Den nya romantiken

841 föremål
BOKSKÅP, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STOLAR, fyra stycken, Gustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
7 000 SEK
SPEGEL, Nyrokoko, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BOJANER, två snarlika, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KLAFFBORD, 1800-talets senare del.
Klubbat pris
400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RYA, 1930-40 -tal. Circa 270 x 180 cm.
Klubbat pris
200 EUR
Utropspris
500 EUR
MONTER, 1930-tal.
MONTER, 1930-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BYRÅ, Gustaviansk, 1700-tal.
BYRÅ, Gustaviansk, 1700-tal.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
TAKLAMPA, jugend, 1900-talets början.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SPELBORD, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKRIN, halmarbete, sengustavianskt, omkring 1800.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÄNK, 1800-talets mitt.
SKÄNK, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TAKKRONA, empirstil, 1920-tal.
Klubbat pris
200 EUR
Utropspris
300 EUR
BYRÅ, sent 1800-tal.
BYRÅ, sent 1800-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Täbris, part silk, ca 301 x 195 cm.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MATTA Meshed old ca 282 x 190 cm (278-237).
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VITRINSKÅP, senempire, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 500 SEK
SPEGEL, sengustaviansk, omkring 1800.
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
FERDINAND FAGERLIN, olja på duk, signerad Ferd. Fagerlin.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SPEGELLAMPETTER, ett par, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SOCKERSKÅL, silver, svensk importstämpel.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SKRIVBORD, sent 1800-tal.
SKRIVBORD, sent 1800-tal.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
MATTA, Iran, Qum, 210x133 cm.
MATTA, Iran, Qum, 210x133 cm.
Klubbat pris
220 EUR
Utropspris
400 EUR
BYRÅ, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, 1800-tal, olja på duk.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
HÖRNSKÅP, rokoko, 1700-tal.
HÖRNSKÅP, rokoko, 1700-tal.
Klubbat pris
4 600 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MUGG samt LJUSSTAKE, glas, 17/1800-tal.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATTA Malajir semiantik ca 296 x 168 cm.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAKLAMPA, gustaviansk stil 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BYRÅ, Empire, nordeuropa, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
1 350 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SPEGELPLATEAU, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BYRÅ, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKRIVSEKRETÄR, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BANKETTSOFFA/DAGBÄDD, 1800-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
CHARLES LESLIE, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SOFFA, Gustaviansk, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
2 850 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BROSCH 1860-tal.
BROSCH 1860-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SÄNGBORD, ett par, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKULPTUR, Jesus, 17/ 1800-tal.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BROSCH, 18K guld besatt med odlade pärlor ca 4,5 mm.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATBORD, England 1800-talets senare del.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKRIVBORD, omkring 1900.
SKRIVBORD, omkring 1900.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, Nain semiantik ca 266 x 152 cm.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
FAT, Kina 1700-tal porslin.
FAT, Kina 1700-tal porslin.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SOFFA, gustaviansk stil, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
OKÄND KONSTNÄR, tidigt 1800-tal, olja på pannå, ett par.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
LOCKURNA Kina 1900-tal porslin.
Klubbat pris
4 211 SEK
Utropspris
4 000 SEK
STOLAR, 6 st, gustaviansk stil omkring 1900.
Klubbat pris
3 900 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SMINKBORD och SPEGEL, gustaviansk stil, 1930/40-tal.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
EGIDE LINNIG, olja på duk, signerad Antwerp 1859.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
OLD BESSARABISK KELIM, ca 332 x 188 cm.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MATTA, Old Afghan, ca 275 x 230 cm.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, silver, rokokostil, 1900-tal.
Klubbat pris
1 605 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SPEGEL, barockstil, ca 1900, förgyllt trä.
Klubbat pris
1 000 EUR
Utropspris
1 500 EUR
BORDSUR, John Smith, London, 1900-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
MATTA, Kehan, ca 343 x 238 cm.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
9 000 SEK
BLOMBORD, gustaviansk stil, 1900-talets slut.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KARMSTOLAR, ett par, gustaviansk stil, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SPEGEL, empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSKRONA, empirestil 1900-tal.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KARMSTOLAR, ett par, rokoko, 1700-talets mitt.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
FRANZ VON PERSOGLIA, olja på förstärkt pannå, signerad.
Klubbat pris
3 850 SEK
Utropspris
5 000 SEK
FOTOGENLAMPA, mässing, sent 1800-tal.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JAN PIERRE VICTOR VAN LOOY, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
MATTA, old. Ca 367x266 cm.
MATTA, old. Ca 367x266 cm.
Klubbat pris
300 EUR
Utropspris
500 EUR
TALLRIKAR ett par Qingdynstin 1800-tal, porslin.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA semiantik Täbris, ca 207 x 142 cm.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
TAKLYKTA, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, 1800-talets början, olja på duk.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSKRONA, empirestil, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MINIATYRMÅLNING, kopia efter Antoine Vestier, gouache.
Klubbat pris
450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BYRÅ, sengustaviansk, omkring 1800.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SPEGEL, Nyrokoko, 1800-talets slut.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
AGNES BÖRJESON, olja  på duk, signerad.
Klubbat pris
2 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK