Den nya romantiken

841 föremål
SALONGSBORD, Louis XVI-stil, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
7 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SPEGEL, omkring 1900.
SPEGEL, omkring 1900.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
CHAMPAGNEKYLARE, mässing, 1800-tal.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VÄGGPLÅTAR, ett par, mässing, 1900-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CARLO CARLONI, Uppfodrad duk 60 x 38 cm.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
40 000 SEK
SEKRETÄR, 1800-tal.
SEKRETÄR, 1800-tal.
Klubbat pris
8 313 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STOLAR, ett par, gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
6 420 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BENPROTES omkr 1900.
BENPROTES omkr 1900.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSUR, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BYST, 1900-tal, marmor.
BYST, 1900-tal, marmor.
Klubbat pris
12 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SOFFA, sengustaviansk stil, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
6 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SPELBORD, sent 1800-tal.
SPELBORD, sent 1800-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
WERNER E. A. HOFFMANN, etsningar, 2 st, signerade.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SÄNGBORD, ett par, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
7 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
STOLAR, 6 st snarlika, sengustaviansk stil, 1800-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
18 000 SEK
BORD nyrokoko 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BYRÅ, sengustaviansk stil, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORD med stenskiva, empirestil, sekelskiftet 1900.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORD, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
1 850 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Stolar, 4 st, gustavianska, sent 1700-tal.
Klubbat pris
6 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Ziegler design, ca 446 x 369 cm.
Klubbat pris
8 200 SEK
Utropspris
15 000 SEK
FRITZ L'ALLEMAND, tillskriven, olja på duk.
Klubbat pris
11 100 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SPEGEL, troligen England, 1900-tal.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VIKSKÄRM, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
EMIL NÄSVALL, skulpturer, 4 st, gips,
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FLAMLÄNDSK SKOLA, 1600-TAL. olja på pannå.
Klubbat pris
19 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
LAMPETTER ETT PAR, plåt, Finland 1800-talets slut.
Klubbat pris
801 EUR
Utropspris
250 EUR
SPELBORD, Queen Anne-stil, 1800-talets slut.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KINAPORSLIN, 5 delar, Kina, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris
4 066 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SPEGEL, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
11 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MATTA Keshan, ca 400 x 300 cm.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
MATTA, Figural silke Ghom, signed, ca 123 x 80 cm.
Klubbat pris
7 821 SEK
Utropspris
6 000 SEK
HÖRNSKÅP, två stycken, 1800-tal.
Klubbat pris
6 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
VITRINSKÅP, sent 1800-tal.
VITRINSKÅP, sent 1800-tal.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, Ziegler design, ca 267 x 201 cm.
Klubbat pris
6 250 SEK
Utropspris
4 000 SEK
DAMARBETSBORD, sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris
5 856 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GARDEROBSSKÅP tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
3 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, Täbris, 360 x 298 cm.
MATTA, Täbris, 360 x 298 cm.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
SPELBORD, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
300 EUR
Utropspris
400 EUR
TAKLAMPA Italien 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TEBORD, "Hällestad", ur IKEAs 1700-talsserie.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VASER, ett par, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal.
Klubbat pris
5 256 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAKKRONA, tidigt 1900-tal.
TAKKRONA, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
7 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BYRÅ, sent 1800-tal.
BYRÅ, sent 1800-tal.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VITRINSKÅP, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
4 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SPEGEL, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ANDRÉ LHOTE, gouache, signerad A. Lhote.
Klubbat pris
17 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
ERIC RÅSTRÖM, ljusstakar ett par silver Stockholm 1949.
Klubbat pris
3 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, Najafabad, 439 x 293 cm.
Klubbat pris
8 400 SEK
Utropspris
9 000 SEK
MATBORD, gustaviansk stil, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
6 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FORSKRIN, allmoge, sent 1700-tal-/tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKÄNK, 1800-talets slut.
SKÄNK, 1800-talets slut.
Klubbat pris
3 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, Saruk, ca 200 x 150 cm.
Klubbat pris
4 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
DOSOR, 3 st, tidigt 1900-tal.
DOSOR, 3 st, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORD, Rokoko, 1700-tal.
BORD, Rokoko, 1700-tal.
Klubbat pris
8 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
STOLAR, ett par, senbarock, 1700-tal.
Klubbat pris
4 450 SEK
Utropspris
3 000 SEK