42 000 SEK
122Bordspendyl, av Peter Strengberg (urmakare i Stockholm och Mariefred 1802-1831), Empire.42 000 SEK
123Bordspendyl, Parisarbete, 1800-talets början, Empire.26 000 SEK
124Bordspendyl, Parisarbete, 1800-talets början, Empire.19 000 SEK
125Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets början, Empire.8 000 SEK
126Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets början, Empire.10 000 SEK
127Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets första hälft, Empire.14 000 SEK
128Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets första hälft, Empire.13 000 SEK
129Bordspendyl, Parisarbete, 1800-talets första hälft, Louis XVI-stil.26 000 SEK
130Kandelabrar, ett par, för tre ljus, Frankrike, 1800-talets början, Empire.12 000 SEK
131Kandelabrar, ett par, för tre ljus, Stockholmsarbeten, 1800-talets början, Empire.90 000 SEK
132Kandelabrar, ett par för fyra ljus, tillskrivna Francois Rabiat (verksam i Paris 1756-1815), Empire.Återrop
133Kandelabrar, ett par, för fyra ljus, tillskrivna Francois Rabiat (verksam i Paris 1756-1815), Empire.Återrop
134Kandelabrar, ett par för fem ljus, tillskrivna Francois Rabiat (verksam i Paris 1756-1815), Empire.26 000 SEK
135Kandelabrar, ett par, för sex ljus, Frankrike, 1800-talets första hälft, Empire.22 000 SEK
136Cassoletter, ett par, Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.32 000 SEK
137Casoletter ett par, Frankrike 1800-talets första del, Empire.Återrop
138Ljusstakar, ett par, tillskrivna Fredrik Ludvig Rung (1758-1837), Sengustavianska.28 000 SEK
139Ljusstakar ett par, Sverige ca år 1800, Sengustavianska.15 000 SEK
140Ljusstakar, ett par, Stockholmsarbeten, omkring år 1800, Sengustavianska.32 000 SEK
141Ljusstakar ett par, Frankrike 1800-talets början, Empire.22 000 SEK
142Ljusstakar, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.30 000 SEK
143Ljusstakar ett par, Frankrike 1800-talets början, Empire.16 000 SEK
144Ljusstakar, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.20 000 SEK
145Ljusstakar, ett par, 1800-talets början, Empire.30 000 SEK
146Ljusstakar ett par, Frankrike 1800-talets första del, Empire.9 500 SEK
147Bordsuppsatser ett par, Frankrike 1800 talets början, Empire.18 000 SEK
148Läslampa för två ljus, sent 1700-tal, Sengustaviansk.7 000 SEK
149Stormlyktor, ett par, Nikolaj I 1800-talets mitt.22 000 SEK
150Ljusstakar, ett par, av Gudmund Östling (mästare i Vimmerby 1762-90), Rokoko.12 000 SEK
151Kaffepanna, koppar, sent 1700-tal, från Gustav III:s hushåll på Gripsholm.22 000 SEK
152Ramar, ett par, Frankrike, sent 1700-tal, Louis XVI.Återrop
153Bordsbyst, Gustav III, efter Johan Tobias Sergel, tillskriven Fredrik Ludvig Rung (1758-1837).55 000 SEK
154Skulptur, Ryssland, 1800-talets senare del.3 000 SEK
155Saltkar, ett par, Sverige, 1800-talets början, Empire.6 000 SEK
156Saltkar ett par, Älvdalen 1800-talets första del.11 000 SEK
157Mortel, Älvdalen, 1800-talets första hälft, Empire.5 500 SEK
158Brevpress, Älvdalen, 1800-talets första hälft, Empire.8 500 SEK
159Kabinettskåp, Sydtyskland, troligen Augsburg, 1600-talets första hälft, Barock.18 000 SEK
160Det Wrangelska skrinet, daterat 1658, Barock.480 000 SEK
161Skrin, med fällock, av Georg Haupt ( mästare i Stockholm 1770 - 1784 ), Gustavianskt.145 000 SEK
162Konvolutet till Alfred Nobels testamente 1895, egenhändigt rubricerat: Testamente /My Will och signerat samt lacksigill.260 000 SEK
163Miniatyrbyrå, Sverige, 1700-talets andra hälft, Rokoko.16 000 SEK
164Svepask, allmoge, Jämtland, 1800-tal.3 000 SEK
165Johan Nützel, Lockbägare/Kredensbägare, förgyllt silver, Stockholm 1698. Barock.60 000 SEK
166Dryckeskanna, delvis förgyllt silver, sannolikt av Jacob Fleischmann (verksam i Arensburg 1675-1698, Estland). Barock.160 000 SEK
167Johann Rohde II, dryckeskanna, delvis förgyllt silver, Danzig (verksam 1684-1726), ca 1690. Barock.155 000 SEK
168Johan Hansson Teelning, dryckeskanna, silver, (verksam i Norrköping 1661-1711), före 1700. Barock.90 000 SEK
169Walter Kopman, dryckeskanna, delvis förgyllt silver, Hamburg (verksam 1649-1688). Barock.Återrop
170Erik Månsson Schmidt, dryckeskanna, delvis förgyllt silver, Stockholm (verksam 1675-1686). Barock.36 000 SEK
171Lorenz Westman, dryckeskanna, delvis förgyllt silver, Stockholm (verksam 1656-1682). Barock.40 000 SEK
172Friedrich Richter, dryckeskanna, delvis förgyllt silver, Stockholm 1698. Barock.125 000 SEK
173Johan Nützel, dryckeskanna, delvis förgyllt silver, Stockholm (verksam 1674-1716) före 1689. Barock.140 000 SEK
174Anders Jensen Scheel, dryckeskanna, silver, Nykøbing (verksam 1677-1706), Danmark. Barock.Återrop
175Johan Nützel, dryckeskanna, delvis förgyllt silver, Stockholm 1708. Barock.Återrop
176Christian Henning, presenterfat, silver, Stockholm 1713. Barock.28 000 SEK
177Johann Haltenwanger, kalk, delvis förgyllt silver, Augsburg 1697-1699. Barock.16 000 SEK
178Petter Britt, bägare, silver, Kalmar (verksam 1701-1758 (1779)). Barock.17 000 SEK
179Petter Lund, bägare, delvis förgyllt silver, Nyköping 1728.5 000 SEK
180Arnold von der Hagen, bägare, delvis förgyllt silver, Norrköping (verksam 1695-1740(-42)), ca 1720.14 000 SEK
181Anders Wibeck, bägare, delvis förgyllt silver, Borås 1729.12 000 SEK
182Lorens Stabeus, bägare, delvis förgyllt silver, Stockholm 1749. Rokoko.Återrop
183Nikifor Timofeev, lockbägare, ett par, delvis förgyllt silver, Moskva 1729. Barock.120 000 SEK
184Martin Bernström, bägare, delvis förgyllt silver, Härnösand (verksam 1742-1779 (1782)). Rokoko.Återrop
185Lorens Stabeus, bägare, delvis förgyllt silver, Stockholm 1761. Rokoko.5 500 SEK
186Carl Fahlberg, bägare, delvis förgyllt silver, Uppsala 1771. Rokoko.Återrop
187Fredrik Petersson Ström, bägare med lock, silver och kopparmynt, Stockholm 1789. Gustaviansk.Återrop
188Kaffekanna, silver, Barcelona, otydliga mästarstämplar. 1700-tal. Rokoko.14 000 SEK
189Johan Julin, kaffekanna, silver, Köping 1773. Rokoko.Återrop
190Pehr Zethelius, tekanna, silver, Stockholm 1769. Rokoko.32 000 SEK
191Conrad Gadd och Johan Bergengren, sockerruskor, ett par, silver, Kristianstad 1744 och 1754.26 000 SEK
192Dryckeskanna, silver, London 1775, möjligen av William Bennet.Återrop
193Andrew Fogelberg, såsterriner med lock, ett par, silver, London 1774.26 000 SEK
194Saltkar med skedar, ett par, silver, tidigt 1700-tal. Senbarock.5 500 SEK
195Jonas Berg, gräddsnäcka, delvis förgyllt silver, Stockholm, 1761. Rokoko.8 500 SEK
196Daniel Lundström, gräddsnäcka, delvis förgyllt silver, Stockholm 1764. Rokoko.Återrop
197Hobert Scharén, gräddsnipa, silver, Vadstena 1777.13 000 SEK