Torsten Esbjörnsson

Starka färger och grafiska former – en samling av Torsten Esbjörnsson
Torsten Esbjörnsson är en av de främsta svenska företrädarna för den konkreta konsten. Han föddes 1925 i byn Örum på Österlen och i en ung ålder förväntades han ta över familjens lantbruk. Men längtan att få uttrycka sig blev starkare och när Esbjörnsson upptäckte bildens universum blev det en vändpunkt i hans liv. Han sökte och kom in på Konstakademien i Köpenhamn. Upptäckten av Mondrian och Kandinsky fick Esbjörnsson att ta mopeden till Paris där han gick på vernissager, föreläsningar och diskussionsaftnar – den konstnär som gjorde störst intryck var Victor Vasarely. Esbjörnssons målningar är präglade av starka färger och vindlande geometriska kompositioner som lockar betraktaren att kliva in i varje enskild målning. Torsten Esbjörnsson gick bort 2012 och målningarna i denna tema-auktion kommer från hans kvarlåtenskap.

43 föremål
TORSTEN ESBJÖRNSSON, olja på duk,
Klubbat pris
4 435 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TORSTEN ESBJÖRNSSON, olja på duk. Signerad a tergo 2002.
Klubbat pris
3 201 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TORSTEN ESBJÖRNSSON, olja på duk, ej signerad.
Klubbat pris
5 278 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TORSTEN ESBJÖRNSSON, olja på pannå,
Klubbat pris
8 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TORSTEN ESBJÖRNSSON, olja på duk. Signerad a tergo. 2003-2004.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TORSTEN ESBJÖRNSSON, olja på duk, daterad 2010.
Klubbat pris
10 111 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TORSTEN ESBJÖRNSSON, olja på pannå, signerad á tergo,
Klubbat pris
5 667 SEK
Utropspris
5 000 SEK
TORSTEN ESBJÖRNSSON, olja på pannå, signerad á tergo, daterad,
Klubbat pris
10 003 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TORSTEN ESBJÖRNSSON, olja på pannå. Ej signerad.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TORSTEN ESBJÖRNSSON, olja på duk, signerad, daterad 2004-2005,
Klubbat pris
4 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TORSTEN ESBJÖRNSSON, olja på duk. Ej signerad.
Klubbat pris
3 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TORSTEN ESBJÖRNSSON, olja på duk. Monogramsignerad.
Klubbat pris
2 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TORSTEN ESBJÖRNSSON, olja på duk, daterad 2006.
Klubbat pris
5 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TORSTEN ESBJÖRNSSON, olja på duk. Signerad a tergo 2004.
Klubbat pris
5 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TORSTEN ESBJÖRNSSON, olja på duk. Signerad a tergo 2007.
Klubbat pris
5 550 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TORSTEN ESBJÖRNSSON, olja på duk. Signerad a tergo. 2010.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TORSTEN ESBJÖRNSSON, olja på duk, daterad 2009,
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TORSTEN ESBJÖRNSSON, olja på duk. Signerad a tego. 2010.
Klubbat pris
18 003 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TORSTEN ESBJÖRNSSON, olja på duk. Signerad a tergo.
Klubbat pris
6 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TORSTEN ESBJÖRNSSON, olja på duk, signerad á tergo,
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Klubbat pris
10 211 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TORSTEN ESBJÖRNSSON, olja på duk. Signerad a tergo. 2004.
Klubbat pris
4 808 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TORSTEN ESBJÖRNSSON, olja på duk, signerad, daterad 2004,
Klubbat pris
5 950 SEK
Utropspris
3 000 SEK