Den nya romantiken

841 föremål
SKRIVBORD, 1900-talets början.
Klubbat pris
3 501 SEK
Utropspris
2 500 SEK
STOL, sk VOYEUSE, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BYRÅ, Jugend, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
THEODOR BILLING, olja på duk, signerad och daterad -68,
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SÄNGBORD, ett par, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
5 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATBORD, rokokostil, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
7 701 SEK
Utropspris
6 000 SEK
PIEDESTALER, 2 st, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
URNOR, ett par, porslin, Kina, sen Qing.
Klubbat pris
4 789 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets slut.
Klubbat pris
2 110 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OLLI JOKI, olja på duk, signerad och daterad 1989.
Klubbat pris
2 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
NICLAS FALKENGREN (1776-1813), spegel, gustaviansk, Jönköping.
Klubbat pris
4 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÄNK, omkring 1900.
SKÄNK, omkring 1900.
Klubbat pris
5 010 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSKRONA, Barockstil, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
6 700 SEK
Utropspris
6 000 SEK
VITRIN-/BOKSKÅP, 1930-40-tal.
VITRIN-/BOKSKÅP, 1930-40-tal.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
HANS ERIK ERIKSSON, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSKRONA, oskariansk, 1900-talets början.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSKRONA, rokokostil, 1900-tal.
Klubbat pris
9 700 SEK
Utropspris
8 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, sengustaviansk stil, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BANKETTER, ett par, sengustaviansk stil, omkring 1900.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GUGLIELMO ZOCCHI, olja på papp-pannå, signerad G. Zocchi.
Klubbat pris
18 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
BRICKA, bemålat plåt, 1800-tal.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BIBLIOTEKSSTEGE, 1900-talets senare hälft.
Klubbat pris
380 EUR
Utropspris
300 EUR
GALLERIMATTA, Nain, 380 x 77 cm.
Utropspris
8 000 SEK
SKÅP, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
GUNNAR ZETTERSTRÖM, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SPEGELLAMPETTER, ett par, empire, 1800-talets första del.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
KANDELABRAR, ett par, mässing, Skultuna SB nr 43, 1800-tal.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SPEGEL biedermeier 1800-talets mitt.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
OSCAR HULLGREN, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
9 800 SEK
Utropspris
12 000 SEK
POTTSKÅP, gustaviansk stil, 1800-tal.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TAKLAMPA, Art Deco, 1920-30-tal.
Klubbat pris
4 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
OLOF ARBORELIUS, olja på duk, signerad O. Arborelius.
Klubbat pris
8 700 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SKÅP, 1700-/1800-tal.
SKÅP, 1700-/1800-tal.
Klubbat pris
4 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Nain, sk 9 LAA, ca 404 x 293 cm.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
MATBORD, Gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
DAMARBETSBORD, sengustavianskt, omkring år 1800.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LINDORM LILJEFORS, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
2 500 SEK
HÖRNSKÅP, allmoge, Dalarna, daterat 1784.
Klubbat pris
3 800 SEK
Utropspris
3 500 SEK
TABURETTER, ett par, Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
7 021 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BORDSSPEGEL, silver, Österrike-Ungern, omkring 1900.
Klubbat pris
5 221 SEK
Utropspris
5 000 SEK
GUSTAF ERIK HASSELGREN, teckning signerad och daterad 1825.
Klubbat pris
2 355 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STOLAR, 8 st, senempire, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BYRÅ, rokokostil, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 650 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TERRIN MED LOCK, tenn, rokokostil, Tyskland, 1800-tal.
Klubbat pris
1 505 SEK
Utropspris
2 000 SEK
K ANDERSSON, karott med lock silver Stockholm 1913.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORD, Sydeuropa, omkring år 1900.
Klubbat pris
3 615 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BAROCKSKÅP, 1700-tal.
BAROCKSKÅP, 1700-tal.
Klubbat pris
4 802 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKÅP, 1800-talets mitt.
SKÅP, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
7 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BÅLSKÅL,  porslin, Kina, Qianlong 1736-1795.
Klubbat pris
1 005 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATTA Kirman old ca 408 x 303 cm.
Klubbat pris
10 600 SEK
Utropspris
12 000 SEK
FAT, porslin. Kina, 1900-tal.
FAT, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
OKÄND KONSTNÄR, oljor på duk ett par, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
4 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LJUSKRONA, barockstil, sent 1900-tal.
Klubbat pris
2 700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BERGÈRE, Louis XVI, Frankrike, 1700-talets slut.
Klubbat pris
4 230 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BYRÅ, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
3 401 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LÅDFACK / KABINETTSKÅP, 1800-tal.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STOLAR, 3 stycken, sengustavianska, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ANDERS ZORN, etsning, 1904, signerad med blyerts.
Klubbat pris
4 600 SEK
Utropspris
7 000 SEK
BIRGER LJUNGQUIST, akvarell, signerad och daterad 1951.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BYST, gips, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
4 010 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSSTAKAR två st senbarock 1700-tal.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KLÄDSKÅP, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
4 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SPEGEL, gustaviansk, 1700-talets slut och 1900-tal.
Klubbat pris
300 EUR
Utropspris
250 EUR
SKRIVBORD, sengustaviansk stil, cirka 1900.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
3 500 SEK
OKÄND KONSTNÄR, 1800-TAL. olja på pannå.
Klubbat pris
4 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SALTKAR, 6 stycken, silver, 1800-tal.
Klubbat pris
1 721 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BOUILOTTE-LAMPA empire-stil sent 1800-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSPENDYL, 1800-talets slut.
Klubbat pris
1 334 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KARMSTOLAR, ett par, Rokoko,  1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
15 833 SEK
Utropspris
16 000 SEK
SOFFA, 1900-talets början, Louis XVI-stil.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PIEDESTAL, flintgods. Rörstrand, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KARMSTOL, barockstil, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
750 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATTA, Keshan, ca 349 x 253 cm.
Utropspris
18 000 SEK
MATTA, Täbris, signerad, ca 347 x 236 cm.
Klubbat pris
5 600 SEK
Utropspris
6 000 SEK
VAS, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
1 040 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CARL LARSSON, etsning, (État 4) 1906, signerad i blyerts.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, omkring 1900.
Klubbat pris
4 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
3 201 SEK
Utropspris
4 000 SEK